Kategoria : Bota

 • Video/Sulmon me makinë dyqanin 4 herë, tmerrohen klientët

  Një ngjarje e pazakontë është shënuar në Manchester të Britanisë. Një person, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, goditi me makinë plot katër një dyqan, ndërkohë që brenda ndodhej pronari dhe klientë. Për “The Sun”, Mohammed Yousaf, pronari i dyqanit tha se përpara ngjarjes, agresori e kishte pyetur nëse kishin...
 • “Brenda terminalit të terrorit”, çfarë ka mbetur më pas

  Këto foto të publikuara vetëm një javë pas sulmeve terroriste të së martës në Bruksel, tregojnë për përmasat e shpërthimeve që u morën jetën 35 personave dhe plagosën qindra të tjerë. Në këto pamje dramatike, të kapura vetëm 2 ditë pas masakrës, dallohet një terminal thuajse i shkatërruar, ndërsa...
 • ISIS lë pas 150 mina në qytetin e lashtë të Palmirës

  Xhihadistët e ISIS kanë lënë të paktën 150 mina të shpërndara nëpër rrënojat e Palmirës, pasi humbën territorin e qytetit antik, nga forcat siriane. Deklarata vjen nga një zyrtar i Ushtrisë, që tha se bombat janë të vendosura, si në zonat e banuara, ashtu edhe në zonat historike, ku...
 • Sulmet në Bruksel, muaj deri sa aeroporti të rihapet plotësisht

  Do të duhen muaj që aeroporti i Brukselit të rihapet plotësisht. Kjo është bërë e ditur nga shefi ekzekutiv i kompanisë, pas sulmeve nga terroristët islamikë. Arnaud Feist, tha se shpresonte që aeroporti do të hapej me kapacitet 20% të mërkurën, por do të duhen muaj para se të...
 • Spanjë/Aktivistët kundra ndeshjeve me dema protestojnë të mbuluar me gjak

  Dhjetra aktivistë të të drejtave për kafshët kanë protesuar përpara një sheshi në Spanjë kundër ndeshjes së demave, sepse sipas tyre këto kafshë torturohen për të bërë spektakël. Aktivistët ishin veshur vetëm me të brendshme të zeza dhe ishin mbuluar me gjak falsë. Grupi kërkoi ti jepej fund traditës...
 • SHBA / Mbyllet Capitol Hill, gjendet pako e dyshimtë

  Capitol Hill në Washington, DC është mbyllur pasi në afërsi të saj është gjetur një pako e dyshimtë. Një dëshmitar tha për Reuters se një grup ekspertësh anti – eksplozivë janë në vendin e ngjarjes duke investiguar rastin. Të hënën, Capitol Hill gjithashtu u mbyll pasi një person hapi...
 • Egjiptiani merr peng avionin, e detyron të ulet në Qipro

  Pengmarrja e avionit të “EgyptAir”, me 63 persona në bord, që bëri një ulje të detyruar në aeroportin e Larnaca -s në Qipro, përfundoi pas pesë orësh. Të gjithë pasagjerët dhe pjesëtarët e ekuipazhit u liruan dhe pengmarrësi u arrestua nga policia. Pilotët e avionit Airbus 320, që fluturonte...
 • Parandalimi i sulmeve xhihadiste, Kryeministri belg pranon gabimet

  Kryebashkiaku i Brukselit, Yvan Mayeur pranoi se hetuesit belgë kanë bërë gabime, sepse përndryshe sulmet e 22 Marsit nuk do të kishin ndodhur. Ai ndodhet në Paris, ku u takua me Kryebashkiaken e Parisit, An Hidalo, si dhe iu drejtua Këshillit Bashkiak për sulmet në Bruksel. Kryebashkiaku i kryeqytetit...
 • Ministri francez: Në Francë rreth 100 lagje të rrezikshme si Molenbek

  Në Francë ekzistojnë rreth 100 lagje që janë po aq të rrezikshme sa ajo Molenbek në Belgjikë, që konsiderohet një çerdhe e xhihadistëve. Ky është paralajmërimi i ministrit francez të Çështje Urbane, Rinsë dhe Sporteve, Patrick Kanner. Sipas tij, në Francë ekzistojnë qindra lagje të ngjashme me distriktin e...
 • Meksikë/Arrestohet financieri i “El Chapo-s”, pastronte mbi 300 milionë USD në vit

  Autoritet meksikane ka bërë të ditur arrestimin e Juan Manuel Alvarez Inzunza, i quajtur dhe “Re Mida”, i cili konsiderohet si nga bashkëpuntorët kryesor financiarë të Joaquìn Guzman, i njohur si “El Chapo”. Alvarez është kapur në një operacion të fshehtë të policisë federale dhe inteligjencës ushtarake të rajonin...
 • Taiwan/I riu i pret kokën 4 – vjeçares në sy të nënës

  Një vajze  4 – vjeçare i është prerë koka në sy të mamasë së saj, përpara një stacioni metroje në kryeqytetin e Taiwan. Vajza mendohet se po lozte me një biçikletë në momentin që një 33 – vjeçar me thikë e sulmoi duke i prerë kokën. Mamaja e vajzës...
 • Kamikazi i metrosë së Brukselit, përdori identitetin e një futbollisti të Interit

  Khalid El Bakraoui, kamikazi që hodhi veten në erë në metronë e Brukselit, kishte përdorur identitetin e një ish-lojtari të Interit Ibrahim Maarouf, për të marrë me qera apartamentin, që më pas u shndërrua në bazën terroristëve në Paris. Maaroufi një lojtar nga Maroku po me shtetesi belge, ka...
 • Aksident ajror në Kanada, 7 të vdekur

  Të paktën 7 persona kanë humbur jetën pasi avioni i vogël privat me të cilin udhëtonin u rrëzua në një ishull në brigjet lindore të Quebec, në Kanada. Sipas BBC, aeroplani u rrëzua kur po i afrohej Aeroportit Iles – de – la Madaleine dhe humbi kontrollin për shkak të...
 • FBI hyn në iPhone-in e vrasësit të San Bernardinos, pa ndihmën e Apple

  Çështja e Apple kundër FBI është tashmë një ngjarje e kaluar. Agjencia investigative amerikane ka deklaruar se ka mundur të hyjë në të dhënat e telefonit të atentatorit të San Bernardinos, pa ndihmën e kompanisë dhe për këtë arsye do të kërkojë dhe tërheqjen e çështjes gjyqësore. Ende nuk...
 • Vullkani Pavlof në Alaskë vijon të shpërthejë

  Vullkani Pavlof i Alaskës, i cili shpërtheu papritur gjatë fundjavës, vijon të shpërthejë dhe të ngrejë lart hirin vullkanik, thonë autoritetet mbikqyrëse . Hiri vullkanik është ngritur rreth 11 mijë km dhe është shtrirë rreth 644 km në verilindje të Alaskës. Marinarët, pilotët dhe banorët aty pranë Cold Bay ,e...
 • Të shtëna me armë pranë Kongresit Amerikan, plagoset një efektiv policie

  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak minuta më parë pranë ndërtesës së Kongresit Amerikan, në Washington, në qendrën e vizitorëve. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare, që shkruajnë se, sipas burimeve zyrtare, një efektiv policie ka mbetur i plagosur, ndërsa është bërë e mundur neutralizimi dhe kapja...
 • Fidel Castro tallet me vizitën historike të Obamës në Kubë

  Ndërsa kubanezët debatojnë ndikimin e udhëtimit historik të Presidentit Barack Obama në ishull javën e kaluar, Fidel Castro është duke u tallur me vizitën e tij. Një një shkrim publikuar në gazetën kubaneze, “Granma”,  me titull “Vëlla Obama”, ish – presidenti kubanez është shprehur se nuk ishte dakord me...
 • Lirohet gazetari i arrestuar si terrorist

  Policia belge la të lirë për mungesë faktesh, Faycal Cheffou, i cili u mendua se ishte i arrestuari i vetëm për sulmet e Brukselit. Fillimisht mediat ndërkombëtare raportuan se ishte ai “njeriu me të bardha”, që ecte krah dy terroristëve në aeroportin e Zaventemit. Arrestimi i gazetarit u bë...
 • Video/ “Vrasësit në pistën e kërcimit”

  “Vrasësit në pistën e kërcimit”. Kjo video e siguruar nga gazetarja e CNN, Nina Dos Santos, tregon vëllezërit Brahim dhe Salah Abdeslam tetë muaj përpara sulmeve të Parisit, në një klub nate në Bruksel. Vëllëzerit Abdeslam pijnë alkool, cigare dhe flirtojnë me vajza në klubin e natës në “Avenu...
 • Sulmi në Lahore, Kryeministri i Pakistanit kërkon veprim të shpejtë kundër terrorizmit

  Kryeministri i Pakistanit ka kërkuar koordinim më të mirë mes agjencive të sigurisë kundër terrorizmit, një ditë pas sulmit vetëvrasës që la mbi 70 të vdekur në Lahore. Në një takim të zyrtarëve të sigurisë, Nawaz Sharif, tha se vendosmëria e vendit për t’u marrë me militantët është në...
Emisione