Hapet ura më e gjatë në botë (Foto)

Hapet ura më e gjatë në botë (Foto)

13:21 22/10/2018

Ura më e gjatë në botë mbi det, që lidh Hong Kong dhe Macau me Zhuhain në juglindje të Kinës hapet këtë javë, 9 vjet pasi nisi ndërtimi i saj.

E shumëpritura Hong Kong-Zhuhai-Macau do të hapet të mërkurën në orën 9, me orën lokale dhe pritet që në ceremoninë inauguruese të marrë pjesë presidenti kinez Xi Jinping.

[gallery link="none" columns="1" size="full" gss="1" ids="427230,427231,427232,427234,427235,427237,427238,427239,427240,427242,427243,427244"]

Ndërtimi i kësaj ure masive nisi në vitin 2009. Ajo është me rrugë zigzage dhe nën të ka edhe një tunel që lidh ishujt Lantau të Hong Kong-ut me qytetin jugor të Zhuahit në Kinë.

Me një gjatësi prej 55 kilometrash, kjo urë është 22 kilometra më e gjatë se Kanali Britanik që shtrihet nga Dover në Britani, deri në Calais të Francës.

/tvklan.al

Të ngjashme
Kolegji Profesional
AKSHI