Karantinohen Franca e Polonia

Karantinohen Franca e Polonia

11:29 20/03/2021

Përhapja e varianteve të reja ka rritur numrit e të infektuarve, Gjermania do të vendosë sërisht masa

Franca dhe Polonia kanë rivendosur bllokime të pjesshme ndërsa të dy vendet luftojnë me një rritje të infeksioneve Covid në javët e fundit.

Rreth 21 milion njerëz në 16 zona të Francës, përfshirë kryeqytetin Paris, janë prekur ndërsa vendi ka frikë nga një valë e tretë. Në Poloni, dyqanet jo-thelbësore, hotelet, objektet kulturore dhe sportive tani janë të mbyllura për tre javë. Vendi ka normat më të larta ditore të rasteve të Covid që nga nëntori.

Rastet e koronavirusit po rriten në mënyrë të shpejtë edhe në Gjermani. Kancelarja  Angela Merkel ka paralajmëruar se vendi do të duhet tani të zbatojë një “frenim emergjence” dhe të vendosë përsëri masa bllokimi.

Trenat që largohen nga Parisi për në pjesë të vendit ku nuk zbatohen kufizimet e bllokimit, të tilla si Brittany dhe Lyon, thuhet se ishin rezervuar plotësisht orë përpara se masat të hynin në fuqi.

Kufizimet e reja nuk janë aq të rrepta sa bllokimi i mëparshëm. Bizneset jo thelbësore mbyllen, por shkollat ​​mbeten të hapura, së bashku me parukierët nëse ndjekin një protokoll të veçantë sanitar.

Franca ka raportuar më shumë se 4.2 milion infeksione që nga fillimi i shpërthimit, me gati 92,000 vdekje të lidhura me Covid.

Në Poloni, autoritetet e shëndetësisë paralajmëruan se kufizimet në të gjithë vendin ishin të nevojshme për shkak të një varianti të shfrenuar britanik të Covid-19 në vend. Varianti tani përbën më shumë se 60% të infeksioneve. Polonia ka pasur më shumë se dy milion infeksione të konfirmuara dhe gati 49,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Qipro dhe Bullgaria, njoftuan gjithashtu një bllokim të ri 10-ditor këtë javë. Hungaria gjithashtu zgjati kufizimet e bllokimit edhe për një javë tjetër pasi pati rritje të infektimeve.

Klan News

Të ngjashme