Kategoria : Aktualitet

 • Valbona, në listën e parqeve europiane

  Këto bukuri mahnitëse i përkasin luginës së Valbonës, në zonën e Bajram Currit. Ekspertët e huaj e kanë konsideruar këtë park si  diamantin në kurorën e natyrës shqiptare. E kjo i ka bërë ata që të kërkojnë ruajtjen e vlerave të këtij parku dhe kultivimin e traditës, për ta...
 • Bashkia: Rama bllokon fondet për bulevardin

  Bashkia e Tiranës akuzoi kryeministrin e vendit Edi Rama se i ka kërkuar fondit Abu Dhabi që të ndërpresë financimin për zgjatimin e bulevardit të ri të kryeqytetit. Nënkryetari Eno Bozdo, thotë se ky është akti më i paprecentë që mund të bëjë kryeministri i një vendi ndaj interesave...
 • Orët e fundit të mbylljes së varrezave në Tiranë

  Edhe sot është gjetur një cep rruge për të varrosur ata që kanë ndërruar jetë në kryeqytet, por nga e hëna kjo mundësi nuk ekziston me. “Duke filluar nga dita e hënë, shërbimi funeral i Bashkisë së qytetit nuk do të jetë e mundur më të ofrohet…” deklaroi një...
 • Detaje të reja nga vrasja e biznesmenit në Tiranë

  Policia e Tiranës, ka shoqëruar mbi 10 persona si të dyshuar dhe ka mbledhur shumë dëshmi në lidhje ekzekutimin e natës së të premtës në rrugën “Ali Demi” në Tiranë. Burime policore thanë se janë shoqëruar disa persona, të cilët kanë dëshmuar mbi dinamikën e ngjarjes. Sipas tyre viktima...
 • AKIP: Rama të mbajë premtimin elektoral për importin e plehrave

  Aleanca kunder Importit te Plehrave ka deklaruar se Kryeministri Rama, nuk duhet te marre ne konsiderate propozimin e ministrit të Mjedisit, Lefter Koka per importin e mbetjeve. Sipas kësaj aleance, moshyrja e plehrave ne Shqiperi, ishte nje nga premtimet me te forta elektorale te shefit te mazhorances se sotme,...
 • Maqedonasit u drejtohen nesër kutive të votimit

  Nesër në Maqedoni mbahen zgjedhjet e parakohëshme parlamentare dhe balotazhi i zgjedhjeve presidencialeve. Sot u jepet fund mitingjeve, ndërsa në mesnatë hyn në fuqi heshtja zgjedhore. Në një prononcim për mediat Ministria e Brendrshme maqedonase, Gordana Janullovska foli për masat që janë marrë për mbarvajtjen e procesit zgjedhor. Ajo tha...
 • Tiranë, vritet me armë zjarri një 36-vjeçar

  Një 36-vjeçar ka humbur jetën pasi është qëlluar me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Ali Demit në Tiranë, ku viktima Aurel Zakra është qëlluar për vdekje me pistoletë.  Burimet policore bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur si pasojë e një grindjeje mes...
 • Ushtria në trafik droge, Basha: Transparencë deri në fund

  Hetimin parlamentar mbi përdorimin e aseteve ushtarake për trafik droge, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e konsideron një fitore të opozitarizmit. Denoncimet e opozitës, tha ai në një konferencë për shtyp, kanë patur si qëllim të vetëm transparencën, përballë shqetësimit të qytetarëve dhe ndërkombëtarëve se krimi ka kapur...
 • Telemetrix: Tv Klan më i ndjekuri në Shqipëri

  Emisioni Opinion i Gazetarit, Blendi Fevziu në Tv Klan ka qenë më i ndjekuri të enjten mbrëma në ekranet shqiptare. Sipas sondazheve të kompanisë Telemetrix, Klan ka patur një super-audiencë me programet e tij dhe ato të blera. Matja është bërë nga ora 20.00 – 23.00. Më tej Telemetrix...
 • Thesari i Galerisë së Arteve

  Mes 500 veprave që mbajnë firmën e autorëve të huaj, “Duka i Burgonjës”, ndryshe Luigji i 14-të përbën një nga të çmuarat e Galerisë Kombëtare të Arteve. E rinxjerrë së fundmi bashkë me 39 të tjera nga fondi i shtëpisë së arteve pamore, ajo mban autorsinë e francezit Rigo,...
 • Lame: Bashkia s’bashkëpunon për legalizimet

  Kreu i ALUIZNI-t Artan Lame ka akuzuar Bashkinë e Tiranës për mos bashkëpunim me ALUIZNI-n për zgjidhjen e ngërçit e krijuar nga ligji i legalizimeve i vitit 2006 dhe planin urbanistik të Bashkisë, të miratuar në vitit 2013, të cilat bëjnë të pamundur legalizimin e qindra banesave. Ligji i...
 • Publikohet shkresa e SHISH për Kodhelin

  Një shkresë e Shërbimit Informativ e publikuar në media, sipas të cilës Ministria e Mbrojtjes ishte informuar nga ky shërbim për dyshimet se pista e bazës ushtarake të Gjadrit ishte përdorur për trafik droge me avionë, u bë objekt debati në seancën parlamentare maratonë të ditës së djeshme. Me...
 • Prefekti: Kanabisi mbillet edhe në shtëpi nëpër vazo

  Kanabis sativa, nuk kultivohet vetëm në Lazarat,  por atë mund ta gjesh fare lehtë  të mbjelle edhe në vazot e shtëpive në komunat, Zallbastar dhe Shëngjergj.  Më pas ajo tregtohet nga shitës ambulante në shkollat dhe gjimnazet e Tiranës.  Kjo është ajo çfarë deklarojnë Prefekti dhe Drejtori i Policisë...
 • Skandal: Banorë të kryeqytetit nga e hëna s’keni ku varroseni!

  Në asnjë prej varrezave publike të kryeqytetit atë të Tufinës dhe Sharrës nuk do të kryehet asnjë varrim pas ditës së diel.  Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo bëri me dije  se ndërmarrja e shërbimit funeral, nuk do të mund të ofrojnë shërbimin për qytetarët që ndërrojnë jetë....
 • Skandal: Banorë të kryeqytetit nga e hëna s'keni ku varroseni!

  Në asnjë prej varrezave publike të kryeqytetit atë të Tufinës dhe Sharrës nuk do të kryehet asnjë varrim pas ditës së diel.  Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo bëri me dije  se ndërmarrja e shërbimit funeral, nuk do të mund të ofrojnë shërbimin për qytetarët që ndërrojnë jetë....
 • Durrës, plumba makinës së përgjegjësit të Ujësjellësit

  Një punonjës i ujësjellës kanalizimeve në Durrës i shpëtoi mrekullisht sulmit me automatik. Bashkim Gjoni, përgjegjës i linjës 700 milimetësh, sapo kishte parkuar para shtëpisë kur mbi mjetin Land Rover është qëlluar me breshëri plumbash. Gjoni tha se nuk ka asnjë konflikt me persona të tjerë qofshin këta personale...
 • Nishani pret në takim kryetarin e radhës së OSBE

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti sot në një takim Kryetarin e Radhës së OSBE-së, Didier Burk-halter, President dhe Ministër i Punëve të Jashtme të Konfederatës Zvicerane. Presidenti Nishani çmoi lart bashkëpunimin me OSBE-në dhe Prezencën e saj në Shqipëri për ndërtimin dhe konsolidimin e institucioneve demokratike, në fushën...
 • Panariti asnjë sqarim për cilësinë e perimeve

  Edhe sot Ministri i Bujqësisë nuk i ka kthyer përgjigje specialistëve të fushës dhe konsumatorëve shqiptarë sa të sigurta janë prodhimet e tokës, që tregtohen nëpër tregjet tona. Sot ai ishte në një fermë, ku i kënaqur ka parë dhe më pas edhe e shpjegon vetë se si domatet...
 • PD: Rama kërkon të marrë edhe Teatrin

  Partia demokratrike tha kontratat e përkohshme të artistëve të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit janë të papranueshme. Zëdhënësja Laura Vorpsi i kërkoi qeverisë të tërhiqet nga ky akt i paprecedentë që fyen jo vetëm artistët por dhe kontributin e tyre disavjeçar çka është sot pjesë e pasurisë kulturore...
 • Argita Malltezi: Akuzat nga Rama dhe shpifës të paguar

  Vajza e ish-kryeministrit Berisha, Argita Malltezi ka reaguar pas një kronike të transmetuar në media ku ajo akuzohej nga një biznesmen i huaj. Sipas zonjës Malltezi ky është një sulm politik nga shpifës të paguar. Në një kronikë të transmetuar nga TCH, Edi Rama ripërtypi gënjeshtrat e artikuluara nga...
Emisione