Kategoria : Bota

 • 141 dënime përjetë për 24 puçistë

  3 vjet nga tentativa për grusht shteti në Turqi, ku mbetën të vrarë rreth mbi 250 persona dhe u plagosën mijëra të tjerë, vijon regjimi i ashpër ndaj atyre që morën pjesë në puç. 141 dënime përjetë dha gjykata turke për 24 persona, pjesa më e madhe e tyre...
 • Rrjedhja e gazit shkatërron pallatin

  Një rrjedhje gazi është bërë shkak për shembjen e një ndërtese dykatëshe, që shkaktoi vdekjen e të paktën 3 personave në Itali. Forcat e emergjencave nxorën trupat e pajetë të një çifti që jetonte në katin e dytë dhe një personi të tretë, me aftësi të kufizuara, i cili...
 • Sërish tensione SHBA-Iran

  Të tjera tensione mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit. Pentagoni njoftoi se një dron amerikan është rrëzuar nga një raketë iraniane tokë-ajër. Sipas Uashingtonit, droni i ushtrisë po fluturonte në hapësirë ndërkombëtarë. Por Teherani nga ana tjetër, pretendon se mjeti po fluturonte pa leje në hapësirën e tij. Ngjarja...
 • Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

  Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin e miliona emigrantëve pa dokumente. Disa analistë pohojnë se kërcënimet e tij nuk janë tjetër përveçse pjesë e retorikës së nxehtë të fushatës, por për miliona njerëz mesazhi i...
 • Prova të reja për vrasjen e Kashoggi-t

  Princi i kurorës saudite Mohamed Bin Salman mund të përfundojë në bankën e të akuzuarve për vrasjen e gazetarit Xhamal Kashoxhi. Sipas një raporti hetimor, të udhëhequr nga ekspertë të Kombeve të Bashkuara, ekzistojnë prova të besueshme që lidhin me ngjarjen princin saudit dhe zyrtarë të tjerë të lartë...
 • Kapen 16 ton kokainë

  Më shumë se 16 ton kokainë u sekuestruan nga agjentët e antidrogës në shtetin federal amerikan të Filadelfias. Sasia gjigante e drogës ishte nisur nga porti i Buenaventurës në Kolumbi, kishte bërë disa ndalesa, për të mbërritur në destinacionin përfundimtar në Filadelfia. Autoritetet amerikane njoftuan se droga e sekuestruar...
 • Trump nis zyrtarisht fushatën

  Donald Trump nis zyrtarisht garën për një mandat të dytë si president i SHBA-ve. Shefi i Shtëpisë së Bardhë vendosi ta hapë në Florida fushatën zgjedhore për të marrë një tjetër 4-vjeçar, shtetin tradicionalisht të demokratëve që Trump e cilëson si një shtëpi të dytë. Presidenti tha përpara 20...
 • 4 të vdekur dhe 6 të zhdukur nga përmbytjet

  Të paktën 4 persona kanë humbur jetën dhe 6 të tjerë rezultojnë të zhdukur pas përmbyjeve të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut në rajonin e Detit të Zi në Turqi. Ujërat e rrëmbyeshëm kanë shkatërruar të paktën 4 shtëpi, 2 vende pune, ndërsa janë dëmtuar rrugë, disa...
 • Tërhiqet Patrick Shanahan

  Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi të martën se Patrick Shanahan u tërhoq nga procesi i konfirmimit për postin e Sekretarit të Mbrojtjes, duke thënë se donte të shpenzonte më shumë kohë me familjen e tij. Zoti Trump tha se sekretari i ushtrisë Mark Esper do ta zëvendësojë zotin Shanahan...
 • Trump urdhëron dëbimin e emigrantëve

  Miliona emigrantë të jashtëligjshëm do të dëbohen nga Shtetet e Bashkuara. Presidenti amerikan njoftoi përmes Twitter-it se Zyra për Emigracionin dhe Doganat do të nisin largimin e emigrantëve pa dokumente drejt Meksikës. Ata do të strehohen në kampet meksikane të pritjes, derisa gjykatat amerikane të shqyrtojnë kërkesat e tyre...
 • Pompeo: SHBA-ja do të vazhdojë presionin mbi Iranin

  Shtetet e Bashkuara do të mbajnë presionin mbi Iranin dhe do të vazhdojnë të pengojnë agresionin e tij në rajon, por nuk duan që konflikti me Teheranin të përshkallëzohet, tha të martën sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo. Frika nga një konfrontim midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara është rritur,...
 • Çfarë po ndodh me Merkel? Kancelarja gjermane dridhet në takimin zyrtar (Video)

  Në takimin zyrtar në Berlin me Presidentin e Ukrainës, Kancelarja gjermane Angela Merkel u filmua nga kamerat duke u dridhur. 64-vjeçarja po dridhej vazhdimisht teksa po ekzekutoheshin himnet kombëtare të dy shteteve. Pas videove që bënë xhiron e botës, Kancelarja Merkel reagoi duke u shprehur se është në gjendje...
 • Tërmeti i fuqishëm trondit Japoninë (Video)

  Një tërmet i fortë 6.5 ballë goditi sot qytetin bregdetar Niigata të Japonisë, duke shkaktuar edhe një paralajmërim për cunami. Pamjet e kamerave të sigurisë kanë fiksuar momentin kur qyteti tronditet nga lëkundjet sizmike. Paralajmërime urgjente u dhanë nga autoritetet për qytetarët që të dilnin nga banesat e tyre...
 • SHBA, 1 mijë trupa shtesë në Lindjen e Mesme

  Shtetet e Bashkuara do të përforcojnë me 1 mijë trupa shtesë praninë e tyre ushtarake në Lindjen e Mesme. Sipas një komunikate për shtyp të Pentagonit, vendimi u mor pas rritjes së tensioneve prej sulmit ndaj dy anijeve naftëmbajtëse në Gjirin e Omanit, për të cilin Uashingtoni akuzon Teheranin....
 • Moti apokaliptik tmerron banorët

  Breshëri me madhësinë e topit të pingpongut theu xhama makinash dhe shkatërroi të mbjellat në Francë. Stuhia përfshiu rajonin e Auvergne-Rhone-Alps, që mori edhe dëmtimet më të mëdha të dielën. Një 51-vjeçare gjermane humbi jetën pasi erërat e forta rrëzuan një pemë mbi çadrën e saj të kampingut, ndërsa...
 • Vdekja misterioze e Morsit

  Valë protestash pritet nga vëllezërit e Vëllazërisë Myslimane në Egjipt, pas vdekjes misterioze të ish-Presidentit Mohamed Morsi në sallën e gjyqit. Mediat shkruajnë se ai pësoi infarkt teksa u paraqit në sallë për t’u njohur me akuza të tjera. Aktivistët e të drejtave të njeriut thanë se Morsi përballej...
 • Vendbanimi hebre merr emrin “Lartësitë Trump”

  Emrin “Trump” e mbajnë hotele shumëkatëshe, kulla me zyra dhe vendpushime golfi. Tani këtë emër e mban një vendbanim i vogël hebre, Bruchim, në lartësitë Golan. Në atë vendbanim jetojnë rreth 10 vetë. Kabineti izraelit vendosi t’i verë venndbanimit emrin e zotit Trump, si falenderim ndaj Presidentit amerikan për...
 • Turqia kërkon gaz në ujerat qipriote

  Turqia mund të përballet me sanksione nga Bashkimi Europian për kërkimet për gaz në ujërat territoriale të Qipros. Kjo ka sjellë reagimin e Greqisë që njihet si aleate e Qipros. Kryeministri Tsipras mblodhi këshillin qeveritar për mbrojtjen dhe punët e jashtme dhe paralajmëroi se kërkesën do t’a parashtrojë në...
 • Presidenti kinez vizitë në Korenë e Veriut

  Presidenti i Kinës, Xi Jinping, do të realizojë një vizitë shtetërore këtë javë në Korenë e Veriut. Xi do të takojë udhëheqësin koreano-verior, Kim Jong Un, gjatë vizitës të enjten dhe të premten, raportoi televizioni shtetëror i Kinës, CCTV. Sipas tij, udhëtimi do të jetë i pari i tillë...
 • Ish presidenti i Egjiptit vdes në Gjykatë

  Ish presidenti i Egjiptit, Mohammed Morsi, i cili u rrëzua nga pushteti në vitin 2013, ka vdekur në gjykatë, njofton televizioni shtetëror. Mësohet se 67- vjeçari ishte duke u përballur me akuzat për spiunazh në momentin që ndërroi jetë. Morsi u dënua me vdekje për spiunazh dhe tradhti, si...
Emisione