Kategoria : Bota

 • Videoja që skandalizoi Austrinë, dorëhiqet zëvendëskancelari

  Zv/kancelari austriak Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen nga posti si dhe nga Partia e Lirisë që drejtonte, pas publikimit të një kamere të fshehtë që e përfshinë atë një skandal të madh korruptiv. Bëhet fjalë për një video të xhiruar pak javë para zgjedhjeve parlamentare të Tetorit 2017, ku radikalët...
 • 50 mijë të vdekur nga infeksionet spitalore

  Alarm i kuq për vdekshmërinë si pasojë e infeksioneve spitalore në Itali, por jo vetëm. Sipas statistikave rezulton se në vitin 2003 numëroheshin 18 668 vdekje si pasojë e tyre, ndërsa në vitin 2016 janë regjistruar 49 301 raste të tilla, duke shënuar edhe numrin më të lartë në...
 • Zbulohet takimi i zv/kancelarit austriak me rusët

  Tërmet politik ka shkaktuar në Austri një xhirim i fshehtë ku partneri i të djathtës radikale në koalicionin qeverisës Heinz-Christian Strache i kërkon ndihmë financiare mbesës së një oligarku rus. Xhirimi daton pak para zgjedhjeve të përgjithshme të Tetorit 2017, ku Partia e Lirisë u rendit e treta në...
 • Hollohet me 122 metra mbulesa e akullt në Antarktidë

  Mbulesa e akullt në perëndim të Antarktidës ka pësuar shkrirje dhe hollim prej një të katërtat, sipas një hulumtimi të bërë nga Universiteti Leeds nga Britania e Madhe, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas lajmit të CNN, nga hulumtimi i zhvilluar nga të dhënat satelitore që shkencëtarët kanë siguruar gjatë...
 • Grindja për Brexitin kalon në raundin tjetër

  Laburistët ndërprenë bisedimet për Brexitin pa asnjë kompromis. Partia Laburiste Britanike dhe kryetari i saj, Jeremy Corbyn me sa duket presin orën e tyre. Në përpjekjen për të arritur një kompromis për Brexitin, kreu i Partisë Laburiste i ndërpreu negociatat me qeverinë. Bisedimet avancuan “aq larg sa ishte e...
 • Irani paralajmëron SHBA-të: Mund t’ju godasim flotën

  Zv/komandanti i Gardës Revolucionare Iraniane Mohammad Saleh Jokar ka paralajmëruar se flota amerikane në Gjirin Persik është brenda rrezes së veprimit të raketave me rreze të shkurtër të Teheranit. Jokar tha se SHBA-të nuk mund ta përballojnë një luftë të re në rajon. “Edhe raketat tona me rreze të...
 • Kina kërcënon SHBA

  Pas sanksioneve të vendosura nga Presidenti amerikan Donald Trump, Kina kërcënon të hakmerret kundër SHBA-së. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Lu Kang, i sheh sanksionet si përpjekje për të kufizuar tregtinë ndërkombëtare. Ai tha se Pekini i kundërshton vendet që imponojnë sanksione në mënyrë të njëanshme ndaj kompanive, dhe...
 • Zgjedhjet, fushatë në Pornhub dhe varreza

  Fushata për zgjedhjet e 26 majit për Parlamentin Europian ka nxitur disa kandidatë të gjejnë mënyra të veçanta për të tërhequr vëmendjen e votuesve. Joakim Olsen, një politikan danez i Aleancës Liberale e ka reklamuar kandidaturën e tij në Pornhub, një prej portaleve më të mëdhenj në botë të...
 • Trump shpalos planin e ri për emigrantët

  Presidenti amerikan Donald Tramp shpalosi planin e tij për reformën e sistemit të pranimit të emigrantëve. Gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, Tramp u shpreh se plani i ri synon tërheqjen e krahut të kualifikuar të punës. Presidenti amerikan, tha se më të favorizuar do të...
 • Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

  Italia, shkruan gazeta e Romës, “La Repubblica“ ndodhet” nën vëzhgimin e veçantë të tregjeve“. Kjo është e vërtetë. Reagimet e tregjeve financiare për shprehjet e politikanëve të Romës, pasojnë pothuajse në të njëjtën kohë. Zëvendëskryeministri Matteo Salvini i Legës së djathtë godet kundër kritereve europiane të stabilitetit, duke thënë...
 • Bill de Blasio, kandidat për president

  Listës së kundërshtarëve të Donald Trump për presidencialet amerikane i shtohet një emër me peshë, Bill de Blasio. Në videon ku njoftoi kandidaturën, kryebashkiaku i Nju Jorkut huazoi një pjesë të parullës së vjetër të presidentit Trump “Amerika e para”, të cilën e ktheu në “Familjet punëtore të parat”. De...
 • Spektakël ngjyrash në kullën Eiffel

  “Simbol i fuqisë së Francës” apo “Monument i pashmangshëm” janë disa nga epitetet që i janë veshur ndër vite kullës Eiffel. Të mërkurën vepra madhështore e ideuar nga Gustave Eiffel përuroi 130-vjetorin e krijimit. Mijëra qytetarë, parizienë e turistë soditën spektaklin e jashtëzakonshëm të ngjyrave. 324 metra e lartë,...
 • Përplasje mes kandidatëve për president të KE-së

  Në debatin e zhvilluar midis 6 kandidatëve për presidencën e Komisionit Europian, kandidati socialdemokrat, Frans Timmermans tregoi epërsi të dukshme jo vetëm për argumentimin por edhe për propozimet konkrete.  Për Timmermans, për të evituar hendekun midis Europës së Veriut dhe Jugut  dhe krijuar vende të reja pune, ekonomia europiane...
 • Qeveria dhe opozita e Venezuelës mblidhen në Norvegji për bisedime

  Përfaqësues të qeverisë së Venezuelës si dhe opozitës ndodhen në Norvegji për të biseduar rreth një zgjidhjeje për krizën politike dhe ekonomike që ka përfshirë vendin. Zyrtarët në Karakas njoftuan se ministri i Informacionit Jorge Rodriguez po përfaqëson në bisedime Presidentin Nicolas Maduro, ndërsa ligjvënësi Stalin Gonzalez udhëheq delegacionin...
 • Austria ndalon shaminë e kokës për vajzat e fillores

  Një vendim me fuqi të madhe simbolike. Parlamenti austriak ka vendosur të ndalojë vendosjen e shamisë së kokës për vajzat në shkollën fillore. Menjëherë pasuan protestat. Me një ligj, për të cilin e dhanë votën deputetët e koalicionit qeveritar nga partia konservatore, ÖVP dhe partia populiste, FPÖ do të...
 • Pak metra larg tragjedisë (Video)

  Në mediat sociale është publikuar një video ku duket momenti kur një charter ulet në aeroport vetëm pak metra mbi kokat e punëtorëve të pistës. Kjo video besohet të jetë filmuar 4-5 vjet më parë në një aeroport në Paraguaj, por është bërë publike së fundmi. Punëtorët, të veshur...
 • Trump shpall emergjencë kombëtare

  Donald Trump deklaroi emergjencën kombëtare për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara nga kundërshtarët e huaj kompjuterikë. Presidenti firmosi një urdhër ekzekutiv që i ndalon kompanive amerikane të përdorin firma të huaja telekomunikacioni, pasi besohet se vënë në rrezik sigurinë kombëtare. Ndonëse në urdhër nuk përmendet asnjë kompani, lëvizja është...
 • Emigrantët përplasin kandidatet për kreun e KE

  Manfred Weber propozon blindimin e kufijve të jashtëm të Bashkimit Europian me agjentë të FRONTEX-it për t’i dhënë fund dyndjes së emigrantëve nga vendet afrikane. Propozimin e tij e shpalosi në debatin më të rëndësishëm të 6 kandidatëve për president të Komisionit Europian, zhvilluar në Bruksel. Manfred Weber, Kandidat...
 • Alabama, miratohet ligji që ndalon abortin

  Ligjvënësit në Alabama kanë miratuar ligjin që ndalon abortin. Senati e miratoi me 25 vota pro dhe 6 kundër. Në bazë të ligjit të ri aborti do të bëhet vetëm në rastet kur shëndeti i nënës është në rrezik. Organizata Kombëtare për Gratë ka reaguar ashpër këtë nismë. Projektligji...
 • 1.4 milionë viktima në vit nga mungesa ose ndotja e ujit

  Krizat hidrike bëhen shkak për spostimin e rreth 70 milionë njerëzve çdo vit. Kjo shifër është dyfishuar në 50-vjeçarin e fundit, përtej konflikteve të përgjakshme që gjenerojnë, me një rritje të tyre në rreth 150% nga viti 2000 deri më sot. Në Konferencën Ndërkombëtare për Ujin që u organizua...
Emisione