Italia hap kufijtë… në pritje të turistëve

A worker walks holding a lawn mower as a biker rides past a cafe outdoor tables in Tremezzo, Lake Como, Italy, Thursday, May 14, 2020. Regional governors have been pressing the government to be permitted to present their own reopening plans, taking into account the level of infection and also the growing economic crisis. (AP Photo/Luca Bruno)


Italia hap kufijtë… në pritje të turistëve

14:14 03/06/2020

Ndërsa Europa gradualisht po lehtëson masat kufizuese të cilat u ndërmorën për shkak të pandemisë, Italia ka njoftuar se tashmë do të nisë me hapjen e kufijve dhe mirëpritjen e turistëve nga shumica e vendësve të Europës.

Turizmi është jetik për ekonominë e Italisë dhe me rënien e kurbës së të infektuarve dhe viktima nga Covid-19, ka nisur dhe hapja graduale. Pak ditë më parë ka nisur dhe hapja e muzeve dhe monumenteve kulturore.

Italia ishte një nga vendet më të goditura në Evropë nga koronavirusi, ku u shënuan më shumë se 230 mijë të infektuar dhe më shumë se 33 mijë viktima. /tvklan.alTë ngjashme