“Infektohet” turneu i Roland Garros

PARIS, FRANCE - JUNE 01: A detailed shot as the match ball bounces during the mens singles second round match between John Isner of The United States and Paolo Lorenzi of Italy on day five of the 2017 French Open at Roland Garros on June 1, 2017 in Paris, France. (Photo by Alex Pantling/Getty Images)“Infektohet” turneu i Roland Garros

23:20 03/06/2021

Dy tenistë rezultojnë pozitivë me COVID-19, zëvendësohen me një dyshe tjetër

Organizatorët e Grand Slam Roland Garros kanë bërë me dije se dy tenistë rezultuan pozitiv me COVID-19. Bëhet fjalë për dy tenistë që luajnë në lojën dyshe dhe që ende nuk kanë zbritur në fushë për të debutuar në këtë turne. Emrat e tyre nuk bëhen me dije, por të dy janë hequr nga turneu dhe janë zëvendësuar me një dyshe tjetër tenistësh. Ndërkohë, që sipas rregullave anti-covid të turneut, ata kanë hyrë në karantinë. Që nga fillimi i fazës kualifikues të turneut, më 24 Maj, janë kryer 2446 teste anti-covid dhe këto janë dy rastet e para me koronavirus. Të gjithë tenistët kanë liridalje vetëm 1 orë në ditë gjatë kohës që janë të grumbulluar në Paris.

Ndërkohë, tenistja australiane Ashleigh Barty, numri 1 në botë për femra, është tërhequr nga Grand Slam i Roland Garros, në raundin e dytë. Ajo ka lënë në mes ndeshjen ndaj polakes Magda Linette në setin e dytë barazim 2-2, ndërkohë që pati humbur të parin 6-1. Një dëmtim në bel ka detyruar Barty të ngrejë “flamurin e bardhë” dhe të tërhiqet e dëmtuar. Pas përfundimit të setit të parë, ajo kërkoi ndihmën e stafit mjekësor për një masazh dhe vijoi përkohësisht sfidën, për t’u tërhequr disa minuta më vonë.

Te femrat, Serena Williams mundi 2-1 rumunen Buzarnescu, një fitore e merituar e tenistes amerikane. Nuk zhgënjen as bjellorusja Victoria Azarenka, që mundi 2-0 Clara Tauson.

Klan News

Të ngjashme