Ka një mesazh për ty – E braktis dy herë babai, surpriza për 60-vjetor! (28 Qershor 2020)Ka një mesazh për ty – E braktis dy herë babai, surpriza për 60-vjetor! (28 Qershor 2020)

15:36 28/06/2020

Rubrika “Ka një mesazh për ty”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e vështirë të një gruaje 60-vjeçare. Ishin dy fëmijët e saj, Migena dhe Fatosi që rrëfyen në studio gjithë peripecitë dhe vuajtjet që nëna e tyre ka kaluar.

Kur nëna e tyre ishte 6 vjeç, babai i saj arratiset në atë kohë jashtë Shqipërisë. Pak kohë më vonë, edhe nëna e saj ndërroi jeta dhe 3 vajzat mbetën jetime.

Migena tregon se vështirësitë për nënën e saj kanë qenë të mëdha. Por në vitin 1993, nëna e tyre bie në gjurmët e babait të saj. Ai ishte në Austri dhe një i afërm i tij bën të mundur që ajo të shkojë të takojë babain e saj.

Ky takim i shumëpritur dhe pas shumë vitesh ishte zhgënjyes sepse ai u soll ftohtë me vajzën e tij. Ai kishte krijuar një familje të re, me dy vajza dhe një djalë. Vajzave iu kishte vendosur emrin e vajzave që kishte në Shqipëri.

Migena dhe Fatosi shprehen se ai ishte takimi i parë dhe i fundit i nënës së tyre me babain e saj.

 Migena: Në vitin 1993, vinin emigranët nga jashtë dhe kërkonin familjet e tyre për të ditur se ku janë. Domethënë jo se ishte gjyshi ai që na kërkonte, por ishte dikush tjetër, ishte një mik i familjes që interesohej për familjen e gjyshit tim Mevlan. Dua të interesohem të di tha ku i kanë varret, se ai nuk e mendonte se familja do të ishte gjallë. Dua se e kam amanet nga gjyshi që të shkoj dhe t’iu vë një tufë me lule. Kushëriri jonë i thotë që Mevlani i ka të treja vajzat gjallë, bashkëshortja ka ndërruar jetë, njëra nga vajzat punon këtu, pranë një institucioni shtetëror, mund ta thërras dhe të flisni. Jo tha, s’është e vërtetë. U mundësua takimi dhe ai bëri të pamundurën që mami të shkonte në Austri dhe të takonte babin. Kjo ishte një gjetje e dytë si të thuash.

Ardit Gjebrea: Dhe ai ishte vendosur në Austri, jetonte atje?

Migena: Ai nga Jugosllavia kishte qenë në Serbi, martuar me një serbo-kroate, ndarë dhe kishte shkuar në Austri ishte martuar me po një serbo-kroate. Kishte krijuar një familje të re, me dy vajza dhe një djalë dhe për të mbajtur emrin e familjes si të thuash, emrin e vajzave ia vuri dhe vajzave atje. Emrin e mamit tim e ka dhe vajza që ndodhet dhe sot në Austri.

Ardit Gjebrea: Pra janë dy motra me të njëjtin emër?

Migena: Po!

Fatosi: Janë të tre emra shqiptarë!

Migena: U arrit mundësia që mami të shkonte në Austri, por ishte një zhgënjim sepse ai kishte krijuar një familje atje dhe nuk e priste që fëmijët të ishin akoma gjallë dhe nuk e priste që mami me atë guximin dhe insistimin e saj do shkonte ajo që ta gjente babain.

Ardit Gjebrea: Si ishte takimi?

Migena: Fatosi ka qenë atje!

Fatosi: Takimi ishte shumë emocionues sepse për herë të parë nëna ime takohej me babin, pas shumë viteve. Gjyshi ishte shumë i ftohtë si në ndjenja, si në mënyrën që komunikonte, thoshte që kam bërë diçka, por deri-diku isha i justifikuar. Nuk kishte një ndërgjegje që të thoshte: Ok unë ju kam lënë juve dhe tani do bëj çfarë të jetë e mundur që të mund t’iu ndihmoj.

Ardit Gjebrea: Ashtë ë? Ftohtë ?

Fatosi: Ftohtë! Mamaja i thoshte ke bërë çfarë ke bërë, po të paktën kam djalin, na ndihmo ne që të mund të rrimë, meqë ju jeni në Vjenë, që të mbash djalin. Ai nuk u afrua fare. Në datë 3 Dhjetor ne kemi qenë në Vjenë dhe në 28 Dhjetor në atë të ftohtë jemi kthyer në Shqipëri.

Migena: Me një zhgënjim të madh shumë!

Fatosi: Ai ishte takimi ballë për ballë dhe nuk ka patur më.

Migena: Ishte i fundit!

Ardit Gjebrea: Me vajzën!

Fatosi: Vetëm komunikim me telefon!

Ardit Gjebrea: Po më bën përshtypje kjo sjellja me vajzën.

Fatosi: Ne i thamë hajde tako vajzat e tjera. Ai kishte atë frikën sikur ishte akoma ai rregjimi dhe do t’i ndodhte diçka këtu dhe e hoqi totalisht si mundësi./tvklan.al

Rikthehet Juliani, mesazhi per gruan e peste!

Për Julianin është hera e dytë që vjen në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, në Tv Klan. Hera e parë ishte në 1 Maj 2016, ku ai i bëri një surprizë gruas së tij të tretë, Sadetit.

Ditën e sotme, ai është rikthyer sërish, por këtë herë për t’i bërë surprizë gruas së tij të re, të quajtur Fitore.

Juliani në studio tregoi se marrëdhënia me Sadetin nuk funksionoi, më pas u njoh përmes Facebook-ut me një vazë të quajtur Ina. Por as lidhja me të nuk zgjati shumë. Më tej, ai u njoh me Fitoren dhe tashmë kanë 3 vite të martuar.

Julian: U jam mirënjohës që më hapët sërish dhe më mirëpritët, për të dhënë një mesazh të dytë për bashkëshorten time.  

Ardit Gjebrea: Për Sadetin?

Julian: Për Fitoren, e kam këtë mesazh sot.

Ardit Gjebrea: Ti nuk je më me Sadetin?

Julian: Pas rastit të Sadet, Juliani thotë që ky është mesazhi i dytë që jap.

Ardit Gjebrea: Prit pak, se unë aty ka mbetur tek Sadeti! Nuk është më Sadeti?

Julian: Nuk është më! Rasti i Sadetit qëndron se kishte një fatkeqësi në shtëpi, kishte një vëlla dhe një motër, i kishte të sëmurë, invalidë dhe kjo na ftohu dhe na largoi.

Ardit Gjebrea:  E le ti apo të la ajo?

Julian: Me Sadetin, siç u mirëkuptuam bashkë, ashtu edhe u ndamë.

Ardit Gjebrea: Mirë e mbyllim kapakun Sadet! Hapim një faqe të re?

Julian: Po!

Ardit Gjebrea: Mbas Sadetit pate ndonjë histori?

Julian: Pas Sadetit, Julian ka shkuar pak kohë në Greqi, në emigrim dhe kur jam kthyer në Shqipëri, më çon ftesë një vajzë nga Xarë e Sarandës, Ina. Unë e pranoj ftesën për shoqëri në Facebook.

Ardit Gjebrea: Më thuaj për Inën?

Julian: Më priste në Sarandë bashkë me familjen.

Ardit Gjebrea: Që të zyrtarizonit lidhjen tuaj?

Julian: Po që të më njihte familja si dhëndër, që unë do bëhesha në atë shtëpi.

Ardit Gjebrea: Ti sot sa vjeç je?

Julian: 36 vjeç!

Ardit Gjebrea: Po ina sa vjeç ishte?

Julian: Ina ishte 22 vjeç!

Ardit Gjebrea: Për Inën ke ardhur sot?

Julian: Jo! Sot kam bashkëshorten e tretë! Qoftë e treta e vërteta! Besoj kështu do na ecë.

Ardit Gjebrea: Po kështu the dhe për Sadetin, e treta e vërteta. Ina ishte gruaja e 5 në jetën tënde apo jo?

Julian: Po!

Ardit Gjebrea: Si i ke përjetuar gjithë këto ndarje, ti zemrën duhet ta kesh copë!

Julian: Jo, unë gjithmonë kam qenë i fortë, jam dhe do të jem./tvklan.alTë ngjashme