Kategoria : Aktualitet

 • Dibër, 29-vjeçari plagoset me thikë

  Një borxh i pashlyer ka çuar në një sherr me thika. Një i ri 29 vjeç ka mbetur i pagosur rëndë. Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme në Fushë-Bulqizë. 29 vjeçari me mbiemer Lici është dërguar për ndihmë në spitalin e Peshkopisë. Policia e Dibrës thotë se ka identifikuar...
 • Vlorë, 65-vjeçari vdes në akisdent

  Një person rreth 65 vjeç ka mbetur vitkimë e një aksidenti në rrugën Trans-Ballkanike. Ndërsa bashkëshortja e tij 60 vjeçe mësohet se është në gjendje të rëndë shëndetësore në spitalin e Vlorës. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 22 te mbremjes se kaluar. Polica e Vlorës ka arrestuar 20 vjeçarin,...
 • Digjen dy automjete në qytetin e Vlorës

  Dy makina janë përfshirë nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen “Pavarësia” të qytetit të Vlorës. Automjetet janë të llojit Mercedes, prodhim i viteve të fundit. Nga informacione e para dyshohet se zjarrvënia mud të jetë e qëllimshme. Policia bregdetare po punon për zbardhjen...
 • Greqi, pranga trafikantëve të drogës nga Shqipëria

  Policia greke ka zbuluar një organizatë kriminale e cila trafikonte drogë nga Shqipëria. Pas nje hetimi disajavor policia lokalizoi një depo në zonën e Korinthtit që shërbente për fshehjen e drogës.  Policia tha se arrestoi dy shqiptarë dhe tre shtetas grekë. U sekuestruan 458,4 kg kanabis të ambalazhuara në...
 • Ulen rastet me grip në Europë

  Situata gripale po shkon drejt shuarjes në të gjithë Europën. Po ashtu edhe në Shqipëri. Organizata botërore e shëndetësië nëpërmjet faqes së saj zyrtare deklaron se sezoni i gripit në Europë e kaloi kulmin e tij. Në buletinin zyrtarë të kësaj organizate, raportohet për rënie të numrit të rasteve...
 • Raporti i DASH : Shqipëria vendburim për prodhimin e marijuanës

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin vjetor për drogën dhe kontrollin e lëndëve kimike. Në raport thuhet se Shqipëria mbetet vendburim për prodhimin e marijuanës dhe se droga e prodhuar në Shqipëri ka për destinacion tregjet europiane. Departamenti Amerikan i Shtetit vëren se prodhimi i marijuanës vijon të...
 • Laç, zjarr në banesë, vdes 70-vjeçarja

  Një 73-vjeçare ka mbetur e asfiksuar në dhomën e saj pas zjarrit që përfshiu banesën .  Gjestina Peraj është asfiksuar nga flakët ndërsa sipas policisë rezulton se zjarri është shkaktuar nga një ngrohëse elektrike e ndezur. Forcat zjarrfikëse kanë mbërritur në vendngjarje duke bërë të mundur shuarjen e tij...
 • Vrasja në Durrës, arrestohen edhe nënë e bijë

  Zgjerohet rrethi i arrestimeve pas ngjarjes së rëndë të ditës së djeshme, ku pas një konflikti familjar për prishjen e një krushqie, u vra babai i dhëndërit,u plagos dhëndri dhe një kalimtare e rastit. Pas arrestimit të shtetasit Andon Ndoj 50 vjeç banues në lagjen 17 të Durrësit, policia...
 • Arrestimi i të akuzuarve për terrorizëm

  Në kushtet kur Policia e Shtetit është bërë objekt sulmi nga media dhe kur opozita ka ngritur një komision hetimor, Ditmir Bushati dhe Sajmir Tahiri, dy funksionarë kyç të qeverisë shqiptarë, ku i pari, pse jo dhe në audiencë ndërkombëtare, i mban krahun të dytit, duke i veshur një...
 • Mat, përfshihen nga zjarri 10 hektarë pyje

  Të paktën 10 hektarë pyje janë përfshirë nga flakët pasditen e sotme në Komunën Suç të rrethit të Matit. Përmasat e këtij zjarri mësohet se janë të mëdha dhe përhapja e tij po rrezikon banesat e banorëve përreth. Aktualisht për shuarjen e zjarrit është angazhuar komuna si dhe banorët,...
 • Aksident në aksin Laç-Mamurras, 4 të plagosur

  4 persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e përplasjes së dy automjeteve pasditen e sotme. Ngjarja ka ndodhur në rrugën e vjetër Laç-Mamurras. Nga burimet paraprake mësohet se të plagosurit janë dërguar në spitalin Ushtarak të kryeqyetit, ndërsa ende nuk dihen arsyet e këtij aksidenti. Policia e mbërritur...
 • Protestë për Radikën në Dibër të Madhe

  Banorët e Dibrës së Madhe kanë shprehur solidaritetin me qytetarët e Peshkopisë në mbrojtje të lumit Radika. Ata kanë dalë në një protestë për t’i kërkuar qeverisë Maqedonase të heqë dorë nga devijimi i Radikës. Pjesëmarrësit në protestë kërkuan që edhe qeveria e Tiranës të prononcohet hapur për të...
 • Denoncim për imamin e vetëshpallur Genc Balla

  Imami i vetëshpallur Genc Balla, i njohur mes muslimanëve edhe me emrin Shehj Abdurrahim Balla do të përballet edhe me një denoncim të ri. I arrestuar për terrorizem dhe pas kallëzimit të shkodranit Mani për dërgimin e ish-bashkëshortes dhe djalit të tij 4 vjeç drejt Sirisë, Dylber Shuli nga...
 • Pse të mos legalizohet hashashi në Shqipëri?

  Përderisa është e vështirë të ndalohet, përse të mos legalizohet. Ky është qëndrimi personal  i Presidentit të Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford për kanabisin në Shqipëri në një intervistë për televizionin Klan. Duke thënë se prodhimi, tregtimi dhe eksporti ilegal i hashashit është gjithmonë e me evident, Crowford...
 • Durrës, ndahet çifti, vret krushkun me çifte

  Një krushqi e prishur mes familjeve Hoxha e Ndoj në periferi të Durrësit ka arritur deri në përdorimin e armëve të zjarrit duke shkaktuar një viktimë dhe një të plagosur. Ngjarja ndodhi në lagjen e ish-Kënetës paraditen e së shtunës. Shkak është bërë ndarja e Julian Hoxhës me të...
 • Përcillen për në banesën e fundit motrat Dobrushi

  Janë shoqëruar për në banesën e fundit tre vogëlushet Simona, Keisi dhe Sindi Dobrushi. Ceremonia e varrimit u mbajt në fshatin Shermi të Kukësit. Të pranishëm ishin edhe të afërt të nënës së tyre Edlira Çopa. Trupat e pajetë të 3 vogëlusheve Dobrushi mbërritën sot në atdhe, rreth orës...
 • Pukë, 5.5 ha pyje nën pushtetin e flakëve

  Një zjarr i papritur ka rënë mbrëmjen e kaluar në pyjet e Pukës. Sipas informacioneve zjarri ka rënë në vendin e quajtur “Gryka e Mziut” duke shkrumbuar 5.5 hektarë pyje. Terreni i vështirë malor ka penguar ndërhyrjen e zjarrfikësve dhe forca të tjera të shërbimit pyjor të zonës –...
 • Aksidenti, humb jetën 30 – vjeçari

  Një person ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti automobilistik në Sukth të Durrësit. Ngjarja ka ndodhur mëngjesine sotën. Viktima është një 30 vjeçar i cili po udhëtonte me një furgon i cili u përplas më një makinë tip BMW. Policia thotë se makina BMW ka qenë duke...
 • DASH: Shqipëria vendburim i marijuanës

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin vjetor për drogën dhe kontrollin e lëndëve kimike. Në raport thuhet se Shqipëria mbetet vendburim për prodhimin e marijuanës dhe se droga e prodhuar në Shqipëri ka për destinacion tregjet europiane. Departamenti Amerikan vëren se prodhimi I marijuanës vijon të mbetet i...
 • 100 vjetori i qeverisë së Princ Vidit

  Me iniciativë të kryeministrit Edi Rama në selinë e qeverisë u çel ekspozita “Takim Botësh”. Kjo ekspozitë përkon me 100-vjetorin e qeverisë së parë të njohur ndërkombëtarisht, në krye të së cilës ishte princ Vidi. Qeverinë e princ Vidit kryeministri Rama e quajti të parën  përpjekje serioze të perëndimit...
Emisione