Kategoria : Bota

 • Kremtimi i Pashkëve ortodokse në botë

  Mesha u mbajtën në mesnatë, në kishat ortodokse në mbarë botën. Rituali i përvitshëm nisi të shtunën, në Kishën e “Varrit të Shenjtë” në Jeruzalem, me nxjerrjen e flakës nga varri, ku mendohet se prehet pas vdekjes, Jezu Krishti. Më pas flaka u përhap në të gjitha kishat ortodokse...
 • Parandalimi i refugjatëve / Në Francë pritet të ndërtohet 300 metra mur

  Autoritetet e qytetit bregdetar francez ,Calais, i njohur si stacioni i fundit për migrantët në rrugën e tyre për në Britaninë e Madhe, kanë vendosur që për 300 metra të zgjasin murin përgjatë portit, për të parandaluar kalimet e paligjshme në kufi. Vincent Berton, zëvendës Guvernatori i Calais-it, ka...
 • Obama, batuta për Trump

  Është kthyer në një komedian mbrëmjen e djeshme, Presidenti amerikan, Barack Obama, gjatë darkës së  përvitshme të Shtëpisë së Bardhë me Shoqatën e Korrespondentëve, në Washington. Batutat më të spikatura i pati për njërin prej kandidatëve republikanë, në garën presidenciale të SHBA -së, Donald Trump, ç’ka e bënë sallën...
 • Kampioni i Kickboxing planifikonte të sulmonte Vatikanin

  Një operacion i gjerë kundër terrorizmit është organizuar në rajonet e Piemontes dhe Lombardisë në Itali. Ndër 6 personat e arrestuar është dhe emri i 27 – vjeçarit Abderrahim Moutaharrik, me origjinë marokene, një kickboxer profesionist. Sportisti kishte bërë disa ndeshje në të cilat ishte shfaqur me të mbathura...
 • Gjendje e jashtëzakonshme në Bagdad

  Autoritetet irakene shpallën gjendjen e jashtëzakonshme pasi qindra aktivistë myslimanë shiitë mësynë në zyrat e parlamentit në Bagdad. Ata protestojnë kundër bllokimit dhe shtyerjes së vazhdueshme të votimit për formimin e kabinetit të ri qeveritar. Protestuesit vërshuan në të ashtuquajturën “Zona e gjelbër” e kryeqytetit iraken, një lagje e...
 • Irlandë, dy partitë rivale formojnë qeverinë

  Pas 9 javësh paralizë politike në Irlandë, dy partitë rivale historike në vend, formuan qeverinë që do të drejtojë vendin për 3 mandate. Dy forcat e qendrës së djathtë, Fine Gael dhe Fianna Fáil, nuk mundën të arrinin të vetme shumicën qeverisëse në zgjedhjet e 26 Shkurtit. Tv Klan...
 • Zgjedhjet në Iran, fitojnë aleatët e presidentit Rouhani

  Koalicioni reformist fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve në Iran. Aleatët e presidentit të vendit Hassan Rouhani fituan 33 vende nga 68 të mundshëm në këtë fazë, ndërsa kundërshtarët konservatorë vetëm 20 vende. Në raundin e parë të zgjedhjeve, në muajin shkurt, koalicioni i Rouhanit fitoi 106 vende në...
 • Sulm terrorist në Irak, 21 të vdekur

  Të paktën 21 të vdekur dhe mbi 42 të pagosur është bilanci i viktimave si pasojë e një atentati me autombë në kryeqytetin e Irakut, Baghgad. Shënjestra e atentatit ishin pelegrinnët shiitë, që shkonin në një ceremoni në një vend të shenjtë. Sulmi terrorist u mor zyrtarisht përsipër nga...
 • Tensione në takimin e Partisë anti-islamike, 400 të arrestuar në Gjermani

  Qindra aktivistë të së majtës në Shtutgart tentuan të bllokojnë zhvillimin e konferencës së partisë së ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë”, e cila ka kërkuar mbylljen e xhamive të paligjshme  dhe ndalimin e shamisë. Protestuesit u përleshën me policinë, e cila arrestoi disa prej tyre. Për të mbikëqyrur...
 • Video/Polici dhunon gruan e prangosur

  Një oficer policie në Jacksonville të Floridas akuzohet për dhunë fizike dhe është pushuar nga puna pasi goditi një grua të prangosur. Në një video të publikuar në internet, shfaqet oficeri 26 –vjeçar Akinyemi Borisade, i cili dhunon në mënyrë barbare një grua të arrestuar. Duke komentuar ngjarjen, një zyrtar i policisë...
 • Ish – roja i Auschwitz i kërkon ndjesë viktimave

  Një ish – roje i kampit famëkeq nazist të Auschwitz i kërkoi ndjesë viktimave, teksa doli para gjykatës, duke u shprehur se i vinte keq që kishte qenë pjesë e një “organizate kriminale”, që kishte vrarë kaq shumë njerëz dhe kishte shkaktuar kaq shumë dhimbje. “Më vjen turp që në...
 • Tensione në takimin elektoral të Trump

  Qindra protestues në Kaliforninë e Jugut bllokuan trafikun jashtë amfiteatrit ku kandidati republikan për president, Donald Trump, po mbante fjalim. Të paktën 20 persona u arrestuan pas përleshjeve me policinë dhe me mbështetësit e miliarderit amerikan, ndërsa turma sulmoi automjetet e forcave të rendit duke i shkatërruar dhe thyer...
 • Kaosi në frontin e luftëtarëve të ISIS

  ISIS publikon vazhdimisht video ku shfaqen militantët xhihadistë, që ekzekutojnë pengje apo fitojnë territore. Por, pas makinës propagandistike realiteti është krejt tjetër. “Vice News” ka siguruar një video nga kamera e trupit të një militanti, ku shfaqen momentet e kaosit mes luftëtarëve të Shtetit Islamik në një konflikt ushtarak...
 • Rrëzohet helikopteri në Norvegji, 13 të vdekur

  Në paktën 13 persona humbën jetën si pasojë e rrëzimit të një helikopteri në një ishull pranë qytetit Bergen në Norvegji. EMjeti fluturues ishte nisur nga një platformë naftënxjerrëse e kompanisë “Statoil” në Detin e Veriut. Roja bregdetare norvegjeze njoftoi se 11 nga viktimat ishin norvegjezë, një britanik dhe...
 • Skandali, lideri komunist orgji me vajza të mitura

  Kim Jong dhe shefat ushtarak të Koresë së Veriut, kanë organizuar një orgji seksuale, me vajza të mitura. Vajzat janë marrë nga shkolla prej ushtarëve dhe nuk mund të komunikojnë më me familjarët e tyre. “Daily Star” shkruan se vajzat pa dëshirën e tyre detyrohen të marrin pjesë në...
 • Sulmet në Kaliforni, në pranga të afërmit e terroristëve

  Tre persona kanë rënë në pranga  lidhur me sulmet në San Bernardino të të Shteteve të Bashkuara,  në të cilat mbeën të vrarë 14 persona. Tre persnat e lidhur me terroristin Syed Farook, janë arrestuar gjatë bastisjeve në jug të Kalifornisë. Ata janë dërguar në mbajtje nën akuzat për...
 • Në këtë vend punohet vetëm 2 ditë në javë

  Për punonjësit e  administratës në sektorin publik, tashmë java e punës do të jetë e reduktuar në vetëm. Kështu ka vendosur qeveria e Venezuelës, e cila e ka marrë këtë masë si pasojë e krizës së rëndë energjetike që ka përfshirë vendi, shkuan BBC. Sipas zv/presidentit Aristobulo Isturiz, 2,8...
 • Bombardohet spitali i “Mjekë pa kufij”

  Të paktën 34 persona, mes tyre gra dhe fëmijë dhe 3 mjekë, mbetën të vrarë si pasojë e sulmeve ajrore në Alepo ndaj një spitali të organizatës humanitare “Mjekët pa Kufij”. Mediat lokale njoftojnë se avionët luftarakë sirianë goditën edhe banesa përreth zonës ku gjendej spitali, ndërsa bilanci i...
 • Hungaria ndalon me ligj përhapjen e Islamit

  Kryeministri i Hungarisë njoftoi të hënën se nuk do të lejojë përhapjen e fesë islame në vend. Duke folur para parlamentit, për të festuar përvjetorin e pestë të Kushtetutës së re të Hungarisë, Viktor Orban tha se qëllimi parësor i këtij dokumenti ishte që të siguronte gjuhën dhe kulturën hungareze....
 • Kriza e emigratëve, Ban Ki – moon dënon masat e BE

  Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki – moon ka kritikuar “masat gjithnjë e më të ashpra” ndaj emigrantëve në Europë. Gjatë fjalës së mbajtur përpara parlamentit Austriak, ai tha se masa të tilla kufizuese bien në kundërshtim me detyrimet ndërkombëtare të vendeve anëtare të Unionit. Kjo...
Emisione