Kategoria : Aktualitet

 • Ndërron jetë pasagjeri i autobusit Athinë-Tiranë

  Një nga dy pasagjerët që u plagosën në sulmin me armë ndaj autobusit të linjës Tiranë-Athinë ndërroi jetë gjatë pasdites në spitalin e Fierit. 25 vjeçari Laurent Tabaku nga Elbasani i ishte nënshtruar gjatë natës një ndërhyrjeje kirurgjikale dhe mbahej në reanimacion në gjendje kritike për jetën. Autobusi me...
 • Tahiri leter AKEP-it: Të mbyllen numrat e pa regjistruar

  Atentatet e shumta me lëndë plasëse të komanduar në distancë, të ndodhur muajt e fundit, e kanë detyruar ministrin e brendshëm t’i drejtohet me një shkresë zyrtare Autoritetit të Komunikimeve Elektronike e Postare, për të mbyllur numrat celularë të pa regjistruar. Statistikat flasin për 22 sulme me eksploziv brenda...
 • Shqiptarët humbin Ulqinin pas 24 vitesh

  Pas 24 vitesh Shqiptarët humbin Ulqinin. Në zgjedhjet e së djelës për asamblenë komunale, partia e kryeministrit Milo Gjukanoviç siguroi 9 mandate. Ndërsa 8 siguroi partia e kryetarit aktual të komunës së Ulqinit Nazif Cungu. Në deklaratën e Forcës së Re Demokratike pranohet humbja në këto zgjedhje. Ndërsa kryetari...
 • Shkodër, humb jetën pas nje sherri banal Florian Sterkaj

  Nje borxh i pashlyer u be shkak per nje tjeter vrasje ne fshatin Dedaj te Shkodres. Një 34 vjecar mbeti fillimisht i plagosur dje pas një sherri me armë në një lokal dhe me pas humbi jeten ne spital. Ngjarja ndodhi pas një debati që viktima, Florian Sterkaj pati...
 • Tiranë, plagoset nxënësi i shkollës “Partizani”

  Një nxënës i vitit të parë në gjimazin Partizani në Tiranë, u plagos me thikë nga një bashkëmoshatar i tij. Pak minuta para nisjes së mësimit, rreth orës 8.30, 16-vjeçari Feridon Beqolli u qëllua në këmbë pas një sherri të ndodhur për motive banale. 16-vjeçari është dërguar menjehërë në...
 • Plumba autobusit të linjës Athinë – Tiranë, dy të plagosur

  Një autobus me 16 pasagjerë i linjës Athinë – Tiranë u qëllua me armë zjarri në afërsi të fshatit Krahs të Tepelenës dhe 2 pasagjerë të tij u plagosën. Ngjarja ndodhi rreth orës 1.20, pak minuta pasi mjeti kishte lënë qytetin e Tepelenës. Është qëlluar pa paralajmërim, siç rrëfejnë...
 • Tronditëse, tani eksploziv edhe furgonëve me pasagjerë

  Një ditë më parë në Lezhë u shënua një ngjarje që kaloi pa u vënë re, por që  mund të ishte kthyer në një masakër të përgjakshme me shumë viktima.  Është fjala për një furgon pasagjerësh që kryen transportin e udhëtarëve nga Lezha në Shëngjin, poshtë të cilit ishtë...
 • Shuhet mjeshtri i klarinetës shqiptare

  Mjeshtri i klarinetës dhe një nga emrat e spikatur të muzikës popullore qytetare, Laver Bariu u nda nga jeta në moshën 85vjeçare. Krijuesi i “Sazeve të Përmetit” të njohura në gjithë Shqipë rinë dhe jashtë vendit, është një nga mjeshtrat e klarinetës. Laver Bariu është babai i formacionit të...
 • Mbijetesa e vështirë e filmit shqiptar

  Ishte një nga idetë që ministrja e kulturës Mirela Kumbaro shprehu gjatë një takimi që pati disa ditë më parë me kineastet, ku kryefjala ishte e ardhmja e filmitshqiptar. Por për producentët mbështetja financiare nga shteti është thelbësore për të mbajtur gjallë industrinë e filmitshqip. Koloreto Cukali, bashkëproducenti dhe...
 • Vonesat në rimbursimin e tvsh-së

  Pavarësisht deklaratave të njëpasnjëshme të qeverisë për shlyerjen e detyrimeve ndaj biznesit, sipërmarrësit thonë se situata vazdon të jetë e njëjtë. Sipas konfindustritë, biznesi ende nuk po e merr në kohë rimbursimin e tvsh-së. Biznesi thotë se ka ngelur i habitur nga deklarata e kreut të financave pak ditë...
 • Tjetër protestë për mbrojtjen e Radikës

  Protestës kundër devijimit të lumenjëve Radike të zhvilluar mesditën e së dielës, iu bashkuan edhe përfaqësues të këshillit vendor të Dibrës. Duke i kërkuar qeverisë të mos e politizojnë çështjen “Radika” dhe të mos luajnë me interesin e popullit shqiptar. Sipas Aleancës Kundër Devijimit të Lumenjve, deklaratat e ministrave...
 • Tiranë, policia bllokon 300 kg kanabis

  Policia e Tiranës ka sekuestruar mbrëmjen e sotme 300 kilogramë kanabis, pas një operacioni të ndërmarrë nga sektori i antidrogës. Droga u gjet në një furgon në rrugën “Don Bosko” në kryeqytet, ndërsa u vunë në pranga 5 persona, mes tyre edhe një vajzë. Burime zyrtare të policisë bëjnë...
 • AKDL: Qeveria po manipulon për Radikën

  Një përpjekje kaotike për të manipuluar opinionin publik si dhe për të shmangur reagimin qytetar.  Kështu e ka quajtur Aleanca Kundër Devijimit të Lumenjve, konferencën e një ditë më parë të 5 ministrave të Shqipërisë e Maqedonisë. Drejtuesit e aleancës thanë se disponojnë dokumentet që vërtetojnë egzistencën e projekteve...
 • Ja letra që informoi Ramën për Radikën

  Kreu i qeverisë Edi Rama është njohur me shqetësimin e komunës së Dibrës së Madhe për devijimin e lumit të radikës që kur ishte në opozitë. Një letër që mban datën 26 Qershor 2013 i është dërguar kreut të Partisë Socialiste nga kryetari i Këshillit të Komunës së Dibrës,...
 • Lezhë, dyshohet për eksploziv në një furgon pasagjerësh

    Shoferi i një furgoni në lagjen Skëndërbeg në  Lezhë ka lajmëruar policinë pasi dyshon se në automjetin e tij ka lëndë eksplozivi te komanduar ne distance. Korespondenti i Tv Klan në Lezhë Gjergj Figuri thotë se pritet mbërritja e forcave xheniere të cilat do të bejnë të mundur...
 • Arrestohet nga policia e Tiranës Ilir Kupa

  Policia e Tiranës ka njoftuar për arrestimin e Ilir Kupës, i cili u arratis nga burgu i Trikalës së bashku me një grup shqiptarësh të tjerë më 22 Mars të vitit të kaluar. Kupa arriti ti shpëtojë ndjekjes së policisë greke pas një përplasje me armë me 21 Korrik...
 • Rista: U kopjuan 4.3 milionë deklarata tatimore

    Ish-Drejtori i IT-së në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, Renald Rista ka sqaruar dje në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit,  Arian Çani në Klan ngjarjen e fshirjes së 4.3 milionë deklaratave tatimore nga serverat e këtij institucioni. Ish-shefi i IT-se deklaroi për herë të parë se nga...
 • AMA, seminar për mbrojtjen e fëmijëve

  Kodi i Transmetimit, një ndër aktet kryesore për rregullimin e ligjit për mediat audiovizive ishte në qendër të procesit të kshillimit publik të Autoritetit të Mediave Audiovizuale me grupet e interesit. Mbrojtja e të dhënave personale dhe të drejtave të fëmijëve në media ishte qëllimi kryesor i këtij takimi....
 • Dhërmi, rinis aksioni për prishjen e ndërtimeve pa leje

  Një hotel 3 katesh është shembur i pari nga mjetet e rënda të Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, mëngjesin e sotëm në Dhërmi. Aksioni rinisi në zonën e plazhit ku shumë nga banorët kishin filluar t’i çmontonin vetë ndërtesat. Më herët, forcat e këtij inspektoriati prishën 5 objekte të tjera,...
 • Meta: Sot Ballkani i ka sytë nga Europa

  Në 70-vjetorin e Konferencës së Bujanit është mbajtur një konferencë përkujtimore në ambientet e Akademisë së Shkencave në Tiranë. I pranishëm në këtë aktivitet, kryetari i kuvendit Ilir Meta tha se sot ballkani po jeton një tjetër realitet me sytë nga Bashkimi Europian. Në rezolutën e miratuar në Konferencën...
Emisione