Kapet “Dhelpra e Detit” në Vlorë (Video)Kapet “Dhelpra e Detit” në Vlorë (Video)

14:26 26/03/2019

Një peshkaqen i rrallë u kap nga peshkatarët në gjirin e Vlorës. Sipas peshkatarëve, ai quhet peshkaqeni bishtdhelpër ose ‘Dhelpra e Detit’.

Kafsha ishte 3.2 metra e gjatë dhe peshonte 120 kg. Për fat të keq ajo ngordhi në rrjetën e peshkatarëve. Kjo specie cilësohet e rrallë nga ekspertët, por jo e rrezikshme pasi nuk sulmon.

Quhet Dhelpra e Detit për shkak të gjatësisë së bishtit dhe gjendet më shumë në brigjet tropikale. Ardhja e tij në ujërat tona ndodh për shkak të ndryshimeve klimaterike.

/abcnews.alTë ngjashme