I mirë për shëndetin e burrave! Zbuloni çfarë ndodh me trupin nëse konsumoni këtë lëng “të artë”I mirë për shëndetin e burrave! Zbuloni çfarë ndodh me trupin nëse konsumoni këtë lëng “të artë”

15:15 16/03/2021

Shurupi i panjës që përdoret mëngjeseve ka përfitime të shumta shëndetësore dhe për bukurinë, duke u shndërruar një lëng ari.

1. Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

Përdorimi i shurupit të panjës në petullat tuaja të mëngjesit mund të forcojë mbrojtjen tuaj kundër viruseve. Ky ëmbëltues natyral është një burim i shkëlqyeshëm i zinkut që rikthen nivelet e qelizave të bardha të gjakut dhe rrit sistemin imunitar. Shurupi i panjës gjithashtu ka veti të fuqishme antimikrobike dhe është provuar se lufton biofilmat, të cilat janë koloni bakteresh që luftohen më vështirë për shkak të madhësisë së tyre dhe janë në gjendje t’i rezistojnë disa trajtimeve.

2. Është e mirë për lëkurën tuaj.

Shurupi i panjës përmban 24 antioksidantë dhe një studim provoi se nëse zëvendësoni sheqerin e rafinuar me ëmbëltues natyralë, siç është shurupi i panjës, marrja totale e antioksidantëve do të rritet po aq sa një racion të plotë me arra ose manaferra. Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë antioksiduese, shurupi i panjës mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, të cilat besohet se çojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës.

3. Ju mban të hidratuar.

Përveç shurupit të panjës, uji i panjës mund të ofrojë edhe më shumë përfitime shëndetësore. Uji i panjës nuk është tamam si shurupi i panjës, edhe pse vjen nga i njëjti burim. Është bërë nga ujërat nëntokësore dhe ka shije të shijshme, përmban vetëm 2% sheqer. Studiuesit thonë se ky ujë ju hidraton dy herë më shpejt sesa uji i thjeshtë dhe ju ndihmon të qëndroni të hidratuar gjatë ushtrimeve.

4. Është e mirë për shëndetin e burrave.

Shurupi i panjës mund të ndihmojë gjithashtu në ruajtjen e shëndetit riprodhues të mashkullit. Shumë minerale në të, veçanërisht zinku, ndikojnë për mirë në shëndetin e burrave dhe madje mund të ndihmojnë në zvogëlimin e madhësisë së prostatës.

5. Rrit energjinë tuaj.

Shurupi i panjës është një burim i shkëlqyeshëm mineralesh që i japin trupit tuaj energji shtesë, dhe disa kompani madje kanë filluar të shtojnë këtë ëmbëltues natyral në pijet sportive. Meqenëse shurupi i panjës përmban karbohidrate, ai mund të shërbejë si një burim energjie para një stërvitje dhe shumë antioksidantë në të do t’ju ndihmojnë të rikuperoheni më shpejt pas një ushtrimi intensiv. Përveç se është jashtëzakonisht hidratues, uji i panjës mund të ndihmojë gjithashtu për të rritur performancën tuaj të ushtrimeve dhe për t’ju mbajtur gjatë kardio intensive.

6. Është e mirë për zemrën tuaj.

Shurupi i panjës gjithashtu ju ndihmon të keni një zemër më të shëndetshme. Falë përmbajtjes së lartë të zinkut, shurupi i panjës mund të parandalojë gjendje të ndryshme kardiovaskulare, të tilla si goditje në tru dhe aterosklerozë. Zinku gjithashtu mund t’i bëjë enët e gjakut më të forta duke rritur funksionin e qelizave që përbëjnë rreshtimin e brendshëm të arterieve tuaja. /tvklan.alTë ngjashme