Gruaja përballet me një sëmundje të rëndë, krahu dhe gjoksi i bymehen në mënyrë të pakontrollueshme


Gruaja përballet me një sëmundje të rëndë, krahu dhe gjoksi i bymehen në mënyrë të pakontrollueshme

21:40 09/09/2021

Helena Staniszeëska, një grua polake që jeton në Bootle, Merseyside, ka një gjendje dobësuese dhe të pashërueshme të quajtur limfedema, e cila shkakton ënjtje të indeve të trupit dhe dhimbje të forta.

Ënjtja “e pakontrollueshme” ia ka fryrë krahun disa centimetra dhe e pengon atë të përdorë dorën e djathtë për detyra të thjeshta, si gatimi ose larja.

Helena gjeti një gungë në gjoksin e saj në Korrik 2020 dhe u pranua në spitalin Aintree, ku u diagnostikua me kancer dhe i hoqën tumorin.

Por, në Prill të këtij viti, Helena mori lajmin e tmerrshëm se kanceri ishte rikthyer, u përhap në krahun e saj të djathtë dhe se asaj i duhej një operacion për të nxjerrë 15 nyjet e saj limfatike.

Gjatë shërimit të saj nga operacioni, krahët dhe gishtat e Helenës filluan të zgjerohen dhe së shpejti ajo nuk ishte në gjendje t’i lëvizte fare.

“Krahu dhe gjoksi i saj u bënë “të fortë në shkëmb” dhe u shoqëruan me një dhimbje nuk mund ta përshkruash”, tha shoqja e saj për Liverpool Echo.

“Dhimbja që ajo ka në krah, thotë se nuk mund ta përshkruash. Krahu i saj është disa centimetra më i gjerë dhe më i madh gjoksin i saj është i fortë. Ajo nuk mund të lëvizë krahun e djathtë dhe gishtat në mënyrë që të gatuajë, të lajë ose të bëjë ndonjë gjë tjetër. Gjoksi i saj po bëhet më i madh dhe më i fortë dhe ka dhimbje të forta”, është shprehur ndër të tjera shoqja e saj.

Helena ende duhet t’i nënshtrohet kimioterapisë për të trajtuar kancerin. Ajo filloi të merrte trajtim për limfedemën në Prill, e cila përfshinte rrjedhjen e lëngut nga krahu i saj një herë në javë.

Përveç ilaçeve kundër dhimbjeve dhe një veshje kompresimi, Helena tani po kërkon trajtim privatisht. Ajo shpreson të mbledhë para të mjaftueshme për transplantim të nyjeve limfatike në Spire Manchester Spital.

“Tani për tani ajo ndihet e padobishme dhe ajo ka aq shumë dhimbje sa nuk mund të fle natën. Gjëja e vetme që dëshiron është që të shpëtojë nga kjo dhimbje dhe mënyra e vetme është që të mbledhë fonde për operacionin privat”, ka treguar shoqja e Helenës. /tvklan.alTë ngjashme