Hapja e negociatave, Meta: Asnjë minutë nuk duhet humbur

Hapja e negociatave, Meta: Asnjë minutë nuk duhet humbur

14:57 24/03/2020

Pas hapjes së “dritës jeshile” nga BE për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka reaguar kreu i shtetit.

Në një mesazh të lënë në Facebook, Ilir Meta ka përshëndetur këtë vendim, duke shtuar se asnjë minutë nuk duhet humbur për të zbatuar sa më parë secilin prej kushteve që i paraprijnë konferencës ndërqeveritare për nisjen e negocimit të kapitujve.

“Përshëndes vendimin e sotëm politik të Këshillit të Ministrave të BE që konfirmoi qartë perspektivën europiane të Shqipërisë duke miratuar çeljen e negociatave të anëtarësimit me BE.

Falenderoj të gjitha shtetet anëtare për këtë vendim inkurajues, që gjeti vend në axhendën europiane, pavarësisht momenteve shumë të vështira që po kalojmë çdo njëri prej nesh!

Asnjë minutë nuk duhet humbur për të zbatuar sa më parë secilin prej kushteve që i paraprijnë konferencës ndërqeveritare për nisjen e negocimit të kapitujve!” /tvklan.al
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi