Kategoria : Aktualitet

 • KLD-ja "rrëzon" Ina Ramën

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë rrëzoi sot kërkesën e ish-Prokurores së Përgjithshme Ina Rama për t’u emëruar si gjyqtare në Gjykaten e Apelit. Anëtarët e KLD-së e rrëzuan kërkesën, me arësyetimin se Ina Rama ka qenë gjyqtare në Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda dhe jo në Gjykatën...
 • KLD-ja “rrëzon” Ina Ramën

  Këshilli i Lartë i Drejtësisë rrëzoi sot kërkesën e ish-Prokurores së Përgjithshme Ina Rama për t’u emëruar si gjyqtare në Gjykaten e Apelit. Anëtarët e KLD-së e rrëzuan kërkesën, me arësyetimin se Ina Rama ka qenë gjyqtare në Gjykatën e Apelit për Krime të Rënda dhe jo në Gjykatën...
 • Tiranë, zjarr në shkollën “Konferenca e Pezës”

  Kati i tretë i shkollës 9-vjeçare, “Konferenca e Pezës” është përfshirë nga flakët paraditen e sotme. Kjo situatë ka bërë që nxënësit të alarmohen dhe të ndërpritet mësimi. Mësohet se forca të shumë zjarrëfikësesh dhe policore kanë mbërritur në vendin e ngjarje dhe kanë evakuar menjëherë nxënësit. Fatmirësisht nuk...
 • Arrest me burg për Odise Verbofshën

  Odise Verbifsha do të qëndrojë në burg. Kjo është masa e sigurisë që ka dhënë gjykata e Durrësit, për 32 vjeçarin i cili akuzohet për vrasjen e dy të rinjëve, Albert Kasalla dhe Shaban Babasi. Ai është marrë në mbrojtje nga avokati që i ka caktuar shtëti, pasi familja...
 • Nishani: Ja lista e kandidatëve për vendin vakant në Gjykatën e Lartë

  Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka shpallur listën e kandidatëve që plotësojnë kushtet ligjore të përcaktuara për një vend vakant në Gjykatën e Lartë. Presidenca njofton se procesi përzgjedhës do të vijojë me bashkëpunimin midis Presidentit të Republikës dhe kryetarëve të grupeve parlamentare  të Kuvendit të Shqipërisë, me qëllim...
 • Rishfaqet AH1N1, e konfirmojnë mjekët e Infektivit

  Gripi i derrit është rikthyer në Shqipëri. Mjekë të Qendrës Spitalore Universitare, Nënë Tereza pohojne se një pacient po trajtohet prej fundjavës, por autoritetet nuk e konfirmojnë këtë. Jashtë kamerave mjekët e Qendrës Spitalore thonë se pacienti është në gjendje të rënduar dhe po trajtohet me Tamiflu. Por drejtues...
 • Varreza e Tufinës në prag të mbylljes

  Varreza publike e tufinës do të deklarohet zyrtarisht e mbyllur, sepse nuk ka më asnjë pjesë të lirë për të kryer varrime. Alarmi për këtë situatë është dhënë prej disa muajsh. Prej disa kohësh dosja e hartuar nga Bashkia e Tiranës për shpronësim të pronarëve të tokës në dy...
 • Shtyhet sërish seanca ndaj Shpëtim Gjikës

  Shtyhet sërish gjyqi ndaj kreut të Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika,  i cili akuzohet për abuzim me lejet e ndërtimit. Seanca gjyqësore është shtyrë pasi disa nga avokatët e të pandehurve nuk kishin prokurë përfaqësimi. I pyetur nëse ka besim tek vendimi i Gjykatës së Tiranës, kreu i Bashkisë së...
 • Aksident në Marikaj, humb jetën një 56-vjeçar

  Një aksident me pasojë vdekjen e një 56-vjeçari ndodhi sot në afërsi të fshatit Marikaj, në periferi të Tiranës. Drejtuesi i mjejtit Benc, Bashkim Hoxha gjeti vdekjen gjatë rrugës për në spital ndërsa një pasagjer në makinën e tij ka mbetur i plagosur rëndë. Policia tha se shkak për...
 • Durrës, arrestohen grupi i grabitësve

  Policia e Durrësit ka vënë në pranga tre persona të cilët akuzohen të jenë autorët e të paktën 19 grabitjeve. Thanas Paloka 18 vjeç, Edmir Cumraku 21 vjeç dhe Martin Vocrri 19 vjeç dyshohet se në harkun kohor prej 3 muajsh, nëntor 2013-shkurt 2014, kanë sulmuar e vjedhur dhjetra...
 • Rakiç fiton Mitrovicën Veriore

    Goran Rakiç është kreu i ri i Komunës së Mitrovicës Veriore. Ai është fitues i zgjedhjeve lokale të zhvilluara të djelën në këtë komunë, pas refuzimit të Krstimir Pantiç për të marrë mandatin. Pantiç fitoi në zgjedhjet e zhvilluara në dhjetor, por nuk pranoi të nënshkruajë dokumente me...
 • Në Tiranë s’ka vend as për varre

  Këto pak metra katrorë tokë janë të fundit që kanë mbetur për t’u shfrytëzuar për varre në varrezën e tufinës. Askush nuk e di me se ku do të varrosen te vdekurit. Televizonin Klan e ka risjellë me dhjetra herë në vëmëndje mungesën e varreve në kryeqytet. Në 12...
 • Ministria e Brendshme reagon pas akuzave të PD

  Për një njoftim të shpërndarë për mediat, Ministria e Punëve të Brendshme e konsideroi krejt të pavend deklaratën e Partisë Demokratike mbi aksionin anti-drogë të zhvilluar një ditë më parë. Sipas Ministrisë së Brendshme opozita, qoftë dhe për një herë të vetme duhet të përshëndeste luftën dhe rezultatet e...
 • Edhe “Mjaft” i zhgenjyer nga qeveria Rama

  Që qevria nuk i ka përmbyshur premtimet e 100 ditëve të para, këtë nuk e thotë vetëm opozita, por edhe organizata Mjaft, që njihet si e pavarur, por qe shume ish-drejtues te saj i jane bashkuar vitet e fundit Partise Socialiste. Në një raport për performancën e qeverisë në...
 • Rrefehet Verbofsha: I vrava se më rrahën

  Odise Verbofsha, autori i vrasjes dhe djegies së Shaban Babasit dhe Albert Kasallës mbrëmjen e së enjtes në Shkozet të Durrësit ka zbardhur të gjithë dinamikën e krimit të dyfishtë, viktima të të cilit mbetën dy të rinjtë nga Fushë Kruja. Në dëshminë e dhënë para grupit hetimor  në...
 • Korçë, drejtuesit e furgonëvë në protestë

  Vazhdon protesta e drejtuesve të furgonëvë në rrethin e Korçës, Ata sot kanë hyrë në ditën e 18 të protestës së taksive 8+1. Korespondetja e Tv Klan në Korçë bën me dije se protestuesit  kanë bllokuar aksin rrugor, Korçë – Pogradec. Drejtuesit e protestët kanë deklaruar se nuk do...
 • Kamion me 1 ton drogë nga Lazarati

  Shoferi që drejtonte këtë kamion të ngarkuar me 1 ton kanabis sativa sipas burimeve te pakonfirmuara thuhet se është një punonjës i policisë së shtetit, por policia nuk e ka konfirmuar ende nje informacion te tille.  Ardjan Serezi, I njohur si shofer i parkut te automjeteve të policisë së...
 • Shkodër, plagoset me armë zjarri një i ri

  Një 19-vjeçar ka mbetur i plagosur me armë zjarri pasditen e sotme në qytetin e Shkodrës. Ngjarja ka ndodhur në ambientet e një lokali në qendër të qytetit. Nga burimet paraprake mësohet se gjithçka ka ndodhur për shkak të një konflikti të çastit. I riu, emri i të cilit...
 • AKEP: Regjistrim numrave celularë

  AKEP në bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme ka kërkuar nga të gjithë operatorët celularë që në kuadrin e masave për shmangien dhe eleminimin e problematikës së krijuar kohët e fundit në rendin publik nga përdorimi i aparateve celulare në shpërthimet e telekomanduara, të bëjnë brenda datës 6 Mars 2014...
 • Britani, mbi 40 vjet burg për bandën e shqiptarëve

  Një gjykatë britanike ka dënuar me më shumë se 40 vjet heqje lirie një bandë, në shumicë e përbërë nga shqiptarë, për akuzën e trafikut të kokainës në zonën e Kornuollit, në periferi të Londrës. Vetëm lideri i saj, shqiptari Besnik Sinanaj është dënuar me 10 vjet burg.Të gjithë...
Emisione