Kategoria : Aktualitet

 • Marku: Prokurorët të dalin në konkluzione

  Përfundimin së shpejti të hetimeve për dosjet 339 dhe 184 ka paralajmëruar kryeprokurorja Arta Marku teksa raportoi në Kuvend mbi veprimtarinë e organit të akuzës në vitin 2018. Pa dashur të komentojë përgjimet e publikuara nga tabloidi Bild, Marku tregoi se i është dashur të nxisë vazhdimisht prokurorët për...
 • SHBA ndihmon FA me pajisje kundër zjarrit

  Komanda e Forcave të Armatosura të SHBA në Evropë, nëpërmjet Ambasadës në Tiranë, i dorëzoi Forcave tona të Armatosura pajisje kundër zjarreve me vlerë 361 mijë $. Në ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve të reja mori pjese edhe ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e Ngarkuara me Punë e SHBA...
 • Vendoset pllakatë përkujtimore për dy gazetarët e Radio Tirana

  Dy gazetarët e Radio Tiranës, Fadil Kokomani dhe Vangjel Lezho, tashmë do të përkujtohen përmes një pllakate të vendosur për nder të tyre në lulishten e Kryeministrisë. Në vitin 1979 ata u pushkatuan nga regjimi komunist, pasi kishin vuajtuar 19 vjet në kampet e përqëndrimit për shkak të një...
 • E plotë/ 10 audio-përgjimet e reja të Bild për dosjen “184” (Video)

  Bild publikon 10 përgjime të reja të dosjes “184” Zgjedhjet në Dibër, ministra e drejtues policie flasin për blerje votash “Bild” ka publikuar 10 përgjime të reja të dosjes hetimore 184 që sipas saj, dëshmojnë vjedhjen e votave në zgjedhjet vendore në Dibër. Sipas gazetës gjermane, në përgjime janë...
 • Damian Gjiknuri- Imer Lalës: Je tërmet…doli llafi jot

  Gazeta gjermane “Bild” vazhdon sagën e publikimit të pwrgjimeve të dosjes 184. Në përgjimet e publikuara del edhe biseda mes ish-ministrit Damian Gjiknuri dhe ish-drejtuesit të PDIU-së në Dibër, Imer Lalës. “Një ministër që thërret një shef mafioz të njohur mbarëkombëtar për të folur për blerjen e votave. Një shef...
 • Audio-përgjimet e Bild/ Saimir Tahiri: Mos e rruj k***, sna ha tr**i për ata legenat (Video)

  Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar përgjime të reja të dosjes “184” të zgjedhjeve të pjesshme në Dibër. Në përgjimin e tretë të ri, është përgjuar biseda e shefit të komisariatit të Dibrës në atë kohë, Robet Aga, i cili komunikon me deputetin e PS Xhemal Qefalia. Ky i fundit...
 • Tensionimi i situatës, Meta kërkon informacion për sigurinë në burgje

  Presidenti i Republikës Ilir Meta i kërkon drejtuesve të Burgjeve informacione rreth sistemit të sigurisë në institucionet e vuajtjes së dënimit. Burimet i thanë ABC News se letra e Kreut të Shtetit  dërguar drejtuesve të burgjeve vjen si pasojë e situatës së tensionuar që po kalon vendi. Ndërkohë Presidenti...
 • Rrugë alternative për kalanë e Beratit

  Problematikat e evidentuara gjatë vitit turistik 2018 në qarkun e Beratit kanë qenë tema e diskutimit në mbledhjen e radhës të Task Forcës së turizmit. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi u ndal tek investimet e ardhshme të qeverisë në këtë pol të rëndësishëm turistik. “Ne kemi shumë...
 • Incidentet në KZAZ, Lleshaj: Askush nuk i shpëton ligjit

  Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar lidhur me incidentet e ndodhura mbrëmjen e kësaj të marte në një KZAZ në Shkodër. Lleshaj i quan të turpshme veprimet e përfaqësuesve të opozitës dhe i bën me dije së dhunuesit nuk do ti shpëtojnë ligjit. “Përpjekje e turpshme e përfaqësuesve...
 • Lugina e Vjosës, zonë e mbrojtur

  Vjosa, që njihet si një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, do të shpallet së shpejti Zonë e Mbrojtur. Lajmin e bëri të ditur nga Përmeti, Ministri i Mjedisit dhe i Turizmit, teksa prezantoi projektin Aquanex, projekt ky që synon të evidentoi problemet e mjedisit në Gjirokastër...
 • Ambasada amerikane paralajmëron qytetarët për protestën e opozitës më 21 Qershor

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka paralajmëruar qytetarët amerikanë për protestën e opozitës që do të mbahet ditën e premte më 21 Qershor. “Një demonstratë masive pritet të zhvillohet pranë Kryeministrisë të premten më 21 Qershor 2019 duke filluar në orën 20:00. Protestuesit do të...
 • Gati plani i zonës ekonomike të Kasharit

  Bashkia e Tiranës do të prezantojë së shpejti projektin e zonës ekonomike të Tiranës që planifikohet të ngrihet në Kashar. Kryebashkiaku Veliaj, i pranishëm në mbledhjen e Këshillit Ekonomik të Tiranës, bëri me dije se gjithçka është thuajse gati. Teksa renditi projektet madhore siç është Bulevardi i Ri apo...
 • Kompleks i ri spitalor

  Qeveria shqiptare ka vënë në dispozicion 3 milionë euro për ndërtimin e kompleksit spitalor në qytetin e Kukësit. Punimet, që tashmë kanë nisur, u inspektuan nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. “Punimet po ecin me ritme të shpejta për rehabilitimin e plotë të spitalit të Kukësit,...
 • Bulevardi Zogu i Parë do të kthehet në zonë komerciale

  Aksi i Bulevardit Zogu i Parë, nga Sheshi “Skëndërbej” te ish-Stacioni i Trenit, do të rikonstruktohet për t’u kthyer në një nga zonat komerciale moderne të Tiranës. Kryebashkiaku Erion Veliaj mori pjesë sot në mbledhjen e Këshillit Ekonomik të Tiranës, ndërsa prezantoi disa nga nismat ekonomike që pritet të...
 • Përgjimet e “Bild”, reagon Gjiknuri

  Ish ministri i Energjisë Damian Gjiknuri, ka reaguar lidhur me përgjimet e publikuara sot nga gazeta ‘Bild’, të siguruara nga dosja 184 e Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Deputeti i qarkut të Vlorës në reagimin e tij në rrjetet sociale, bën me dije, se asnjë nga veprimet e tij...
 • Ndreu reagon për përgjimin: Komunikim normal me një socialist

  Ish deputeti socialist Pjerin Ndreu ka reaguar lidhur me përgjimet e gazetës “Bild” të dosjes 184. Nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, Ndreu e cilëson si një komunikim normal me një qytetar socialist. Gjithashtu, kandidati i Partisë Socialiste për bashkinë Lezhë thotë së kjo nuk është gjë tjetër...
 • Krimet e Rënda: Po verifikojmë autenticitetin e audiove

  Pas publikimit të përgjimeve nga gazeta “Bild”, Prokuroria e Krimeve të Rënda njofton se ka nisur hetimet për daljen e sekretit hetimor. Në një deklaratë për mediat, ky institucion deklaron se po bëhet verifikimi me shpejtësi i të gjitha akteve hetimore dhe të CD-ve të përgjimeve me qëllim verifikimin...
 • Shtyhet gara për Kryeprokuror

  Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi shtyrjen e afatit ligjor për verifikimin e plotësimit të kushteve nga kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm. Kreu i KLP, Gent Ibrahimi kërkoi shtyrjen e afatit, pasi kandidati Olsi Çela nuk i është nënshtruar akoma vettingut. Vendimi u miratua nga anëtarët e KLP. Fatjona...
 • Bild publikon përgjimet e dosjes 184

  Gazeta gjermane “Bild” publikoi 16 përgjime të dosjes 184, pjesë e hetimeve të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për zgjedhjet e pjesshme të vitit 2016 në Bashkinë e Dibrës. Biseda e parë është ajo mes Kryeministrit Rama dhe Arben Keshit, koordinatorit të Partisë Socialiste për zonën e Maqellarës në...
 • Audio-përgjimi i Bild/ Shefi i komisariatit në Kamëz: Kemi nxjerrë post-blloqet

  Në audio-përgjimet e dosjes “184” të Dibrës, del edhe shefi i komisariatit Nr.5 të policisë në Kamëz, Sali Skura. Ai flet në telefon me Arben Keshin, drejtor në Ministrinë e Brendshme, me të cilin bisedon për disa protestues nga Kamza dhe për bllokimin e tyre përmes post-blloqeve. PËRGJIMI 8...
Emisione