Gratë që synojnë Presidencën

Gratë që synojnë Presidencën

15:24 30/03/2019

Ukraina dhe Sllovakia votojnë të dielën për presidentin e ri me një të përbashkët, kandidat pretendent në të dy vendet është një grua.

Në Kiev do të jetë një garë në tre fronte, ku ish-kryeministrja Julia Timoshenko është një prej pretendenteve kryesore për kreun e shtetit. “Princesha e gazit” siç njihet në Ukrainë, Julia Timoshenko do të ketë përballë në raundin e parë presidentin aktual Petro Poroshenko, si edhe aktorin komik Volodimir Zelenski.

Zgjedhja e saj në krye të vendit shihet me skepticizëm nga Perëndimi dhe SHBA-të, që e cilësojnë Timoshenkon si një lidere pro-ruse, pas firmosjes së marrëveshjes së gazit me Moskën, në vitin 2009, me asokohe kryeministrin Vladimir Putin. Për këtë çështje Timoshenko vuajti 3 vjet burg.

E ashpër gara paraqitet edhe në Sllovaki, ku avokatja Zuzana Caputova shihet si kandidatja kryesore për t’u zgjedhur presidente. Nëse triumfon në zgjedhjet e së dielës, Caputova do të bëhet presidentja e parë grua e vendit.

Në fjalimin përmbyllës të fushatës, ajo citoi gazetarin investigativ Jan Kuciak, i ekzekutuar në një kohë kur po hetonte për një aferë korruptive të organeve shtetërore. Kuciak është një nga arsyet pse vendosa të kandidoj, tha avokatja që pretendon presidencën.

Tv Klan

Të ngjashme
UKT