Kategoria : Aktualitet

 • Antonio Tajani: Përfytyroj kampe refugjatësh në Shqipëri

  Para samitit jozyrtar të BE për azilin, presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani thekson se stabiliteti i Europës varet nga Gjermania. Tajani përfytyron mundësinë e kampeve në Shqipëri ose Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për grupin mediatik gjerman “Funke Medien Gruppe” të shtunën (23.06), presidenti i Parlamentit Europian,...
 • Debati për Teatrin, flet për herë të parë arkitekti danez

  Teatër i ri apo rikonstruksion të të vjetrit? Bjarke Ingels, arkitekti i të riut, nuk ka asnjë mëdyshje. Godinat e vjetra është e pamundur të mbahen në këmbë. “Ne e studiuam me shumë kujdes hapësirën dhe mundësinë e përdorimit të dy godinave ekzistuese, por ato janë jashtëzakonisht të ngushta....
 • Shëngjergji, në pritje të “Rilindjes Rurale”

  E furnizuar me ujë nga mali me gropa, duke formuar një nga degët e lumit Erzen, Ujëvara e Shengjergjit po tërheq gjithnjë e më shumë turistë vendas dhe të huaj. “Unë jam nga Finlanda. Është hera e katërt që jam në Shqipëri. Është hera e parë që vizitoj Shëngjergjin....
 • Sinoptikanët: Stuhia që goditi Tiranën, e rrallë

  Rrebeshet e shiut me erën e fortë dhe ulja me 10 gradë e temperaturave brenda një orë, ishte një fenomen i rrallë për Tiranën. Sinoptikanët tregojnë se ajo çfarë përjetuam mesditën e së premtes ishte nje ministuhi tropikale. Por edhe më i çuditshëm vazhdoi moti në orët pasuese. “Pas...
 • Moti i paqëndrueshëm dëmton turizmin

  Muaji Qershor i këtij viti ka shënuar edhe numrin më të ulët të pushuesve në Durrës dhe Vlorë në krahasim me vitet e kaluara. Shkak për këtë janë bërë kushtet e këqija atmosferike që mund të konsiderohen si të pazakonta për stinën e verës. Ky është Durrësi në fundjavë....
 • Berlin/ Xhafaj dhe Veliu takime me Drejtuesit kryesorë të Policisë Federale gjermane

  Gjatë vizitës në Berlin, Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu u pritën nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Federale, Dieter Romann. Duke vlerësuar nivelin e shkëlqyer të bashkëpunimit me Policinë shqiptare, Romann, u shpreh se “jam i nderuar dhe shumë...
 • Foto/ Tirana nën “pushtetin” e rrufeve

  Reshjet e dendura të shiut pasdrekën e së premtes, të cilat shkaktuan probleme në disa pjesë të kryeqytetit, ua kanë lënë “pushtetin” rrufeve pas mesit të natës. Tirana ka përjetuar një prej netëve më të elektrizuara të vitit. Për më shume se një orë, qiejt e kryeqytetit janë ndriçuar...
 • Pazari i Ri fiton çmimin Projekti i Rinovimit për 2018 në Londër

  Pas çmimit në Barcelonë për sheshin Skënderbej si hapësira më e mirë publike e urbane në Europë për vitin 2018, një tjetër xhevahir i Tiranës është vlerësuar nga një juri profesioniste ndërkombëtare. Një vit nga përurimi i tij, Pazari i Ri ka fituar çmimin si Projekti i Rinovimit për...
 • Video/ Babai u vrau nënën, fëmijët: Na la, ajo vdiq veç për ne…

  Në datën 9 Qershor 2018, Çlirim Shaholli i mori jetën gruas së tij, Adriana Shahollit, duke i përplasur kokën në dysheme. Kjo ngjarje ka ndodhur për motive të dobëta, duke lënë në këtë mënyrë 6 fëmijët e tyre jetimë. Të afërmit e 40-vjeçares thanë se autori konsumonte alkool dhe...
 • Thirrja e pensionistëve italianë: Lehtësoni kushtet, të jetojmë në Shqipëri

  Carmine Lampietro është një pensionist italian, i cili jeton në Shqipëri. Ai tregoi për emisionin “Stop” se edhe shumë italianë të tjerë duan të bëjnë të njejtën gjë, por nuk munden, pasi kanë probleme me lejen e qëndrimit, që kushtëzohet me blerjen e një shtëpie apo hapjen e një...
 • Plazhi i Velipojës, i preferuar nga familjarët

  Kafen në këtë bregdet në veri të vendit, mund ta pish me 70 lekë, por ka bare që e ofrojnë edhe me 50 lekë. Në Velipojë dominon turizmi familjar dhe numri më i madh i pushuesve është nga Kosova. “Plazhin e kanë shumë të mirë se është i gjatë...
 • Tirana përfshihet nga një stuhi tropikale

  Nuk jemi në mes të vjeshtës, edhe pse asgjë nuk duket ndryshe. Ndryshimet klimatike kanë bërë që Qershori të karakterizohet si një muaj me mot tropikal, ku mëngjesi nis me diell, e mesdita pasohet nga stuhi ere, shiu dhe breshëri. Kryeqyteti është përfshirë në mesdite nga një mini-stuhi tropikale,...
 • Video/ Shiu përmbyt “Don Boskon”

  Pak më shumë se 30 minuta reshje të dendura shiu kanë mjaftuar për të përmbytur disa zona në kryeqytet. Reshjet e dendura përfshinë Tiranën pasdreken e së premtes. Intensiteti i lartë i shiut shkaktoi përmbytje dhe bllokim të rrugës në “Don Bosko”, zonë e njohur si problematike edhe në...
 • Vlahutin: “Pronat”, urgjente që të ndalohet legalizimi i objekteve të paligjshme

  Ambasadorja e BE-së në vendin tonë Vlahutin deklaroi sot se është urgjente të ndalohet legalizimi i objekteve të paligjshme si dhe kërkoi vendosje penalitetesh të rënda për përfituesit e paligjshëm të pronave. Ndërsa ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj paralajmëroi ngritjen e një agjensie unike për integrimin e proceseve që...
 • Përurohet në lulishten para Presidencës “Çufoja dhe Bubi Kaçurrel”

  Lulishtes përballë Presidencës i janë shtuar dy “banorë” të rinj, aq të dashur për fëmijët, Çufoja dhe Bubi Kaçurrel, të cilët këtë vit kanë mbushur 40 vjeç. Dy personazhet, që kanë shoqëruar fëmijërinë e shumë shqiptarëve, janë përjetësuar tashmë jo vetëm në kujtesën tonë me batuat e tyre, por...
 • KPK: Gjyqtarja Brikena Ukperaj nuk ka deklarim të rremë

  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit zhvilloi sot një seancë dëgjimorë me gjyqtaren Brikena Ukperaj(Lubonja). Vetohet me përparësi për shkak të kandidaturës në KLGJ. Komisioni ka përcjellë raport pozitiv dhe tha nuk ka fshehje pasurie, nuk ka deklarim të rremë. Nga raporti i DSIK është konstatuar se  Ukperaj ka përshtatshmëri...
 • Boshatiset Kosova/ Policia ngre traun në Morinë

  Sot është një ditë fluksi në pikën kufitare të Morinës. Që në orët e para të mëngjesit, mijëra shtetas të Kosovës kanë kaluar kufirin në drejtim të Shqipërisë për fundjavë në bregdet. Jo vetëm qytetarët e Kosovës, por sipas informacionit të policisë shumë shtetas edhe nga Maqedonia kaluan doganën...
 • Vijon skandali në Zyrën Arsimore të Gramshit

  Në mënyrë të përsëritur emisioni “Stop” ka folur për çerdhen e korrupsionit, në të cilën është kthyer Zyra Arsimore e Gramshit. Si të mos mjaftonte kjo, pjesë e korrupsionit është bërë në mënyrë flagrante dhe kryetarja e Bashkisë së këtij qyteti, Luljeta Dollani. Emisioni “Stop” kujtoi shkeljet flagrante të...
 • “Duke qenë ish-kryetar Bashkie, vuaj sot diskriminim politik…”

  Çapajev Zëra, ish-kryetari i Bashkisë së Sarandës në vitet 1996-2000, tregoi për emisionin “Stop” odisenë që po kalon prej vitesh me Bashkinë dhe Kryetaren Florjana Koka. “Pas një kalvari gati 5-vjeçar, u detyrova që të përdor shtypin për ta bërë të njohur problemin dhe që të shërbejë si precedent...
 • Dedja: Ligji i vetting-ut, më i ashpri në Europë

  Vetëm pak ditë pasi kaloi me sukses në filtrat e vetting-ut, kryetari i Gjykatës Kushtetueses, Bashkim Dedja thotë se ky ligj është nga më të ashprit i Europës dhe për shkak të procedurave që ndiqen është shumë e vështirë për ta kaluar. “Ky ligj që është bërë duke përfshirë...
1 2 3 443
Emisione