Ishujt më të rrezikshëm në botë me gjarpërinjtë që shkrijnë mishin, kanibalët dhe mbetjet bërthamoreIshujt më të rrezikshëm në botë me gjarpërinjtë që shkrijnë mishin, kanibalët dhe mbetjet bërthamore

11:48 06/05/2021

Çlodhja në një plazh me rërë mund të tingëllojë si parajsë, por disa nga ishujt më të bukur në botë janë gjithashtu më vdekjeprurës.

Në krye të listës është Ilha da Queimada, e vendosur 20 milje larg brigjeve të Brazilit. Quhet ndryshe dhe “Ishulli i Gjarprit” dhe është ishulli në Oqeanin Atlantik më pak i banueshëm.

Është mbuluar plotësisht me mijëra gjarpërinj helmues, disa të aftë të shkrijnë mishin menjëherë në kockat tuaja. Marina Brazilian ka ndaluar të gjithë civilët të udhëtojnë në ishull.

Ishulli Sentinel i Veriut në Oqeanin Indian është një tjetër vend i bukur mashtrues që mund ta vërë jetën tuaj në rrezik serioz nëse do të shkelnit ndonjëherë në brigjet e tij.

Është shtëpia e një fisi njerëzish që kanë banuar në ishull për më shumë se 60,000 vjet dhe ata nuk i mirëpresin mysafirët. Në vitin 2018, misionari amerikan John Chau, 26 vjeç, besohet të jetë qëlluar për vdekje nga shigjetat e fisit.

Peshkatarët vendas pretendojnë të kenë parë fiset (kanibalë). Në 2006 dy peshkatarë indianë u vranë kur anija e tyre lëvizte pranë ishullit ndërsa flinin.

Një tjetër parajsë toksike është Bikini Atoll në Paqësor, i cili u zgjodh nga ushtria amerikane si një provë bërthamore pas Luftës së Dytë Botërore.

23 bomba marramendëse u hodhën në gumën koralore, duke përfshirë një në 1954 që ishte 1.100 herë më e madhe se bomba famëkeqe e atomit Hiroshima.

Banorët u zhvendosën para se të fillonin testet, madje edhe më shumë se 60 vjet më vonë nuk është e sigurt që njerëzit të kthehen, me paralajmërimin e Kombeve të Bashkuara që të gjithë uji dhe ushqimi në zonë janë ndotur nga rrezatimi.

Gjithashtu i ndotur plotësisht me toksina është ishulli Poveglia në Lagunën Veneciane të Italisë, i cili ka një reputacion si “ishulli më i përhumbur” në botë.

Legjenda lokale thotë se italianët dëboheshin në ishull ose shfaqnin simptoma të murtajës (ose Vdekja e Zezë, siç dihej në atë kohë) dhe toka prej 18 hektarësh u bë një varr masiv për deri në 160,000 viktima. Deri më sot, hiri nga trupat e djegur thuhet se përbën më shumë se 50% të tokës së ishullit.

Është ishulli Gruinard në brigjet veriperëndimore të Skocisë, i cili njihet gjithashtu si “ishulli i antraksit” pasi kufomat e kafshëve të përdorura në eksperimente kimike u hodhën atje.

Ishulli i vogël, me përmasa 1.2 milje, është braktisur që kur qeveria britanike e përdori atë për të provuar armët biologjike.

Toksiciteti u bë kaq vdekjeprurës sa që Gruinard duhej të ishte në karantinë për gati 50 vjet deri në vitin 1986, kur kishte një përpjekje për dekontaminim duke njomur tokën në 280 ton formaldehid të holluar në 2000 tonë ujë deti. /tvklan.alTë ngjashme