“Jelekët e verdhë” i vënë flakën Parisit“Jelekët e verdhë” i vënë flakën Parisit

20:15 05/01/2019

Akti i tetë i “Jelekëve të verdhë” në Francë, i pari për vitin 2019, u shoqërua nga protesta të dhunshme, përleshje me forcat e policisë dhe djegie makinash e biznesesh.

Ndryshe nga manifestimet e kaluara, fuqia kryesore e protestuesve u përqendrua në brigjet e Senës, ku u dogjën lokale e sende të tjera. Protestuesit lëshuan gurë mbi policinë, që u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës.

Më shumë se 100 persona u arrestuan, ndërsa numri total i protestuesve në të gjithë Francën ishte mbi 25 mijë. “Jelekët e verdhë” protestojnë kundër reformave të presidentit Emmanuel Macron, që i cilësojnë të papërballueshme.

Shefi i Elizesë bëri lëshime duke rritur pagën minimale dhe hequr disa taksa, por për protestuesit kjo ishte e pamjaftueshme.

Tv KlanTë ngjashme