Inaugurohet spitali Memorial, Erdogan: Vazhdojmë t’i shërbejmë ShqipërisëInaugurohet spitali Memorial, Erdogan: Vazhdojmë t’i shërbejmë Shqipërisë

15:57 21/04/2021

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka folur nga Ankaraja për inaugurimin e spitalit të ri rajonal Memorial të Fierit. Erdogan e konsideron këtë spital një shenjë të miqësisë së fortë mes dy vendeve tona.

Ai ka treguar se aty do të punojnë rreth 400 persona, turq dhe shqiptarë dhe gjithsej do të ketë 180 shtretër. Presidenti i Turqisë tha se me këto mundësi, Ankaraja do të vazhdojë t’i shërbejë Shqipërisë.  

“Spitali po inaugurojmë sot afërsisht do punojnë 400 personel të përbërë nga turq dhe shqiptare. Duke krijuar një shërbim cilësor në fushën e shëndetësisë në kushte moderne dhe bashkëkohore, dhe fokusuar në 23 degë themelore me 6 salla operacioni, 6 shërbime poliklinike si dhe 20 njësi të kujdesit intensiv. Në total e përbërë me 180 shtretër. Turqia me këto mundësira do të vazhdojë t’i shërbejë Shqipërisë jo vetëm në qytetin e Fierit, por të gjithë rajonit. Uroj që ky spital i miqësisë, duke qenë një tregues dhe një shenjë e re e miqësisë dëshiroj nga zemra që në gjeografinë e zemrës sonë të sjellë dobi dhe të shpërndajë sa më shumë shërim për vëllezërit e mi shqiptarë”, tha Erdogan. /tvklan.alTë ngjashme