Kategoria : Analiza

 • Eurovizioni: Art? Kitç? Kult apo politikë?

  U mbyll skena e Eurovizionit 2019. Si gjithmonë kritikat ndaj garës më të madhe të popit në botë Festivalit Europian të Këngës nuk mungojnë. Por shumica dëshiron thjesht dëfrim me një festival të ngritur tashmë në kult. Figura farfuritëse që këndojnë, Eurovizioni – Eurovision Song Contest (ESC) u zhvillua për...
 • Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

  Italia, shkruan gazeta e Romës, “La Repubblica“ ndodhet” nën vëzhgimin e veçantë të tregjeve“. Kjo është e vërtetë. Reagimet e tregjeve financiare për shprehjet e politikanëve të Romës, pasojnë pothuajse në të njëjtën kohë. Zëvendëskryeministri Matteo Salvini i Legës së djathtë godet kundër kritereve europiane të stabilitetit, duke thënë...
 • Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

  Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE? Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave...
 • SHBA-Rusi: Konfrontim pa pushim

  Edhe nëse, ndryshimet afatshkurtra të planit të kryediplomatit amerikan, Mike Pompeo të bëjnë të shpresosh për një fillim të ri -mos prisni përmirësim të shpejtë të marrëdhënieve, SHBA-Rusi, mendon Miodrag Soric. Pra ata ulen të flasin me njëri-tjetrin. Mos do të thotë kjo, se punët nuk janë aq keq?...
 •  Turqi-Lamtumirë demokracisë

  Zgjedhjet komunale në Stamboll duhet të përsëriten. Por pavarësisht si do të përfundojnë zgjedhjet e reja, demokracia në Turqi tashmë ka humbur, mendon drejtuesi i Programit Turk të DW, Erkan Arikan. Disfatat nuk vijnë në diskutim për Erdoganin. Aq më tepër kur bëhet fjalë për Stambollin. Pasi në 31...
 • “Ushtria na mbështet ne”

  Sipas presidentit kalimtar të vetëemëruar Guaidó, në Venezuelë edhe ushtria e mbështet një ndryshim pushteti. Ushtria nuk ndodhet më në anën e kryetarit të shtetit, i tha Guaido Deutsche Welles. Deutsche Welle:  Kur bëhet fjalë për pushtetmbajtësin e Venezuelës, Nicolás Maduro ju flisni për fillimin e fundit të uzurpimit....
 • Debat i nxehtë për shaminë e kokës në Gjermani

  Çfarë simbolizon shamia e kokës për një myslimane? Për këtë debatohet shumë në Gjermani. Shkaku i ri: një konferencë e Universitetit Goethe në Frankfurt, e organizuar nga studiuesja Susanne Schröter. Nuk ka debat që zhvillohet me kaq emocione në Gjermani, si ai për shaminë e kokës të myslimaneve. A...
 • Gjermania dhe Franca forcojnë angazhimin në Ballkan

  Gjermania dhe Franca duan të forcojnë bashkëpunimin e tyre për stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor nëpërmjet një axhende rajonale në sektorin e zhvillimit social, të sigurisë, të mbrojtjes dhe drejtësisë. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do ta forcojnë angazhimin e tyre në Ballkanin Perëndimor....
 • Zgjedhjet evropiane: Më shumë se 10 % për të djathtën ekstreme

  Në BE bëhen përgatitjet për zgjedhjet evropiane. Partitë politike bëjnë fushatë dhe përpiqen të fitojnë sa më shumë qytetarë të jetë e mundur. Kjo funksionon mirë në skajin e djathtë, dëshmon një studim. Sfidues, mbresëlënës, të besueshëm, në shumicën e rasteve me një buzëqeshje optimiste në fytyrë, kështu vështrojnë...
 • Çfarë sjell kandidatura e ish-nënpresidentit Biden?

  Ish-nënpresidenti Joe Biden shpalli dje zyrtarisht kandidaturën për zgjedhjet presidenciale të 2020. Ai renditet në anketa në krye të 20 pretendentëve për të marrë emërimin e Partisë Demokrate. Por zoti Biden futet në garë pas dy konkurrimeve të dështuara për Shtëpinë e Bardhë dhe tani përballet me pikëpyetje serioze...
 • Kapitull i ri për Presidentin Macron

  Me uljen e taksave dhe reformimin e administratës presidenti francez i përgjigjet kërkesave të Jelekverdhëve. Macron kërkon një fillim të ri, por lufta për të fituar zemrat e francezëve është e vështirë. Më në fund Jupiteri zbriti nga maja e malit dhe dha një konferencë në Pallatin Elysée. Për...
 • Astrit Patozi: Përse vjen Bindja Demokratike?

  Nga Astrit Patozi Bindja Demokratike është ide, nuk është pronë, as biznes apo njeri. Ajo ka lindur nga bindja e fortë e qytetarëve të lirë të këtij vendi për një projekt të ri politik. Bindja Demokratike është dhe do të jetë një ofertë serioze dhe tërësisht e pavarur, sa...
 • Edhe sa kohë do të qëndrojë Angela Merkel?

  Largim i parakohshëm i Merkelit? Për këtë po flitet shumë. Në fokus është vendosur kryetarja e re e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer. Po si do të futej ajo në zyrën e kancelares? Në fillim të prillit, kancelarja gjermane, Angela Merkel largoi dy piktura nga zyra e saj dhe i dërgoi...
 • Merkel, përpjekje për të ndalur shkëmbimet territoriale Kosovë-Serbi

  Në një kohë që kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë organizuar në 29 Prill në Berlin një samit për Ballkanin Perëndimor, pyetja kryesore është: “A është një shkëmbim territoresh mes shteteve përgjatë vijave ndarëse etnike një mjet i përshtatshëm për zgjidhjen e konflikteve në shekullin...
 • Armiku ndodhet në perëndim

  Sërish udhëton një politikan i AfD-së në një aktivitet në Krimenë e aneksuar nga Rusia. Një provokim i qëllimshëm ndaj Ukrainës, për Bundestagun dhe për demokracitë perëndimore në përgjithësi, mendon Jens Thurau. Populistët e djathtë gjermanë në krah të Presidentit rus Putin? Në vështrim të parë kjo të duket...
 • Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk presin që në takimin e Berlinit me 29 Prill të ketë ndonjë marrëveshje finale Kosovë-Serbi. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk pret që në takimin e Berlinit për Ballkanin Perëndimor, që mbahet me datën 29 të  këtij...
 • Garë për Hënën: SHBA e ka me ngut, po Rusia?

  Gjysmë shekulli pas zbritjes së parë të amerikanëve në Hënë duket se është duke u bërë sërish garë për satelitët rreth tokës. SHBA do që të jetë e para. Po Rusia? Në ligën jozyrtare të fuqive kryesore të hapësirës desh u fut së fundi edhe Izraeli. Por ky vend...
 • Kujdes! Në internet nuk ka më hapësira të mbrojtura

  Urrejtja që shfaqet në mediat sociale mund të kalojë shpejt në dhunë në realitet. Viktima më e re -një 14 vjeçare në Indonezi. Në luftën kundër ngacmimeve në internet, ekspertët këshillojnë masa të hershme parandalimi. Edhe fëmijët mund të jenë mizorë. Këtë e di kush është ngacmuar e tallur...
 • Beteja e fundit e Merkelit zhvillohet në Ballkan

  Në konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i Europës, por edhe e ardhmja e aleancës perëndimore, mendon Bodo Weber. Në negociatat e drejtuara nga Bashkimi Europian mes Kosovës dhe Serbisë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse e përfundimitare për normalizimin...
 • Më shumë kohë më pak kaos?

  Shtyrje për të dytën herë. Por për të arritur një “Brexit të butë”, Bashkimi Evropian e lidhi me një litar të gjatë shtyrjeje afati Britaninë e Madhe. Por a do të thotë më shumë kohë edhe më pak kaos? Teatri i Brexit po bëhet gjithnjë e më absurd. Vendi...
1 2 3 26
Emisione