Kategoria : Aktualitet

 • Lleshaj për dhunën ndaj Dollapit: Do të kishte qenë mirë që…

  Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në një deklaratë për media vetëm një ditë pas protestës së dhunshme të opozitës, tha se do të kishte qenë mirë që ndalimi i Dollapit të ishte menaxhuar ndryshe nga forcat e policisë. “Sigurisht, do të kishte qenë mirë që edhe ata punonjës policie...
 • Opozita proteston para Policisë së Tiranës

  Qindra mbështetës të opozitës janë mbledhur këtë të diel para Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ku kërkojnë lirimin e të gjithë protestuesve të arrestuar mbrëmjen e djeshme. Sipas ish-deputetit të Partisë Demokratike, Ervin Salianji, rreth 100 protestues janë shoqëruar dhe arrestuar mbrëmjen e djeshme gjatë protestës së opozitës. Sipas...
 • Një ditë pas protestës, si duken sot Kryeministria dhe Kuvendi (Video)

  Opozita zhvilloi mbrëmjen e së shtunës protestën e katërt kombëtare përpara Kryeministrisë. Tubimi u shoqërua që prej fillimit të saj me tensione të larta, ku disa protestues hodhën molotov dhe flakadanë në drejtim të godinës së qeverisë. Për pasojë dera hyrëse e saj u përfshi nga flakët. Siç shikohet...
 • Kryeprokurorja Marku në Kryeministri

  Një ditë pas protestës së opozitës, kryeprokurorja e Përkohshme e Përgjithshme, Arta Marku ka mbërritur në Kryeministri. Ajo ka shkuar në godinën e qeverisë rreth orës 9:00, teksa arsyeja e kësaj vizite nuk dihet ende. Të shtunën, opozita e bashkuar zhvilloi protestën e saj kombëtare. Tubimi u ndal në...
 • OSBE: Organizatorët e protestës duhet të mbajnë përgjegjësi politike

  Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar mbrëmjen e kësaj të shtune pas dhunës së shfaqur në protestën e opozitës së bashkuar, ku protestuesit u përplasën me forcat e policisë dhe hodhën bomba molotov drejt godinës së Kryeministrisë dhe Parlamentit. OSBE thotë se  organizatorët e protestës duhet të mbajnë...
 • Protesta e opozitës, reagon ambasadori britanik

  Ambasadori britanik në Tiranë, Duncan Norman, ka reaguar mbrëmjen e kësaj të shtune pas shfaqjeve të dhunës në protestën e opozitës. Në një postim në rrjetet sociale, Norman bën thirrje për demonstrata paqësore dhe respekt ndaj sundimit të ligjit. “Ju bëjmë thirrje të gjithëve të tregojnë respekt për sundimin...
 • Dhunohet grupi i xhirimit të ABC News

  Një incident i rëndë dhune ndaj medias është shënuar mbrëmjen e kësaj të shtune në protestën e opozitës. Grupi i xhirimit të ABC News, është sulmuar dhe dhunuar fizikisht. Kanë qenë të paktën 5 persona të maskuar të cilët kanë sulmuar kameramanin e ABC News, duke i dëmtuar kameran...
 • “Kjo ndodh kur shikon shumë Game of Thrones”

  Pas sulmit me Molotov ndaj institucioneve shtetërore dhe shkatërrimit të hapësirave publike nga protestuesit e opozitës, ka reaguar edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Teksa ka postuar një foto ku gjatë fjalës së Bashës protestuesit hedhin molotov, Veliaj ka ironizuar duke shkruar “Kjo ndodh kur shikon shumë...
 • Protesta merr një tjetër pamje (Video)

  Nga flakë e tym, të paktën për pak minuta protesta e opozitës ka marrë një tjetër pamje. Protestuesit kanë ndezur dritat e telefonëve të tyre, ndërsa Partia Demokratike e ka cilësuar këtë si “protesta e dritave”. Më herët, protestuesit hodhën molotov në dyert e Kryeministrisë, duke bërë që hyrja...
 • Nisin procedurat për kthimin e Major Klodian Tanushit

  Autoritetet shqiptare nisin procedurat për rikthimin në atdhe të trupit të Major Klodian Tanushit, i cili humbi betejën me jetën pas plagosjes së rëndë gjatë misionit të NATO-s në Letoni. Komandanti i kontingjentit shqiptar në misionin e NATO-s, nuk arriti t’u mbijetojë plagëve të marra dhe ndërroi jetë rreth...
 • Ceremonia për Kaçifas, 9 grekë ndalohen në kufi

  9 shtetasve grekë u është ndaluar hyrja në territorin shqiptar gjatë 24 orëve të fundit në pikën kufitarë të Kakavijës. Ata i kanë thënë policisë së do të merrnin pjesë në ceremoninë përkujtimore të Kostandinos Kaçifas që do zhvillohej në Bularat aty ku ai u vra 6 muaj më...
 • Tirana garon për “Kryeqyteti Europian i Rinisë”

  Tirana po punon që të përzgjidhet si Kryeqyteti Europian i të Rinjve në vitin 2022. Në çeljen e “Fshatit të BE”, si pjesë e javës Europiane, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, u shpreh dje besimplotë se këtë verë vendi...
 • Rama: Major Tanushi u nda jeta si dëshmor i sakrificës së FA

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ndarjen nga jeta të Majorit Klodian Tanushit. “Ai u nda nga jeta si një dëshmor i atdheut e shembull i lavdishëm i sakrificës së Forcave tona të Armatosura”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetin social Twitter. “Flamuri kombëtar në zi🇦🇱Fatkeqësisht edhe Klodian Tanushi,ushtaraku ynë...
 • Prangoset 28-vjeçari në Shkodër

  Një i ri është arrestuar nga Policia e Shkodrës, pasi ishte dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Dibër për armëmbajtje pa leje. Në pranga ra 28- vjeçari me inicialet M.P, banues në Shkodër. “Kapja dhe ndalimi i tij u bë për llogari të Drejtorisë Vendore të Policisë Dibër  e...
 • Flamuri shqiptar në gjysmë-shtizë në bazën e NATO-s, Afganistan

  Pasi humbi jetën edhe Majori Klodian Tanushi, i plagosur në 6 Maj në Letoni gjatë çaktivizimit të minave në Letoni në bazën e NATO-s “Camp Arena” në Herat, Afganistan flamuri shqiptar është ulur në gjysme shtizë. Kontingjenti i V-të Paqeruajtës nderon veprën sublime të dëshmoreve të rënë Letoni. Një...
 • Vdekja e Major Tanushit, Presidenti Meta mesazh ngushëllimi

  Presidenti Ilir Meta ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Major Klodian Tanushit. Nëpërmjet një reagimi në rrjetin social Facebook, kreu i shtetit shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen e ushtarakut Tanushi. “I tronditur nga lajmi i hidhur i ndarjes nga jeta të Komandantit të Kontingjentit ushtarak...
 • Dardha, tre ditë pa ujë të pijshëm

  Prej tre ditësh, fshati turistik i Dardhës vuan mungesën e ujit të pijshëm. Shkak janë bërë punimet në rrugën Boboshticë-Dardhë, të cilat kanë dëmtuar tubacionin kryesor të ujësjellësit. Ndërsa bizneset janë detyruar të anulojnë prenotimet e fundjavës. Dëmtimi i rrjetit të ujësjellësit ka lënë pa ujë prej tre ditësh...
 • “Teuta” shqiptare, 25 vjeçare

  Dikur ajo ishte inxhiniere e prodhimit, e ndër vite do të emërohej përgjegjëse e më pas edhe Drejtoreshë Administrative e fabrikës së makaronave në Durrës. Ishte aty në kohët më të vështira, kur në Shqipëri gjithçka rrezikonte të shkatërrohej. Ishte aty kur duhej të merrte vendimin më të guximshëm...
 • Forcat e antiterrorit zbarkojnë në Gjirokastër

  Oficerë të antiterrorrit në Policinë e Shtetit prej tre ditësh kanë zbarkuar në Gjirokastër. Shkak është bërë ceremonia përkujtimore e Kostandin Kaçifës i vrarë në 8 Dhjetor të vitit të kaluar në Bularat pas shkëmbimit të zjarrit me forcat RENEA. Sipas antiterroit të shtunën është caktuar të zhvillohet një...
 • 3 shkaqet që u marrin jetën shqiptarëve

  Hipertensioni, diabeti dhe duhanpirja janë faktorë madhorë risku për sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të cilat janë shkaku kryesor i vdekjeve në popullsinë e Shqipërisë për vitin 2018. “Këto janë edhe arsyet kryesore të sëmundjeve kardiovaskulare, këto janë sëmundje që shkojnë paralelisht me moshën. Ne po vejmë re edhe...
Emisione