“Jackie, a je këtu”, Biden thërret republikanen e ndjerë gjatë konferencës për shtyp


“Jackie, a je këtu”, Biden thërret republikanen e ndjerë gjatë konferencës për shtyp

11:39 29/09/2022

Presidenti i SHBA, Joe Biden në një konferencë për shtyp ka kërkuar republikanen Jackie Walorski pas më pak se 2 muajsh që kishte dhënë një deklaratë zie për vdekjen e saj.

Biden po fliste në një konferencë të Shtëpisë së Bardhë për Urinë, Ushqyerjen dhe Shëndetin kur falenderoi zyrtarët e zgjedhur dypartikë që prezantuan legjislacionin për të thirrur konferencën.

“Jackie je këtu? Ku është Jackie?” tha Biden, duke parë anash.

Ky veprim i Presidentit Biden ka nxitur sulmet nga republikanët të cilët kanë thënë se Biden është i paaftë për të ushtruar detyrën e Presidentit, edhe pse aleatët e tij insistojnë se ai është më i aftë se kurrë më parë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, u përpoq të shpjegonte sjelljen e Bidenit duke thënë vazhdimisht se Biden e kishte në mendje Walorskin e ndjerë.

Presidenti Biden ka planifikuar të mirëpresë familjen e saj në Shtëpinë e Bardhë të premten, kur do të nënshkruhet një projektligj për nder të saj.

Walorski dhe dy nga punonjësit e saj ndërruan jetë si pasojë e një aksidenti automobilistik në Indiana më 3 Gusht./tvklan.al

Të ngjashme