Kategoria : Bota

 • Përmbytjet marrin jetën e 324 personave

  Bilanc tragjik është ai i përmbytjeve në Jug të Indisë. Mbi 324 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm dhe mbi 200.000 mijë persona janë evakuuar. Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet vendase dhe kryeministri  i Indisë, Narendra Modi do të vizitojë zonat e përmbytura....
 • Nuk mund të përballonte zhgënjimin e të atit, e reja bën veprimin e rëndë

  Një grua, që ishte akuzuar për drejtim automjeti në gjendje të dehur, u vetvra sepse nuk mund të përballonte zhgënjimin e të atit. Mary Ann Dust, 30 vjeç, vendosi të mos i tregojë prindërve që ishte arrestuar dhe që ishte paraqitur në gjykatë. Ajo u gjet e varur nga...
 • “Jo ndryshimit të kufijve në Ballkan”

  Kryeministri malazez, Dushko Markoviç iu bashkua qëndrimit të kancelares gjermane Angela Merkel për çështjen e ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor. Nga Berlini ku u takua me Merkelin, Markoviç tha se ndryshim kufijsh në Ballkan nuk do të ketë. Markoviç dhe Merkel thanë se kufijtë në Ballkanin Perëndimor tashmë...
 • Video/ “Nëse na trajtoni si kafshë, atëherë do të sillemi si kafshë!”

  Një video, ku shfaqet një burrë i maskuar duke kërcënuar policinë, politikanët dhe shoqërinë, është dërguar në një media suedeze vetëm një orë para se të nisnin sulmet me zjarr në të gjithë vendin. Burri i maskuar paralajmëron nëpërmjet videos: “Nëse na trajtoni si kafshë, atëherë do të sillemi...
 • Momente nga tërmeti 5.2 ballë në Itali (Video)

  Itali- Këto pamje të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë momente nga tërmeti i një ditë më parë që ra në Itali. Tërmeti më magnitudë 5.2 ballë ra në rajonin qendror të Molise, 4 kilometra nga Montecilfone, në provincën Campobasso. Ai shkaktoi frikë tek banorët të cilët vraponin nëpër rrugë,...
 • Ndryshimi i orës? Jo, faleminderit!

  A duhet që bukuria e Europës të shkëlqejë pafundësisht prej orës verore? Anketimi i BE-së mbi ndryshimin e orës në Europë shënon pjesëmarrje rekord. Më 16 gusht afati përfundoi, por duhet kohë për të mësuar rezultatin. Sikur flladi i verës të zgjasë pafund? Sikur me orën verore jeta jonë...
 • Pentagoni: Kina po stërvitet për të sulmuar SHBA

  Ushtria e Kinës “ka të ngjarë të stërvitet për sulme” kundër objektivave amerikane dhe aleate në Paqësor, paralajmëron një raport i Pentagonit. Dokumenti vjetor i dërguar Kongresit thotë se Kina po rriti aftësinë e saj për të dërguar aeroplanë bombardues edhe më tej. Raporti thekson aftësinë ushtarake në rritje,...
 • Raporti i 2017: Ura Morandi është e sigurt

  Krahas operacioneve për kërkimin e të tjerë të mbijetuarve, në Itali zhvillohet debati për përgjegjësit e tragjedisë së shembjes së urës së Xhenovës që i mori jetën 39 personave, mes tyre edhe dy shqiptarë. Mediat italiane kanë publikuar një raport që mban datën 23 Tetor 2017, që garanton sigurinë...
 • Shembja e urës, familjet e viktimave refuzojnë funeralet shtetërore

  Shteti duhet të kishte qenë më parë atje, jo pas. Ky është mendimi i disa familjeve të viktimave, të njerëzve që vdiqën pas shembjes së urës Morandi në Xhenova. Sipas mediave italiane, shumë nga të afërmit e viktimave mendonin se funerali i shteti është një fasadë hipokrite dhe ata...
 • Video/ Pas deklaratës së Erdogan, shikoni çfarë bëjnë turqit për iPhone

  Lufta ekonomike mes SHBA-së dhe Turqisë ka arritur kulmin. Monedha turke, lira, është dobësuar si pasojë e sanksioneve të vendosura nga Uashingtoni, duke dyfishuar tarifat për eksportet turke. Nga ana tjetër, Presidenti Erdogan e ka konsiderua sulm ekonomik veprimin e SHBA-së, që sipas tij kërkon përuljen e Turqisë. Ai...
 • Pas tragjedisë me urën, merr flakë fabrika në Genova

  Nuk kanë fund problemet për Italinë. Pas shembjes së urës në Genova, një fabrikë në këtë qytet është përfshirë nga flakët e zjarrit. Fabrika ndodhet pikërisht në zonën ku gjenden gërmadhat e urës Morandi, që u shemb duke lënë të vdekur 39 persona. Shkaqet e zjarrit janë të paqarta,...
 • SHBA kërcënon Turqinë me më shumë sanksione ekonomike

  SHBA ka kërcënuar se do të vendosë më shumë sanksione ekonomike ndaj Turqisë nëse kjo e fundit nuk e lë të lirë pastorin amerikan. Andrew Brunson është ndaluar në Turqi për gati dy vjet, i akuzuar për lidhje të dyshuara me grupet politike të jashtëligjshme. Mosmarrëveshja për lirimin e...
 • Ndalohet martesa e vajzave nën moshën 16-vjeçare

   Në Iran, është përgatitur një projektligj i cili ndalon martesën e vajzave nën moshën 16-vjeçare me qëllim që t’i japin fund diskutimit të nuseve fëmijë. Anëtarja e Grupit të Grave të Parlamentit iranian, Tajibe Sijavushi, në një deklaratë për shtypin lokal është shprehur se javën e ardhshme do të...
 • Tërmet i fuqishëm në Itali

  Itali- Një tërmet më magnitudë 5.2 ballë ka rënë mbrëmjen e kësaj të enjte, në orën 20:19  në Molise, 4 kilometra nga Montecilfone, në provincën Campobasso. Tërmeti është ndjerë edhe në Campania, Abruzzo, Puglia dhe Lazio. Njerëzit vraponin nëpër rrugë, raportojnë mediat italiane. 7 lëkundje të tjera janë ndjerë...
 • Macron: Stabiliteti i Turqisë i rëndësishëm për Francën

  Presidenti francez Emmanuel Macron ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ka bërë të ditur se stabiliteti ekonomik i Turqisë është i rëndësishëm për Francën. Të dy presidentët theksuan rëndësinë e zgjerimit të lidhjeve ekonomike dhe tregtare, si dhe rritjen reciproke të...
 • E ngacmonin kolegët, infermierja i jep fund jetës

  Një infermiere vendosi ti japë fund jetës, pasi kolegët e saj e ngacmonin gjatë gjithë kohës. Rhian Collins, 30 vjeçe, u gjet e varur në shtëpinë e saj në Swansea, Uells. Ajo punonte në spitalin Cefn Coed, në Swansea, kishte dy fëmijë dhe ishte e fejuar me David Reed. Ka...
 • 22 të vdekur nga epidemia e kolerës

  Së paku 22 persona kanë vdekur si pasojë e infeksionit me sëmundjen e kolerës në vendin afrikan Nigeri, ku epidemia u paraqit muajin e kaluar. Nga Ministria e Shëndetësisë e Nigerisë bëhet e ditur se në rajonin jugor Maradi që nga Korriku zgjat beteja kundër epidemisë së kolerës. Po...
 • Shuhet ikona e muzikës, Aretha Franklin

  Botës do t’i mungojë zëri i veçantë i Areta Frenklin. Mbretëresha e muzikës “Soul” ndërroi jetë në moshën 76-vjeçare në shtëpinë e saj në Detroit. Prej tre ditësh, ajo ndodhej në gjendje të rëndë dhe mediat shkruanin se ajo ndodhej në prag të ndarjes nga kjo botë. Muajt e...
 • Prindërit të shtrirë në tokë nga overdoza, kalimtarët shpëtojnë foshnjen

  Një burrë dhe e fejuara e tij shpëtuan një foshnje, që gjendej e veme në një makinë të nxehtë nga temperaturat e larta në Ohio. Prindërit e saj ndodheshin jashtë makinës, të shtrirë në tokë, për shkak të overdozës nga heroina. Eric Asher shpërndau fotografitë e eksperiencës së tij...
 • Tragjedia në Itali/ Zv.Kryeministri akuza ndaj kompanisë dhe ish-Kryeministrit Renzi

  Qeveria populiste e Italisë shtoi sulmin ndaj familjes Benetton mbi shembjen e urës Morandi, në Xhenova, tragjedi që solli vdekjen e 39 personave. Sipas The Times, Kryeministri Giuseppe Conte ka thënë se do të heqë lincencën e operatorit Autostrade d’Italia për të drejtuar autostradat me pagesë në Itali, duke...
1 2 3 457
Emisione