Kategoria : Bota

 • Zhduken 300 makina luksi

  Policia në Papua Guinean e Re u kërkon zyrtarëve lokalë të kthejnë mbrapsht rreth 300 makina të huazuara nga ata vitin e kaluar gjatë Samitit ndërkombëtar për Bashkëpunimin Ekonomik Azi-Paqësor (APEC). Flota luksoze e makinave u importua në mënyrë që liderët e vendeve të tjera të lëviznin në kushte...
 • NATO do t’i përgjigjet raketave bërthamore ruse

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi të martën se aleanca ushtarake do t’i përgjigjet “shtimit të raketave ruse”, por nuk do të instalojë raketa të tjera bërthamore në Evropë. Komentet vijnë pas shfuqizimit të traktatit për Forcat Bërthamore me Rreze të Mesme Veprimi, një pakt i rëndësishëm...
 • Spanja në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

  Qeveria spanjolle të mërkurën, pritet të humbasë votën për buxhetin në Parlament. Kryeministri, Pedo Sanchez, ka në plan të shpallë së shpejti zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme, njoftuan burime shtetërore. Sipas njoftimeve data e zgjedhjeve të parakohshme nuk është vendosur ende por 14 prilli vlerësohet si datë e mundshme....
 • Shkoi në punë, nëna lidh me zinxhirë vajzën me aftësi të kufizuara

  Një nënë ka lidhur vogëlushen e saj me zinxhirë pas murit, pasi do shkonte në punë për të pastruar. 7 –vjeçarja është lidhur pas murit me zinxhirë dhe është lënë për orë të tëra derisa nëna e saj ka mbaruar punën.  Në deklaratën e saj në polici ajo ka...
 • Maduro: “Ku Klux Klan” drejton Shtëpinë e Bardhë

  Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk është gjë tjetër veçse një bandë ekstremistësh që po përpiqen të pushtojnë Venezuelën. Deklarata vjen nga Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro. Në një intervistë për BBC, Maduro akuzoi Presidentin Trump se është pjesëtar i grupeve ekstreme të supermacistëve të bardhë. “Është...
 • Ishin në pritje të fëmijës, ndërron jetë çifti që ndiqej nga policia

  Një çift që kishin vetëm pak muaj që ishin martuar kanë ndërruar jetë, teksa po largoheshin nga një skenë grabitjeje në Horrow, në veri të Londrës. Patrick dhe Shauna McDonagh së bashku me një person tjetër kishin marrë pjesë në një grabitje dhe kanë gjetur vdekjen pasi janë përplasur...
 • El Chapo shpallet fajtor për të gjitha akuzat

  Joaquin “El Chapo” Guzman është shpallur fajtor nga një gjykatë amerikane në New York, për të gjitha akuzat që rëndojnë mbi të, 10 të tilla. 61-vjeçari nuk është dënuar ende, por vendimi mund të jetë burgim i përjetshëm. El Chapo akuzohet se ka qenë drejtuesi i kartelit famëkeq meksikan...
 • 31-vjeçarja braziliane zbulon lidhjen sekrete me futbollistin

  Një volejbolliste thotë se ka pasur lidhje sekrete me futbollistin e ndjerë Emiliano Sala, i cili humbi jetën në një aksident ajror. Luiza Ungerer 31 vjeç nga Brazili ka zbuluar se ajo komunikonte me 28-vjeçarin pak orë përpara se avioni ku udhëtonte futbollisti, të rrëzohej në det. Ajo pretendon...
 • Donald Trump arrin një fitore gjysmake

  Këmbëngulja e Presidentit, Donald Trump për financimin e murit me Meksikën, duket se po i jep frytet e saj. Demokratët dhe republikanët në Dhomën e Ulët të Kongresit Amerikan arritën një marrëveshje në parim, për të financuar sigurinë kufitare. Megjithatë një marrëveshje përfundimtare për financimin e murit, vonon sërish....
 • Alarm në Itali

  Alarm në Puglia të Italisë. Sipas Autoritetit Kombëtar për Mineralet, në 23 vitet e fundit kanë humbur jetën 5 mijë njerëz nga tumori si pasojë e ekspozimit ndaj asbestit. Pra bëhet fjalë për rreth 220 banorë të zonës jugore të Italisë që çdo vit vdesin për sëmundje të kancerit...
 • Magjistaret e “magjepsura” nga Putin

  Pasi fitoi në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar, Vladimir Putin, u bë lideri më jetëgjatë në krye të Rusisë moderne, pas Josip Stalin. Shefi i Kremlinit jo vetëm që forcon dita ditës pushtetin e tij, por ka arritur të magjepsë edhe një grup magjistaresh. Pjesëtaret e këtij manastiri...
 • “Gratë nuk mund të këndojnë para meshkujve”

  Momenti kur kitaristja e grupit është afruar për të kënduar i ka kushtuar shtrenjtë bandës muzikore. Fakti që kitaristja e grupit është afruar dhe ka kënduar së bashku me këngëtarin Hamid Askar, ka mjaftuar që të reagojë ministria e kulturës dhe orientimit Islamik në Iran. Ky institucion urdhëruar që...
 • Rrëzohet helikopteri, humbin jetën 4 persona

  Turqi- Një helikopter është rrëzuar mbrëmjen e së hënës në Turqi ku gjetën vdekjen 4 ushtarë. Helikopteri u rrëzuar në një zonë të banuar në pjesën aziatike të Stambollit. Helikopteri ra mes një kompleksi pallatesh, për fat të mirë pa shkaktuar viktima të tjera. Në vendin e ngjarjes mbërritën...
 • Biznesmeni i dashuruar i jep 180 mijë Paund 37-vjeçares, por zbulon se ajo…

  Një biznesmen anglez në fushën e hidrokarbureve i kishte dhuruar 180 mijë Paund një gruaje 37-vjeçare me të cilën ishte njohur në “Tinder”, aplikacion që shërben për të krijuar lidhje me persona të tjerë. Marcel Kooter 57 vjeç kishte ndjenja për 37-vjeçaren dhe për këtë arsye i kishte transferuar...
 • Futbollisti u identifikua nga shenjat e gishtave, dalin rezultatet e autopsisë

  Autopsia ka përcaktuar shkaqet e vdekjes së futbollistit Emiliano Sala, avioni me të cilin udhëtonte ai u rrëzua në det me 21 Janar. 28-vjeçari humbi jetën nga plagët në kokë dhe në gjoks të shkaktuara nga përplasja e avionit në det. Ai u identifikua përmes shenjave të gishtave, pasi...
 • Çfarë synon Rusia që të bëjë me internetin?

  Rusia po planifikon që të shkëputet pjesërisht nga interneti, që do të thotë se kalimi i të dhënave të qytetarëve do të qëndrojë brenda vendit dhe jo të jetë pjesë e serverave ndërkombëtarë. Projektligji që parashikon ndryshime teknike për të qenë i pavarur nga pjesë tjetër e botës u...
 • Bllokimi i ndihmave nga Maduro

  Prej disa ditësh, disa kontenierë kanë bllokuar urën kryesore të autostradës që lidh Venezuelën me Kolumbinë. Ushtarët besnikë të presidentit Maduro i kanë vendosur për të penguar hyrjen e ndihmave humanitare amerikane për popullsinë civile. Lideri opozitar Huan Guaido, të cilin perëndimi e njeh si president të përkohshëm, akuzoi...
 • Në një qeli me gjarprin 2 metra të gjatë (video)

  Policia indoneziane ka kërkuar falje për përdorimin e një gjarpri për të frikësuar një hajdut të dyshuar, pasi pamjet shqetësuese u publikuan online. Oficerët e policisë në video shfaqen tek qeshin ndërkohë që një hetues hedh gjarprin mbi një burrë të prangosur që ulërinte nga frika. “BBC” raporton se...
 • Qeveria kërkon më shumë kohë për marrëveshjen për Brexit

  Ndërsa afati për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian është pas 47 ditësh, qeveria i kërkoi parlamentit të dielën që t’i japë më shumë kohë kryeministres Theresa May që ta ripunojë marrëveshjen për daljen. Sekretari i Komuniteteve, James Brokenshire tha se parlamenti do ta kishte në dispozicion planin e...
 • Qindra mijёra protestojnё nё Romё

  Nёn moton “Njё e ardhme pёr punёn” demonstruesit kёkruan investime masive publike dhe private dhe reforma tё ambicionuara. Protesta e sё shtunёs (09.02) ishte mё e madhja e kёtij lloji qysh prej katёr vjetёsh. Pёr protestat sidnikatat kishin organizuar dymbёdhjetё trena tё posaҁёm dhe 1300 autobusё, anije dhe avionё...
Emisione