Intensifikohet vullkani në ishullin e Karaibeve
Intensifikohet vullkani në ishullin e Karaibeve

23:46 12/04/2021

Ekspertët kanë deklaruar se do të ketë shpërthime të fuqishme gjatë ditëve në vazhdim

Ishulli i Shën Vincentit në Karaibe  ka të ngjarë të shohë shpërthime të mëtejshme vullkanike dhe hirit gjatë ditëve të ardhshme. Vullkani La Soufrière i cili shpërtheu për herë të parë të premten, duke mbuluar ishullin në një shtresë hiri detyroi më shumë se 16,000 njerëz të  largohen shtëpitë e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe ndërprerje të furnizimit me ujë. Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar peizazhin si apokaliptike.

Hiri ka mbuluar ndërtesat dhe rrugët përreth ishullit, përfshirë kryeqytetin e tij Kingstown. Organizata e menaxhimit të emergjencave Nemo ka deklaruar se ishulli do të përballet me shpërthime të fuqishme por njerëzit duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të presin evakuuimin nga ekipet e kërkim-shpëtimit. 

Më shumë se 3,000 njerëz kanë qëndruar në disa qendra provizore. Anijet e lundrimit janë përgatitur gjithashtu për të marrë evakuuar njerëzit në ishujt e afërt. Shën Lucia, Antigua dhe Grenada të gjithë kanë hapur kufijtë e tyre për t’u mirëpritur njerëzit e evakuuar. Një grup prej 130 personash janë dërguar tashmë në Shën Lucia.

Njerëzit në ishullin e Shën Lucia, i cili është rreth 47 milje në veri të Shën Vincent, janë paralajmëruar të jenë të kujdesshëm pasi cilësia e ajrit po e bën më të vështirë frymëmarrjen për njerëzit.

Klan News

Të ngjashme