Kategoria : Bota

 • Pompeo nis turin europian

  Kërcënimi që vjen nga Irani, veçanërisht pas anulimit të pak ditëve më parë të marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore, detyroi Mike Pompeo të ndryshojë axhendën e tij në turin e parë europian si Sekretar i Shtetit. Kryediplomati amerikan kishte planifikuar vizitë zyrtare në Moskë. Por fillimisht ai do t’i drejtohet Brukselit,...
 • Grindje të reja për selinë e Parlamentit Europian

  Po shtohen zërat, të cilët kërkojnë që Brukseli të jetë selia e vetme e Parlamentit Evropian. Por kundërshtarët ende janë të zëshëm dhe të fuqishëm. Pesë kamionë dhe 30 makina transportojnë rreth 1500 kontenjerë metalik me të dhëna dhe pajisje në Stasburg – dhe atë çdo muaj. Atje mbahen...
 • A do të qëndrojë Merkel deri në përfundim të mandatit?

  Annegret Kramp-Karrenbauer nuk planifikon të bëhet kancelare në dy vitet e ardhshme, që do të thotë se kancelarja Angela Merkel do të mbetet në këtë post deri në zgjedhjet e ardhshme. Këtë e bëri të ditur Kramp-Karrenbauer në një intervistë për gazetën Welt. Ish-kryeministrja e landit të Zarës  e...
 • Suedia do të vendosë për hetimet rreth themeluesit të Wikileaks

  Prokurorët suedezë pritet të marrin vendim nëse do të rihapin hetimet rreth dyshimeve për dhunim kundër themeluesit të organizatës, Wikileaks, Julian Assange. Autoriteti i Prokurorisë suedeze pritet të marrë këtë vendim më 13 Maj, meqë procesi hetimor ishte mbyllur më 2017. Kërkesa për të rihapur hetimet është bërë muajin...
 • Tërmeti i fuqishëm 6.1 ballë shkakton panik (Video)

  Një tërmet i fortë me magnitudë 6.1 ka goditur rajonin në kufirin mes Panamasë dhe Kosta Rikës. Qendra Sizmiologjike Europiane raportoi se tërmeti kishte rënë në një thellësi prej 12 kilometra nën tokë, ndërsa Instituti Gjeologjik i SHBA-së vuri në dukje se tërmeti ra në thellësi 37 km nën...
 • Piloti i avionit bën mrekullinë (Video)

  Një pilot ka ulur me sukses aeroplanin me pasagjerë edhe pse rrota e përparme nuk u hap për shkak të një defekti teknik. Aeroplani i “Myanmar National Airlines” u ul në pistën e aeroportit dhe asnjë nga 89 pasagjerët nuk u lëndua. Kapiteni i avionit bëri dy rrotullime në...
 • Grushte në parlamentin e Hong Kongut

  Projekt-ligji që i hap rrugë ekstradimit të të arratisurve drejt Kinës ka shkaktuar përplasje në sallën e parlamentit të Hong Kongut, prej të cilave një deputet i opozitës u shoqërua në spital. Deputetët e opozitës kundërshtuan vendosjen në krye të grupit të punës për hartimin e projektligjit të një...
 • Bie forca e jelekverdhëve

  Përleshjet e dhunshme me policinë nuk munguan edhe në javën e 26-të të protestave të jelekëverdhëve në gjithë Francën. Siç duket edhe nga këto pamje të manifestimit ne Lioni, nga përleshjet pati disa të lënduar si nga protestuesit ashtu edhe nga radhët e policisë. Dhunë pati edhe gjatë protestave...
 • 2 viktima nga moti i keq në Itali

  Stuhitë dhe breshëri kanë mbërthyen veriun e Italisë, këtë fundjavë duke i marrë jetën dy personave. Viktimat janë dy rumunë rreth të 40-ave, të cilët humbën jetën nga thyerja e një peme në Breshia, si pasojë e erërave të forta. Breshëri i dendur çoi në bllokimin për më shumë...
 • Vritet ish-prezantuesja televizive

  Zyrtarët afganë thonë se është qëlluar për vdekje, një ish-prezantuese televizive. Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Nasrat Raimi tha se ish-gazetarja Mena Mangal, është qëlluar për vdekje në një qark të Kabulit mëngjesin e sotëm. Fotografitë nga vendi i ngjarjes e shfaqin trupin e Mangal të shtrirë në tokë...
 • “Refuzoj të dal me meshkuj se më zbulojnë…”

  Abigail Collins nga Glasgou kalonte çdo mëngjes dy orë përpara pasqyrës duke bërë make up, pasi prej shumë vitesh fytyra e saj është problematike. Studentja e kriminologjisë ka treguar se që prej moshës 10 –vjeçare është ngacmuar nga shokët dhe shoqet sepse ka shumë akne në fytyrë. Por kur...
 • Fundoset anija në Tunizi, vdesin 70 migrantë

  Të paktën 70 migrantë janë mbytur dhe 16 të tjerë kanë shpëtuar pasi një anije është fundosur në ujërat ndërkombëtarë në bregun e Tunizisë, ka njoftuar agjencia shtetërore e lajmeve, Afrique Presse. Anija është thënë të jetë nisur nga Libia në Evropë. Anijet për shpëtim kanë tentuar që të...
 • “Çmendet” moti

  Maji ka hyrë në mënyrë krejtësisht të pazakontë në Rumani. Këto pamje tregojnë një zonë malore në jug të Karpateve tregojnë nivelin tepër të lartë të dëborës së rënë në tre ditët e fundit që ka arritur në 4 metra. Lartësia në këtë zonë arri në mbi 2 mijë...
 • SHBA rivendos tarifa doganore për prodhimet kineze

  Shtetet e Bashkuara kanë zgjeruar listën e produkteve kineze, që përfshihen në tarifat e dyfishuara doganore. Produktet e përfshira në listë arrijnë vlerën e 200 miliardë dollarëve. Tarifat doganore për këto produkte rriten nga 10 në 25%. Pekini paralajmëroi se do të marrë kundërmasa për këtë vendim të amerikanëve....
 • 27-vjeçari pëson arrest kardiak nga një gotë ujë

  Një futbollist amator humbi tragjikisht jetën në moshën 27-vjeçare, pasi pësoi arrest kardiak. Shkak u bë një gotë me ujë të ftohtë që i riu piu pas ndeshjes e që i shkaktoi një arrest kardiak të pazakontë. Sipas asaj që shkruan e përditshmja Mirror, Ludwin Florez Nole nga Piura...
 • Shqetësime se luftëtarët e Shtetit Islamik do të vazhdojnë të jenë aktivë

  Edhe në momentet e fundit të kalifatit të Shtetit Islamik, kur luftëtarët e tij ishin të rrethuar në një qytezë të vogël në veri-lindje të Sirisë, ata që patën rastin të shohin fundin e kësaj organizate u ndeshën me një të papritur të re. Forcat e koaliciont të udhëhequr nga SHBA-të, që mbanin të rrethuar qytetin, mendonin se në Baghuz kishte rreth 1 mijë civilë dhe rreth...
 • Rregulla tё reja pёr imigrimin në Gjermani

  Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE? Kjo nuk ёshtё kaq e thjeshtё. Republika Federale e Gjermanisё asnjёherё nuk e ka parё veten si vend emigracioni. Por ndёrkohё mungojnё 1.2 milionë punonjёs tё kualifikuar. Suhl ёshtё njё qytet i vogёl nё mes tё Gjermanisё....
 • SHBA vendosin sanksione të reja ndaj Iranit

  Një vit pasi Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, Uashingtoni vendosi sanksione të reja ndaj industrisë iraniane të metalit, ndërsa tensionet mes dy vendeve vazhdojnë të shkallëzohen. Në Teheran të mërkurën, presidenti iranian Hassan Rouhani tha se vendi i tij do të pezullonte respektimin...
 • Insekti ndërpret fjalimin e Presidentit (Video)

  Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ishte duke mbajtur një fjalim (8 Maj) në momentin që një insekt bie mbi shpatullat e tij të mërkurën mbrëma. Duterte, 74 vjeç, po mbështeste kandidatët e Senatit në provincën qendrore të Boholit kur insekti lëvizte në shpatullën e tij të majtë, sikurse duket...
 • SHBA bllokon anijen koreano-veriore

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë konfiskuar një anije të Koresë së Veriut në kuadër të sanksioneve që OKB dhe SHBA kanë vendosur ndaj shtetit komunist. Lajmi është bërë i ditur zyrtarisht nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë. Ky veprim i autoriteteve amerikane mund të shkaktojë përshkallëzim të tensioneve mes...
Emisione