Kategoria : Bota

 • Zyrtarët francezë të përfshirë në skandale seksuale

  Franca është përfshirë nga një vorbull skandalesh seksuale, që kanë si protagonistë zyrtarët e lartë të Shtetit. I fundit ishte rasti i Deputetit dhe ish – Nënkryetarit të parlamentit francez, Denis Baupin, i cili akuzohet se ka ngacmuar seksualisht dhe ka dërguar mesazhe erotike disa kolegëve të tij në...
 • Deklarata “bombë” e Trump

  Edhe një herë, Donald Trump ka zënë faqet e para të mediave botërore prej deklaratave të tij. I nominuari  i mundshëm i republikanëve për president tha se refugjatët që vijnë nga zonat e luftës do të kryejnë një atentat terrorist në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të krahasueshëm me...
 • Video/ Bllokohen rreth 8 ton kokainë

  Një sasi rekord kokaine është bllokuar nga policia kolumbiane. Rreth 8 ton kokainë ishte fshehur në një plantacion bananesh në qytetin bregdetar Turbo. Droga i përkiste grupit kriminal të njohur me emrin Klan Usuga. Tre persona u arrestuan, ndërsa një i katërt është në arrati. Hetuesit thanë se 1,5 ton...
 • Foto/ Alarmi në stadiumin “Old Trafford”, nga një pajisje për ushtrime

  Policia angleze deklaroi se pakoja e dyshuar në stadiumin e njohur “Old Trafford”, në Manchester, ishte një pajisje për ushtrime. Ndeshja e Premier Ligës ndërmjet Manchester United dhe Bournemouth u anulua dje pasi pakoja e dyshuar u gjet para fillimit të ndeshjes dhe pastaj vazhduan procedurat e verifikimit, për...
 • Presidenti i Filipineve zotohet se do sjellë sërish dënimin me vdekje

  Presidenti i zgjedhur i Filipineve, Rodrigo Duterte është zotuar për rivendosjen e dënimit me vdekje, dhe iu ka dhënë forcave të sigurisë të drejtën për të qëlluar me armë dhe për të vrarë. Politika e diskutueshme është e fundit nga lista e ndryshimeve që do të bëjë, përfshirë edhe...
 • Ekzekutohet bosi transeksual i mafias

  Një bos transeksual i mafias, i cili prej 3 ditësh rezultonte i zhdukur, është gjetur i vrarë në Napoli. 41 – vjeçari Giovanni Arrivoli, u gjet gjysmë i varrosur në një kanal. Ai ishte qëlluar 3 herë, me dy plumba në kokë, që sipas policisë, tregon se është vrasje e...
 • Video/3 sekonda kohë për të shpëtuar pasagjerët, shikoni çbën

  Ky drejtues treni është heroi i radhës në internet. Arsyeja? Siç mund të shihet edhe në videon më lart, teksa sheh që treni po përplaset me kamionin, ai vrapon drejt lokomotivës ku ndodhen pasagjerët dhe u kërkon atyre që të ulen përtokë. Vetëm 3 sekonda kohë dhe Mateusz Szymanski...
 • Rrufeja i mer jetën të paktën 50 personave

  Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën në Bangladesh pasi u goditën nga rrufeja gjatë dy ditëve të fundit. Pjesa më e madhe ishin fermerë të cilët vdiqën teksa punonin tokën. Bangladeshi është i njohur për prekjen nga rrufetë, por këtë vit, goditjet kanë qenë nga më të egrat të...
 • Zjarr masiv në afërsi të Madridit

  Rreth 9 mijë persona u evakuuan të premten nga qyteza Sesenja, 35 kilometra nga kryeqyteti spanjoll Madrid, si pasojë e një zjarri masiv në një vend grumbullim gomash. Autoritetet lokale urdhëruan largimin e banorëve të zonës pasi u krijua një re gjigante toksike, tepër e dëmshme për shëndetin e...
 • Stacioni mbrojtës raketor në Rumani, përplasje e re SHBA-Rusi

  Stacioni mbrojtës raketor i vendosur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Rumani, ka përshkallëzuar më tej marrëdhëniet delikate mes Moskës dhe Uashingtonit. Për Rusinë një veprim i tillë është një kërcënim i pastër dhe cënon sigurinë rajonale e ndërkombëtare. BBC shkruan se ka nisur tashmë një “luftë fjalësh” mes...
 • Brexit, Lagarde: Një rrezik i madh

  Shefja e FMN-së, Christine Lagarde deklaroi se dalja e Britanisë nga Bashkimi Evropian do të sillte një rrezik të konsiderueshëm dhe do ta çonte vendin në recesion. “Shumica e analizave ekonomike që janë kryer, arrijnë në përfundimin se largimi nga BE-ja do të ishte i kushtueshëm në aspektin afatgjatë”,...
 • Video/Tentojnë t’i vjedhin makinën, ajo lufton deri në fund

  Kjo që shihni në video është Jasmine, një vajzë e re e cila përballë dy grabitësve që tentuan t’i merrnin makinën, nuk u dorëzua dhe luftoi deri në fund. Në videon e regjistruar nga kamerat e sigurisë, shihen dy persona që përpiqen t’i vjedhin të resë makinën, në momentin...
 • Një selfie nga makina e vjedhur

  Kemi sjellë edhe herë të tjera në vëmendje raste të kriminelëve që nivelin e inteligjencën nuk e kanë shumë të lartë. Edhe këtë herë, kjo dyshe nuk ka zhgënjyer, duke na servirur një tjetër rast komik. Bëhet fjalë për dy djem nga Britania, Stuart Baillie, 22 – vjeç dhe...
 • Masakrohen 14 tifozë të Real Madrid në Irak

  Të paktën 14 tifozë të Real Madrid në Irak u vranë në një bar, mesnatën e kaluar, nga militantët e Shtetit Islamik. Ngjarja ndodhi në qytetin Balad, rreth 80 kilometra nga kryeqyteti Bagdad. Mbi 20 persona të tjerë mbetën të plagosur. Dëshmitarët në vendngjarje thanë për mediat vendase se...
 • Trump “pajtohet” me Partinë Republikane

  Donald Trump nuk është më delja e zezë e Partisë Republikane. I nominuari i mundshëm i republikanëve për garën presidenciale, zhvilloi një takim dypalësh me një prej zyrtarëve më të lartë të partisë, Pol Rajan, njëherësh edhe spikeri i Dhomës së Kongresit Amerikan. Në përfundim të takimit të dy...
 • Ushtria turke përplaset me PKK

  Të paktën 8 ushtarë turq dhe 21 militantë të kurdë të PKK-së mbetën të vrarë të premten në një konflikt ushtarak në provincën Hakari, në Juglindje të Turqisë. Ushtria turke tha në një deklaratë për shtyp se përplasja me militantët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit ndodhi në një...
 • Vritet një komandant i lartë i Hezbollahut

  Një komandant i lartë i Hezbollahut është vrarë në një operacion të Izraelit në Siri. Organizata militante shiite, me seli në Liban, nuk ka dhënë detaje, por televizioni libanez, al-Mayadeen, ka thënë se Mustafa Amine Badreddine ka vdekur nga një sulm ajror i Izraelit pranë aeroportit në Damask. Badreddine, së...
 • Foto/Brenda ndërtesës ku qëndrojnë punëtorët e Apple

  Mure plot lagështi, banjo të përbashkëta dhe dhoma të vogla me shtretër marinar ku flenë mbi 8 persona. Kjo është pamja që ofrojnë ambientet ku jetojnë punonjësit e fabrikës që prodhojnë paisjet e shtrenjta të Apple. “DailyMail”, sjell foto ekskluzive të një prej ndërtesave që shërbente si strehim për punëtorët...
 • Senati pezullon presidenten Rousseff

  Ashtu siç pritej, Senati brazilian votoi pezulllimin e presidentes Dilma Ruseff. Me 55 vota pro dhe 22 kundër, senatorët votuan pro largimit nga pushteti të predidentes braziliane, në një seancë që zgjati më shumë se 20 orë. Vendimi hyn në fuqi menjëherë dhe ka një afat maksimal prej 6...
 • Paralajmërimi, xhihadistët po mësyjnë Europën

  Një valë e paprecedentë xhihadistësh, të njohur ndryshe si “luftëtarët e huaj” po mësyjnë në Europë. Alarmi vjen nga shefja e antiterrorizmit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Lisa Monaco. Gjatë vizitës së saj në Bruksel, ku u takua me kryeministrin Charles Michel, zyrtarja amerikane nxiti autoritetet belge të...
Emisione