Izraeli kërkon botërorin 2030


Izraeli kërkon botërorin 2030

22:00 13/10/2021

Izraeli së bashku me shtetet e rajonit, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe është një tjetër kandidat për të organizuar Kupën e Botës 2030.

Kjo është ideja që presidenti i FIFA -s, Gianni Infantino, hipotezoi me kryeministrin izraelit, Naftali Bennett, në një takim që u zhvillua në Jeruzalem. Infantino është në Izrael për të marrë pjesë në disa nisma për festimin e një vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjeve Abrahamike.

Në takimin midis Infantino dhe Bennett morën pjesë edhe ish -ambasadori amerikan në Izrael, David Friedman dhe ish -sekretari amerikan i thesarit Steven Mnuchin.

Ndër kandidaturat kryesore për të marrë të drejtën e zhvillimit të saj kanë shfaqur edhe shtetet e Amerikës së Jugut, Argjentina, Paraguaj e Kili në një ofertë të përbashkët, por edhe Portugalia së bashku me Spanjën e Kina. Portugalia dhe Spanja, së bashku me Kinën, kanë shprehur gjithashtu interes. Kupa e parë Botërore me 48 kombëtare do të mbahet në vitin 2026 në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë. FIFA po shqyrton mundësinë e mbajtjes së Kupës së Botës çdo dy vjet nga 2028, por kjo ka hasur në kundërshtimin e organeve të ndryshme, përfshirë UEFA.

Klan News


Të ngjashme