Gulçimi mund të jetë shenjë e mpiksjes së gjakut në trupin tuaj


Gulçimi mund të jetë shenjë e mpiksjes së gjakut në trupin tuaj

07:40 25/09/2020

Mpiksja e gjakut është një proces i domosdoshëm që parandalon gjakderdhjen e tepërt kur lëndoheni ose preheni. Por problemi është kur një mpiksje gjaku ndodh diku tjetër në trupin tuaj, veçanërisht në enët e gjakut. Mund t’ju ​​vërë në një situatë të rrezikshme për jetën.

Mpiksjet e gjakut në venat ose arteriet mund të rrisin rrezikun për të patur probleme serioze shëndetësore të tilla si embolia pulmonare (mpiksje gjaku në mushkëri), sulm në zemër dhe goditje në tru. Një mpiksje e palëvizshme e gjakut është përgjithësisht e padëmshme, por nëse lirohet dhe udhëton në zemrën tuaj, trurin dhe mushkëritë, mund të parandalojë rrjedhjen e gjakut në organe.

Çfarë e shkakton formimin e mpiksjes së gjakut në radhë të parë?

Mpiksjet e gjakut janë grumbuj gjaku që formohen kur pjesë të caktuara të gjakut tuaj trashen dhe kalojnë nga një lëng në një gjendje xheli ose gjysmë të ngurtë. Disa faktorë dhe kushte mund të shkaktojnë formimin e mpiksjeve të mundimshme të gjakut si për shembull:

-Qarkullimi i dobët i gjakut

-Disa ilaçe, të tilla si kontraceptivët oralë dhe ilaçet e terapisë hormonale

-Ulja e zgjatur ose pushimi në shtrat

-Pirja e duhanit

-Kushtet e zemrës, përfshirë fibrilacionin atrial, një shqetësim të ritmit të zemrës.

-Presioni i lartë i gjakut.

-Kolesterol i larte

-Trauma ose dëmtimi serioz

-Shtatzënia

-Mbipesha

-Lloje të caktuara të kancerit (pankreas, mushkëri, mieloma multiple, ose kancere të lidhura me gjak).

Shenjat që mund të keni një mpiksje gjaku në trupin tuaj

Mpiksjet e gjakut mund të formohen në venat (mpiksjen venoze) ose arteriet (mpiksja arteriale). Një mpiksje arteriale mund të çojë në një sulm në zemër ose goditje në tru. Tromboza e venave të thella është lloji më serioz i mpiksjes venoze dhe kjo ndodh më së shpeshti në njërën nga këmbët tuaja. Lloje të tilla mpiksjesh mund të ndodhin edhe në krahët tuaj, legenin, mushkëritë, apo edhe trurin tuaj. Embolia pulmonare është një lloj tjetër i mpiksjes venoze që prek mushkëritë.

Ju duhet të kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore nëse mendoni se mund të keni një mpiksje gjaku. Këtu janë disa shenja dhe simptoma të hershme për të parë:

Simptomat e mpiksjes së gjakut në këmbë ose krah

Një mpiksje gjaku ndodh më së shpeshti në pjesën e poshtme të këmbës. Një mpiksje gjaku në këmbë ose krah mund të shkaktojë simptoma si ënjtje, dhimbje, një ndjesi të ngrohtë, skuqje dhe ndjeshmëri në zonën e prekur.

Simptomat e mpiksjes së gjakut në zemër

Zemra është një vend më pak i zakonshëm për një mpiksje gjaku, por nëse ndodh mund të çojë në një sulm në zemër. Nëse keni një mpiksje gjaku në zemër, mund të ndjeni dhimbje ose rëndim në gjoks. Simptoma të tjera të mundshme përfshijnë marramendje dhe gulçim. /tvklan.alTë ngjashme