Kategoria : Aktualitet

 • Neurokirurgjia, specialistët diskutojnë për përmirësimin e shërbimit

  Përmirësimi i shërbimit ndaj pacientëve me sëmundje neurologjike mblodhi në një takim infermierët që operojnë në këtë sektor të shëndetësisë. Formimi në vazhdimësi veçanërisht i infermierëve të spitalit të neurokirurgjisë u evidentua si domosdoshmëri nga Kimete Kadesha, presidentja e shoqatës së infermierëve.  ...
 • ISHP, aksion në mbarë vendin për sigurinë në punë

  Inspektorati Shtetëror i Punës nisi në të gjithë vendin një kontroll për sigurinë në punë në sektorin e ndërtimit. Ky kontroll vjen pas rasteve të fundit të aksidenteve në punë, që i përkasin këtij sektori. Për rastet me shkelje, inspektoriati paralajmëron masa urgjente sipas ligjit....
 • 7 politikanë të paditur për pastrim parash

  Drejtoria e Përgjithshme e Parandalimit të Pastrimit të Parave çdo vit e më shumë, po konstaton transaksione të dyshimta bankare, përfshirë këtu edhe transferimet e parave nga ana e politikanëve. Para Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare, drejtori i këtij institucioni njoftoi, se po hetohen edhe politikanë dhe vetëm vitin e...
 • Bashkia e Tiranës, ndihma për komunitetin rom

  Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me njësinë bashkiake numër katër i dhuruan të vegjëlve të këtij komuniteti abetare në gjuhën rome. Nënkryetarja e Bashkisë së kryeqytetit Nevila Xhindi dhe kryetari i njësisë bashkiake Hysen Xhura u angazhuan për rritjen e përfaqësimit të komunitetit rom...
 • Çmimi i biletave të urbanëve, Bashkia: Qeveria t’i subvencionojë

  Bashkia e Tiranës është kundër delegimit të komptencave për decentralizimin e shërbimit urban pa pasur më parë një zë në buxhetin e shtetit për operatorët e transportit publik. Gjatë raportimit në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese nënkryetari i Bashkisë Eno Bozdo u shpreh kundër rritjes së çmimit të biletës duke...
 • Konferenca Kombëtare e taksive, Kalaja: 1 javë kohë për qeverinë

  Kryetari i Bashkimit të Sindikatave, Gëzim Kalaja ka ripërsëritur kërkesën për një tryezë bisedimesh me qeverinë për zgjidhjen e problemit të taksive 8+1, madje ka një javë kohë , në të kundërt protestat do të vazhdojnë  dhe nuk do të ndalen pavarësisht presioneve apo shantazheve. Duke folur në Konferencën...
 • Gjendet trupi i pajetë i 18-vjeçarit, Erion Alizoti

  Është gjetur paraditen e sotme, pas 10 ditë kërkimesh,  trupi i pajetë i 18-vjeçarit, Erion Alizoti, i cili kishte rënë në kanionet e Erzenit  gjatë një ekskursioni. Burime të policisë bëjnë me dije se trupi i 18-vjeçarit është gjetur nga banorë të zonës shumë pranë vendit ku e mori...
 • Shkodër, vritet me thikë 18 – vjeçari

  Një 18 – vjeçar eshte vrare me thike, ndersa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Bajzë të Komunës Kastrat në Malësin së Madhe. 18 – vjecari Kristjan Kaçaj ka ndrruar jetë në spitalin rajonal të Shkodrës gjatë ndërhyrjes kirurgjikale ndërsa i plagosur...
 • Durrës, sekuestrohen 600 kg kanabis në port

  600 kilogram kanabis janë sekuestruar mbrëmjen e sotme në portin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur vetëm pak minuta më parë ku gjatë kontrollit në terminalin e trageteve, policia kufitare ka gjetur drogë në një kamion. Ndërsa drejtuesi i tij është vënë në pranga burimet policore bëjnë të ditur se...
 • Konflikt mes të rinjsh në Malësinë e Madhe, vdes 18-vjeçari

  Një konflikt mes disa të rinjsh ka sjellë si pasojë vdekjen e një 18-vjeçari në Malësinë e Madhe. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Bajzë të Komunës Kastrat. Sipas korespodentit të televizionit Klan Simon Shkreli, 18 vjeçari Kristjan Kaçaj ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të Shkodrës gjatë...
 • Përkujtohet mjeshtri i rapsodive

  Ka momente pune të paçmuara nga jeta e Dedë Ndue Lazrit për mbledhjen e foklorit të zonës së Lezhës. Jetën e tij ia kushtoi trashëgimisë kulturore dhe krijimit të dhjetra teksteve që u kthyen në këngë e rapsodi. U bënë 30 vjet nga vdekja e tij, por miq, artistë...
 • Gati shpërndarja e 385 banesave sociale në Tiranë

  Bashkia e Tiranës është gati për shpërndarjen e 385 banesave sociale në kryeqytet. Nënkryetari Enno Bozdo tha sot se pas marrjes në dorëzim rreth një muaji më parë të banesave sociale ka nisur puna për përfundimin e te gjitha modaliteteve që do të çojnë në shpërndarjen sa më parë...
 • “Ligjet”, miratohen me konsensus ndryshimet në Kodin Penal

  Komisioni i Ligjeve miratoi me konsensus në parim ndryshimet në kodin penal që parashikon dënim për shqiptarët që marrin pjesë në veprime luftarake jashtë Shqipërisë. Nisma e propozuar nga deputetët e mazhorancës parashikon 3 deri në 8 vjet burg për të gjithë ata shtetas që marrin pjesë në formacione...
 • Elbasan, AKU: Kontroll ushqimeve në çdo drejtim

  Autoriteti i Kontrollit të Ushqimit në Elbasan ka kaluar në një fazë të re kontrolleve të produkteve bujqësore e blektorale. Sipas korespondentit të televizonit Klan në Elbasan, Fatos Salliu, këto ditë vëmendja është përqëndruar në kontrollin e djathit dhe bulmetrave. Nisur nga shqetësimet e konsumatorëve, por edhe udhëzimit të ministrit,...
 • Gjenden 70 predha dhe lëndë helmuese në Dampën e Metalurgjisë

  70 predha luftarake dhe një kamion me pesticide u gjendën të flakura në dampën e metalurgjisë fare pranë zonave të banuara në komunën Bradashesh. Sipas korespondentit të televizonit Klan në Elbasan, Fatos Salliu, lëndët e rrezikshme u pikasën nga banorë të zonës të cilët kanë njoftuar menjëherë policinë. Në...
 • “Extreme Makeover”, përplasje kulturash

  Në mungesë të shfaqjeve të reja teatrore, skena e Tetarit Kombëtar është shndërruar në mikëpritësin e kompanive apo shoqatave të pavarura. Janë sipërmarrje që me krijimet e tyre përpiqen ti japin një frymëmarrje të lehtë jetës kulturore në Tiranë. E tillë është shfaqja “Extreme Makeover-Culture Clash”, ku gjuha e...
 • Kamera e Televizionit Klan hyn në Lazarat

  Rruga për në Lazarat është e hapur. Njerëzit hyjnë e dalin lirisht. Por banorët e këtij fshati me famë ndërkombëtare ndiehen të fyer. Shkak është bërë njoftimi i Ambasadës Amerikane në faqen e saj të internetit, që ndalon rreptësisht udhëtimin në fshatin e Lazaratit të Gjirokastrës të të gjithë...
 • Qeveria sulmon sërish Presidentin e Republikës

  Me një projektligj të hartuar tashmë nga Ministria e Mbrojtjes , Qeveria synon të zhveshë Presidentin e Republikës nga disa të drejta dhe detyrime të cilat i atribuohen atij nga Kushtetuta si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura. Për më tepër, disa prej këtyre të drejtave që ligji...
 • Gjyqi i Gjikës, ekspertja e Prokurorisë ndryshon versionin

  Ekspertja e Prokurorisë që u ngarkua për të verifikuar shkeljet e kryera nga kryetari i Bashkisë së Vlorës në gjyqin kundër tij, është tërhequr nga akuzat që ajo vetë artikuloi në gjyq 1 javë më parë. Më 31 mars Luiza Balla tha se Shpëtim Gjika kishte dhënë leje ndërtimi...
 • Tentohet të hiqet shtatorja e mbretit Zog. Opozita: Ngjarja, e nxitur nga Rama

  Disa persona ende të paidentifikuar kanë tentuar të heqin shtatoren e Mbretit Zog pikërisht në ditën e 7 prillit, që përkon me një nga ngjarjet më fatkeqe në historinë e Shqipërisë, pushtimin nga Italia fashiste. E vetmja që është parë në bulevardin “Zogu i parë” ka qënë një oficere...
Emisione