Kategoria : Aktualitet

 • Siguria ushqimore, ministri: Kam vërejtjet e mia (Video)

  Ministri i Bujqësisë Blendi Çuçi, deklaroi nga studio e emisionit “Opinion” në Tv Klan se ka vërejtje e tij lidhur me sigurinë ushqimore në vend. Sipas tij shumë subjekte janë gjobitur, pas kontrolleve të kryera nga AKU. “Unë si ministër kam vërejtjet e mija, por nuk duhet të themi...
 • Përplasja e banorëve mban në ngërç administratorët

  “Duhet administratori, por nuk e kemi zgjedhur ende”, thotë një banor. “Nuk më duhet, se unë në kat të parë banoj, nuk më duhet”, shprehet një tjetër. Kontradikta të tilla mes vetë banorëve kanë bërë që gjysma e pallateve në kryeqytet të mos zgjedhin administratorin. Sipas Drejtorit të Dikasterit...
 • Skandali, shkarkohen mjeku e infermieri i Onkologjikut

  Një skandal i publikuar mbrëmjen e së martës në emisionin “Stop”, në Tv Klan, ku denoncohej sesi shërbimi shëndetësor në Qendrën Spitalore Universitare blihet me para, solli shkarkimin e menjëhershëm të infermierit Pali Çuni dhe mjekut Enes Hafizi. Emisioni “Stop” në Televizionin Klan zbuloi përmes kamerës së fshehtë, sesi...
 • Talasemikët gjithmonë në kërkim të gjakut

  Prej 25 vjetësh, ky prind nga Fieri, sjell vajzën e tij talasemike në spitalin e Lushnjës. Fatmirësisht sot do të marrë gjak, sepse dikush ka dhuruar. “Vij nga Fieri një herë në dy javë, në spitalin e Lushnjës”, thotë ai. “Asgjë, thjesht m’u tipos dhe e bëra, është hera ...
 • Sheshi “Skënderbej” fiton çmimin e dytë nga BE

  Pas çmimit prestigjioz europian për “Hapësirën Publike Urbane 2018” në Barcelonë, Sheshi “Skënderbej” ka marrë një tjetër vlerësim ndërkombëtar. Mes 393 projekteve që garonin për Çmimin e Bashkimit Europian për Arkitekturën Bashkëkohore, Sheshi “Skënderbej” mbërriti deri në finalen e madhe dhe fitoi çmimin e vendit te dytë, duke marrë...
 • Ministrja viziton efektivët e plagosur

  Më pak se 24 orë nga ngjarja në bazën Camp Adazi në Letoni, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka udhëtoi drejt Rigës për të vizituar kontigjentin e 4-t, EOD e për t’u takuar me drejtues të bazës ku që prej vitit 2017, Shqipëria përfaqësohet me trupat e saj si pjesë...
 • Pas denoncimit të “Stop”, pezullohet mjeku i QSUT që mori 1 mijë Euro

  Mjeku Enes Hafizi dhe infermieri Pali Çuni të pavionit të Onkologjikut në QSUT, janë pezulluar nga detyra pas denoncimit të bërë nga emisioni “Stop” në Tv Klan. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila në një postim në rrjetet sociale ka falenderuar emisionin...
 • Epidemia e shantazheve me video, 10 materiale erotike vetëm në një qark

  Kërcënimi përmes videove intime dhe publikimi i tyre, kryesisht nga adoleshentet dhe të rinjtë po kthehet në një problem madhor për shoqërinë. Nëpërmjet shantazhit, të miturat detyrohen deri dhe në ushtrim të prostitucionit. Irena Shtraza përfaqësuese e shoqatës “Rrjeti i fuqizimit të gruas”, deklaron se në një qark në...
 • Xhaçka në Letoni: Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar

  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka viziton dy efektivët e kontigjentit EOD, të plagosur një ditë më parë në Letoni  Xhaçka vizitoi major Klodian Tanushin, i cili ndodhet i shtruar në Riga East University Hospital. Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar. Efektivi i Forcave të Armatosura ndodhet nën...
 • Ky është momenti të kontrolloni Lotarinë Amerikane

  Për të gjithë ata që kanë aplikuar për Lotarinë Amerikane që prej orës 18:00 ka nisur kontrolli për të parë nëse janë fitues apo jo. Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar të gjithë aplikantët se mund të nisin kontrollin. Ambasada nuk nguron të japë dhe një këshillë nëse faqja...
 • NATO: Ngushëllime familjes së Nëntetares Zarife Hasanaj

  NATO ka shprehur ngushëllimet lidhur me vdekjen e Nëntetares Zarife Hasanaj. Përmes një postimi në faqen zyrtare të Facebook, NATO ka shprehur ngushëllimet për familjarët e Nëntetares, e cila humbi jetën ditën e hënë ndërsa ishte në një mision me forcat aleate të NATO -s në Letoni, për çmontimin e...
 • Meta la në detyrë Konin, Shahini: E zhgënjyer me vendimin

  Një ditë pasi Presidenti Ilir Meta vendosi të lërë në detyrë rektorin Mynyr Koni, ka ardhur dhe reagimi i ministres së Arsimit, Besa Shahini. Në një reagim në rrjetrin social Facebook, minsitrja e ka quajtur vendimin e Kreut të Shtetit në dëm të interesit publik dhe haptazi në mbështetje...
 • Helmimi në Bulqizë, uji i pastër nga bakteret

  “Prej 4 ditësh, 120 persona në qytetin e Bulqizës janë paraqitur në urgjencë me shenja helmimi, por institucionet përgjegjëse ende nuk kanë gjetur shkaktarin. Dyshimet e para janë hedhur mbi ujin e pijshëm, por analizat paraprake kanë rezultuar negative. Instituti i Shëndetit Publik po vazhdon me analizat e thelluara...
 • Rama: Shqetësim real abuzimet me miellin

  Kryeministri dhe Ministri i Bujqësisë kanë nisur një fushatë për informimin e bizneseve për shtrëngimin e masave në Kodin Penal, për abuzuesit me produktet ushqimore. Gjatë vizitës në një fabrikë mielli, Rama pranon se abuzimet në këtë produkt janë reale, ndryshe nga produktet e prodhimit vendas, perimet dhe frutat,...
 • Samiti 17+1 i kryeqyteteve të Evropës Juglindore dhe Lindore

  Samiti 17+1 kryeqyteteve të Evropës Juglindore dhe Lindore i iniciuar nga Kina për të zgjeruar bashkëpunimin në fushën e investimeve, transportit, financave, shkencës, arsimit dhe kulturës, këtë vit do të mbahen në Tiranë. Nga Pekini ku u prit nga homologu i tij, Kryebashkiaku Veliaj theksoi se samiti do të...
 • Punimet për ndriçimin e autostradës Tiranë-Durrës

  Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor informojnë se duke nisur nga dita e Mërkurë datë 8 Maj 2019 ora 08:00 në mëngjes deri në datë 17.07.2019, në kuadër të projektit “Mirëmbajtja dhe Siguria Rrugore Bazuar në Rezultate”, financim i Qeverisë së Shqipërisë dhe Bankës Botërore, do të...
 • Kënd lojërash për fëmijët e Njësisë 10

  Një tjetër hapësirë e degraduar në zemër të Tiranës po shndërrohet në kënd lojërash. Falë investimit të Bashkisë së Tiranës, fëmijët e zonës pranë Blloku i Ambasadave, në Njësinë 10, do të mund të kalojnë kohën e lirë duke u argëtuar në ambiente të rehabilituara, lulishte dhe gjelbërim. Prej...
 • Bujanoc, Shahini takohet me nxënësit shqiptarë

  Nxënësve shqiptarë nga viti në vit u është premtuar se do të kenë libra dhe mundësi arsimimi. Por, shkronjat në letër në këtë rast duket së vihen më vështirë. Ministria e Arsimit, Besa Shahini, ka vizituar qytetin e Bujanocit ku shumica janë shqiptarë. Ajo ka takuar fillimisht homologun e saj...
 • Xhaçka ndërpret vizitën zyrtare në Itali, do niset drejt Letonisë

  Vdekja e efektives Zarife Hasanaj dhe plagosja e dy ushtarakëve të tjerë shqiptarë ka bërë që ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka të pezullojë vizitën e saj zyrtare në Itali, dhe do të udhëtojë drejt, Rigës, Letoni. Në një njoftim zyra e shtypit të ministrisë bën me dije se ministrja...
 • Në shtëpinë e Zarife Hasanajt

  Familja Hasanaj prej mengjesit të sotëm ka hapur dyert e mortit. Vajza e familjes Hasanaj, nëntetare Zarife Hasanaj ka humbur jetën gjatë një misioni në Letoni për çaktivizimin e municioneve luftarake. 32-vjeçarja është nga Tropoja dhe prej 1998-ës jetonte me prindërit në Babrru të Tiranës. Nëna dhe motra ishin...
Emisione