Kategoria : Aktualitet

 • Fundjavë e nxehtë, shi nga e hëna

  Fundjava ka shënuar temperatura të larta, por nisja e javës duket se do ta qetësojë pak situatën. Shkak do të bëhen rrebeshet e shiut në disa zona. Por ajo që sinoptikanët parashikojnë është se ditët e nxehta sapo kanë nisur, pasi dhe Korriku pritet të jetë i nxehtë. Edhe...
 • Liria fetare në Shqipëri

  Departamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë, që përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët. Raporti analizon në kapituj...
 • Protesta e 9-të kombëtare e opozitës, nuk shënohet asnjë incident

  Pa asnjë incident, Partia Demokratike dhe partitë e tjera opozitare kanë protestuar për 2 orë e 20 minuta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” përpara Kryeministrisë. Aty Lulzim Basha iu drejtua turmës me një fjalim të gjatë që zgjati 45 minuta. Prej këtej, protestuesit nën udhëheqjen e Lulzim Bashës dhe...
 • Rrëzohet “busti” i Edi Ramës përpara Kryeministrisë (Video)

  Protestuesit kanë rrëzuar bustin e krijuar në formë instalacioni të Kryeministrit Edi Rama në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Një paralelizëm simbolik me hedhjen e bustit të diktatorit Enver Hoxha pas rrëzimit të regjimit komunist. Vlen për t’u theksuar se në këtë protestë, organizatorët kanë menduar për simbolika të ndryshme /tvklan.al...
 • Reagim i Ministrisë së Drejtësisë: Nuk kemi dhënë leje shpërblyese për asnjë të burgosur

  Ministria e Drejtësisë ka reaguar nëpërmjet një njoftimi për media në lidhje me informacionet për dhënie leje shpërblyese për të burgosur në të gjitha IEVP të vendit. Ministria sqaron se që prej datës 7 Qershor është vendosur pezullimi i të gjithë lejeve shpërblyese deri në urdhër të dytë. Njoftimi...
 • Ambasada e Italisë: Protesta të jetë paqësore, palët të tejkalojnë krizën

  Ambasada e Italisë në Shqipëri i bën thirrje opozitës që protesta të jetë paqësore dhe të shmangen aktet e dhunës. Duke e cilësuar protestën të drejtë themelore të qytetarëve, ambasada italiane thekson se episodet e dhunës nuk mund të tolerohen, si dhe u kërkon autoriteteve që të tregojnë vetëpërmbajtje....
 • Platformë në 3 gjuhë për turizmin

  Shqipëria synon të bëhet pjesë e itinerareve turistike rajonale. Kjo, sipas Ministrit të Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, është pjesë e strategjisë kombëtare të turizmit 2019-2023.  “Dokumenti i politikave strategjike përcakton 2 rrugë të reja që kanë të bëjnë me hapjen e Shqipërisë si pjesë e një rrjeti të...
 • Delegacioni i BE thirrje për protestë paqësore të opozitës

  Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë ka bërë thirrje për protestë paqësore të opozitës ditën e sotme. Në një postim në rrjetet sociale, delegacioni i BE thotë se duhet të shmangen aktet e dhunës përdorimi i eksplozivëve. Organizatorët e protestës opozitare duhet të garantojnë një protestë paqësore, thuhet në...
 • Ambasada gjermane: Dhuna, e papranueshme

  Ambasadorja Gjermane në Tiranë, Susane Schütz, pak orë para nisjes së protestës së 9-të kombëtare të opozitës, tha se dhuna dhuna e çdo lloj forme është e papranueshme. “Liria e tubimeve dhe e drejta për të demonstruar paqësisht janë kolonat e çdo demokracie. Ndërsa dhuna e çdo lloj forme...
 • Veliaj takohet me operatorët turistikë

  Kryebashkiaku i Tiranës është takuar me operatorët tursitikë. Duke iu referuar protestave të opozitës, Erion Veliaj kërkoi nga operatorët të qetësojnë turistët, ndërsa siguroi se pas protestës Tirana do të jetë e pastër.  “Unë parashikoj se do të kemi zgjedhje më datë 30 Qershor. E gjithë historia do tretet,...
 • Gjyqtarja e Shullazit kalon Vetting-un

  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë drejtuesen e Gjykatës së Apelit për Krime të Rënda, Saida Dollanin. Gjyqtarja rezultoi se ka burime të ligjshme për krijimin e pasurive, nuk ka kryer deklarim të rremë apo fshehje të pasurive. Në adresë të gjyqtares ishin bërë 7 denoncime,...
 • KQZ miraton vëzhguesit e OSBE-se

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi sot pjesëmarrjen e vëzhguesve të OSBE-së për zgjedhjet e 30 Qershorit. Pro kësaj pike të rendit të ditës votoi edhe kryetari i Komisionit, Klement Zguri. Ai tha se në parim është kundër çdo vendimmarrje të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, përveç çështjeve që kanë të...
 • Propozimi që do të bëjë së shpejti Veliaj

  Tre lagjet e reja të krijuar në Tiranë, te Astiri, Kopshti Botanik dhe Fresku do të kthehen në njësi të mirëfillta administrative. Lajmin e bëri të ditur kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj gjatë bashkëbisedimit me Kryeministrin Edi Rama dhe disa banorë të Kombinatit mëngjesin e sotëm, duke...
 • Lleshaj përshëndet deklaratën e ambasadës së SHBA

  Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka përshëndetur deklaratën e ambasadës së SHBA, ku kjo e fundit i bën thirrje qytetarëve që të jenë paqësorë si dhe organizatorëve të protestës të zbatojnë ligjin. Në një reagim në Twitter ministri Lleshaj shkruan: Dielli i Shqipërisë lind andej nga perëndon. Deklarata e SHBA...
 • Ambasada e SHBA: Jo dhunës, siguri në procesin zgjedhor

  Ambasada amerikane në Tiranë reagoi ashpër ndaj dhunës në KZAZ-të nga mbështetësit e opozitës. Përmes një deklarate në Facebook, përfaqësia diplomatike i konsideron të pakuptimta sulmet ndaj punonjësve civilë dhe institucioneve arsimore. Ambasada bën thirrje për sigurimin e procesit zgjedhor. “Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar:...
 • Lleshaj për Bashën: I pandehur i shumëfishtë

  Pas deklaratave të Bashës, ka reaguar ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Ai theksoi se lideri demokrat vazhdon të hedhë natën zjarr dhe ditën kërcënime kundër shkollave, zgjedhjeve, policisë etj. “Natën bëhet guerrilas dhe ditën prokuror, ndërkohë që është thjesht një i pandehur i shumëfishtë. Keqardhje për degradimin”, shkruan Lleshaj...
 • Mbështesit e opozitës përplasen me policinë para mitingut të PS

  Edhe pse Voltana Ademi nuk dha leje per zhvillimin e takimit elektoral në qytetin e Shkodrës dhe u vu në krye të mbështetësve të opozitës për ta bllokuar atë, socialistët prezantuan Valdrin Pjetrin në një miting që nuk ishte aspak i zakonshëm. Forca të shumta policie dhe të Ndërhyrjes...
 • Publikohet raporti për trafikimin e qenieve njerëzore

  Departamenti Amerikan i Shtetit vlerëson se Shqipëria nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për zhdukjen e trafikimit të qenieve njerëzore, por qeveria po bën përpjekje të konsiderueshme për parandalimin e këtij fenomeni. Në raportin për trafikimin e qenieve njerëzore për vitin 2019, vendi ynë renditet në kategorinë e dytë...
 • Klosi mbledh Task Forcën e turizmit

  Të gjitha subjektet që operojnë në zonat e plazheve do t’i nënshtrohen një monitorimi të rreptë nga ana e task forcës së turizmit të ngritur nga Ministri i Mjedisit dhe Turizmit. Ministri Klosi bëri me dije se vendimi i Këshillit të Ministrave që përcakton detyrimet e të gjithë atyre...
 • Veliaj: Nuk do të lejojmë bllokimin e zgjedhjeve

  Kryebashkiaku Veliaj garantoi qytetarët e Tiranës së në 30 Qershor nuk do të lejojë bllokimin e zgjedhjeve. “S’ka një ligj kundër debilizimit. Kështu që për sa kohë që ka kryetar bashkie që thonë “Po të kisha Molotov do i bija” dhe për sa kohë që ka policë bashkiakë që...
Emisione