Kategoria : Bota

 • Obama vizitë historike në Hiroshima

  Presidenti Barack Obama do të zhvillojnë këtë muaj, një vizitë historike në Hiroshima. Ai është i pari president amerikan që do të shkelë në qytetin japonez, pas sulmit bërthamor në vitin 1945. Vizita në do të jetë pjesë e një udhëtimi në Azi që Obama do të bëjnë nga...
 • Operacioni antiterror në Bari, dy afganë të arrestuar: Kishin lidhje me ISIS

  Karabinierët italianë arrestuan mëngjesin e sotëm dy shtetas afganë, në një operacion anti-terrorizëm në qytetin e Barit. Në pranga ranë 23-vjeçari Hakim Nasiri, i akuzuar për terrorizëm ndërkombëtar dhe 29-vjeçari Gulistan Ahmadzai, i cili akuzohet për favorizim të emigracionit klandestin. Sipas hetimeve të prokurorisë së Barit, të arrestuarit janë...
 • Alarm për bombë në stacionin hekurudhor të Pragës

  Praga, kryeqyteti i Çekisë, është alarmuar sot nga një njoftim për bombë. Një person anonim ka njoftuar përmes telefonit për vendosjen e një bombe në stacionin kryesor hekurudhor të Pragës dhe në 10 vende të tjera në tërë Republikën Çeke. Informacioni është konfirmuar për agjencinë çeke të lajmeve, ČTK...
 • Trump përplaset me kryebashkiakun e Londrës

  Donald Tramp është vënë edhe një herë në qendër të mediave ndërkombëtare prej deklaratave të tij shumë të diskutueshme. Këtë herë në fokusin e kandidatit të republikanëve për President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ishte kryebashkiaku i sapozgjedhur i Londrës, Sadiq Khan. Duke iu referuar përkatësisë fetare të...
 • Foto/Terror në stacionin e trenit, sulmon kalimtarët me thikë

  Një viktimë dhe 3 të plagosur është bilanci i një ngjarje tragjike të ndodhur në Gjermani. Një burrë  ka sulmuar me thikë pasagjerët në një stacion treni në Grafing, në jug të qyteti të Mynihut, rreth orës 5 të mëngjesit. Agresori sulmoi 4 personat, njëri prej të cilëve humbi...
 • Nis gjyqi ndaj celulës xhihadiste

  Proçesi gjyqësor ndaj celulës xhihadiste belge të neutralizuar në Janar të këtij viti në lagjen Verviers, nisi ditën e sotme në Bruksel. 7 persona dolën para gjykatësit me akuzën e bashkëpunimit grupet terroriste që shkaktuan sulmet në Paris dhe Bruksel. Pallati i drejtësisë në Bruksel ku po mbahet seanca...
 • Dorëhiqet kancelari austriak

  Kancelari austriak Werner Faymann dha dorëheqjen, pas rezulatateve zhgënjyese të forcës së tij politike në zgjedhjet presidenciale. Faymann dha dorëheqjen edhe nga posti i kryetarit të Partisë Social-Demokrate. Sipas tij, ky vendim erdhi pasi ai nuk ka përkrahjen brenda partisë dhe se Austria ka nevojë për një kancelar që...
 • Video/Kamerat e sigurisë tregojnë si përfshihet shtëpia nga zjarri

  Një kanadez, nga zona e Fort McMurray, e cila ditët e fundit është përfshirë nga një zjarr i jashtëzakoshëm, ka parë nëpërmjet kamerave të sigurisë se si shtëpia e tij u përpi nga flakët, vetëm 20 minuta pasi ai dhe familja e tij ishin larguar si pasojë e emergjencës....
 • Video/ Situatë kritike nga zjarret në Kanada, flakët po favorizohen nga era dhe temperaturat

  Vijojnë të përhapen në mënyrë alarmante vatrat e zjarrit në Alberta të Kanadasë. Temperaturat e larta dhe erërat e forta kanë sjellë edhe përhapjen e flakëve. Rreth 300 mijë hektarë tashmë ndodhen nën flakë. Aktualisht situata në Alberta mbetet emergjente. Sipas zjarrfikësve flakët po drejtohen në verilindje të vendit...
 • Trump sulmon Klinton: E martuar me një bashkëshort që e tradhton

  Donald Trump e sulmoi Hillari Clintonin edhe në jetën e saj private. Ai i kujtoi aferën e burrit të saj me Monika Levinskin, menjëherë sapo sondazhet e renditën të parën ish-Zonjen e parë në garën për presidencën amerikane. Teksa debati mes Trup dhe Clinton ashpërsohet gjithnjë e më shumë,...
 • Video/Protestë me dhunë në kufi mes Italisë dhe Austrisë

  Vendimi i Vjenës për të ndërtuar një gardh në kufi mes Italisë dhe Austrisë ka shkaktuar përleshje me dhunë mes një grupi aktivistësh dhe Policisë Kufitare italiane. Rreth 500 protestues nga Italia, Gjermania dhe Austria u mblodhën në stacionin e trenit në Brenner për të ndaluar ndërtimin e gardhit...
 • Lirohen tre gazetarët spanjollë të rrëmbyer në Siri

  Tre gazetarë spanjollë që besohet se ishin rrëmbyer në Siri vitin e kaluar janë liruar. Zëvendëskryeministri në detyrë spanjoll, Soraya Saenz de Santamaria, ka folur dje me telefon me ata, njoftoi një zëdhënës i qeverisë. Nuk ka pasur informata se si janë liruar tre gazetarët, por El Pais ka...
 • Kërcënon Kim Jong Un: Përdorim armë bërthamore nëse…

  Lideri i Koresë së Veriut ka thënë se vendi i tij do të përdorë armë bërthamore i pari, vetëm nëse shkelet sovraniteti i vendit të tij. Kim Jong Un gjithashtu tha se ai është i gatshëm që t’i përmirësojë marrëdhëniet me vendet “armike”. Ai ka bërë thirrje për bisedime...
 • Video/Kur sherri për një mashkull e tejkalon masën

  Ky është momenti i tmerrshëm kur një zënkë mes dy femrave rrezikon seriozisht jetën e njërës prej tyre. Në një video të postuar online, mund të shihet një vajzë e cila pasi mer vesh që i dashuri e ka tradhëruar, në nerva e sipër nis të hedhë sende drejt tij...
 • Gjermania do të legalizojë kanabisin në fillim të 2017

  Gjermania pritet të legalizojë kanabisin për qëllime mjekësore në fillim të vitit të ardhshëm, ka thënë ministri i shëndetësisë. Ndonëse shtetet e tjera kanë forcuar ligjin për luftën ndaj lëndëve narkotike, Ministri gjerman i Shëndetësisë, Hermann Grohe, ka paraqitur në qeveri projekt-ligjin e ri, që do t’u vijë në...
 • Një mysliman në krye të Bashkisë së Londrës

  Sadiq Khan u zgjodh zyrtarsisht kryetari i Bashkisë së Londrës, duke mundur rivalin e tij 41 – vjeçar Zac Goldsmith, trashëgimtari miliarder i një familjeje aristokrate. Sadiq Khan është deputet i Partisë Laburiste të Jeremy Corbyn. 45 – vjeçari është djali i një familjeje të varfër emigrantësh, të ardhur...
 • OKB hetim sulmit në kampin e refugjatëve, mund të përbëjë krim lufte

  Shefi për të drejta të njeriut të Kombeve të Bashkuara, Zeid Raad al-Hussein, ka thënë se ekspertët e OKB-së do të hetojnë sulmin vdekjeprurës në një kamp të refugjatëve në Siri ku mbetën të vrarë të paktën 28 persona të enjten. Al-Hussein tha se  “ka jashtëzakonisht pak gjasa që...
 • Foto/ Pamjet dramatike të zjarrit në Kanada, pritet të dyfishohen përmasat

  Zjarri masiv në qytetin Mcmurray, në Kanada, mund të dyfishojë përmasat e tij në 24 orët e ardhshme. Alarmi vjen nga zyrtarët kanadezë, të cilët thanë se flakët po përhapen shumë shpejt edhe në sajë të erërave të forta dhe nuk ka kohë për të humbur për banorët e...
 • Video/Qëllohet me armë gazetari turk

  Një gazetar turk është qëlluar me armë zjarri nga një person në dalje të gjykatës në Stamboll. Agresori qëlloi të paktën 3 herë ndaj gazetarit Can Dundar, por fatmirësisht ky i fundit nuk u godit nga asnjë plumb. Dëshmitarët në vendngjarje thanë se personi i armatosur e quajti gazetarin...
 • Erdogan refuzon BE, nuk panon ndryshimin e ligjit antiterrorizëm

  Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi se vendi i tij nuk do të ndryshojë ligjin anti-terrorizëm në këmbim të liberalizimit të vizave. “Ne do të vazhdojmë rrugën tonë, ju tuajën”, tha Erdoan në një deklaratë për shtyp. Në listën e kritereve që Brukseli i ka kërkuar Ankarasë për heqjen...
Emisione