Hani këto ushqime për të mbajtur larg sëmundjet e zorrëve


Hani këto ushqime për të mbajtur larg sëmundjet e zorrëve

18:51 08/01/2021

Mbajtja e shëndetshme e zorrëve është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Bakteret e shëndetshme dhe qelizat imune në zorrë ndihmojnë në largimin e agjentëve infektivë si bakteret, viruset dhe kërpudhat. Dieta e dobët është shkaku kryesor i problemeve të zorrëve. Ushqimet e përpunuara, ushqimet me shumë yndyrë dhe ushqimet me shumë sheqerna të rafinuar mund të shkatërrojnë bakteret e mira dhe të nxisin rritjen e baktereve të dëmshme. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të shmangni këto ushqime për të mbajtur një zorrë të shëndetshme.

Ekzistojnë një numër ushqimesh që mund të nxisin rritjen e baktereve të dobishme dhe të kontribuojnë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Studimet kanë treguar se ngrënia e produkteve të qumështit mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrëve, i cili prek sistemin e tretjes, veçanërisht organet si zorra e trashë dhe rektumi. Një studim i botuar në revistën “Gut” arriti në përfundimin se ngrënia e produkteve të qumështit mund të ulë rrezikun e kancerit të zorrëve me 13 deri në 19%. Më poshtë janë listuar 4 ushqime të tjera që duhet të përfshini në dietën tuaj për të mbajtur të shëndetshëm zorrën tuaj dhe për të parandaluar sëmundjet e padëshiruara.

Kos: I pasur me probiotikë, kosi mund të ndihmojë në rritjen e baktereve të mira në zorrë dhe për të siguruar tretje efikase. Në fund të fundit, kjo zvogëlon rrezikun e inflamacionit apo edhe të kancerit.

Spinaqi: Kjo perime është një burim i mirë i magnezit që dihet se ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të zorrëve. Spinaqi gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese të tjera, duke përfshirë fibra të cilat luajnë një rol të madh në shëndetin e tretjes

Frutat: Disa fruta të tilla si banane, mango, papaja janë burim i shkëlqyeshëm i fibrave dietike. Ngrënia e ushqimeve me shumë fibra ndihmon në përmirësimin e tretjes, si dhe mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

Bajamet: Meqenëse janë të pasura me magnez dhe fibra, bajamet ndihmojnë në rritjen e tretjes dhe mbajnë zorrën të shëndetshme. Vitaminat në bajame mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj. /tvklan.al


Të ngjashme