Hani këto ushqime për të zhdukur çdo sëmundje nga zorrët tuajaHani këto ushqime për të zhdukur çdo sëmundje nga zorrët tuaja

12:31 14/10/2020

Mbajtja e shëndetshme e zorrëve është e rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Bakteret e shëndetshme dhe qelizat imune në zorrë ndihmojnë në largimin e agjentëve infektivë si bakteret, viruset dhe kërpudhat.

Dieta e dobët është një shkak kryesor i çështjeve të zorrëve. Ushqimet e përpunuara, ushqimet me shumë yndyrë dhe ushqimet me sheqerna të rafinuar mund të shkatërrojnë bakteret e mira dhe të nxisin rritjen e baktereve të dëmshme. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të shmangni këto ushqime për të mbajtur një zorrë të shëndetshme.

Ekzistojnë një numër ushqimesh që mund të nxisin rritjen e baktereve të dobishme dhe të kontribuojnë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Studimet kanë treguar se ngrënia e produkteve të qumështit mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrëve, i cili prek sistemin e tretjes, veçanërisht organet si zorra e trashë dhe rektumi.

Një studim i botuar në revistën Gut arriti në përfundimin se ngrënia e produkteve të qumështit mund të ulë rrezikun e kancerit të zorrëve me 13 deri në 19 përqind. Ushqime e mëposhtme duhet të përfshihen në dietën tuaj për të mbajtur të shëndetshme zorrën tuaj dhe për të parandaluar sëmundjet e padëshiruara.

Kos: I pasur me probiotikë, kosi mund të ndihmojë në rritjen e baktereve të mira në zorrë dhe të sigurojë tretje efikase. Zvogëlon rrezikun e inflamacionit apo edhe të kancerit.

Spinaqi: Është një burim i mirë i magnezit që dihet se ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të zorrëve. Spinaqi gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese të tjera, përfshirë fibra të cilat luajnë një rol të madh në tretje.

Frutat: Disa fruta të tilla si banane, mango, papaja janë burim i shkëlqyeshëm i fibrave dietike. Ngrënia e ushqimeve me shumë fibra ndihmon në përmirësimin e tretjes, si dhe mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

Bajamet: Duke qenë se janë të pasura me magnez dhe fibra, bajamet ndihmojnë në rritjen e tretjes dhe mbajnë zorrën të shëndetshme. Vitaminat në bajame mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj. /tvklan.al
Të ngjashme