Kategoria : Bota

 • Video/ Zjarri, Kanadaja shpall gjendjen e jashtëzakonshme

  Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në provincën Alberta në Kanada, pasi zjarri ka detyruar të 88,000 banorët e qytetit Fort MekMurej të ikin. Autoritetet kanë paralajmëruar se zjarri mund të shkatërrojë shumicën e qytetit. Zjarri ka shpërthyer që të dielën dhe ka djegur 1,600 banesa, përfshirë një shkollë të...
 • Përplasjet me Erdoganin, Davutoglu jep dorëheqjen nga posti i Kryeministrit

  Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, do të japë dorëheqjen në një kongres të jashtëzakonshëm të partisë së tij, që do të mbahet këtë muaj. Sipas medieve ndërkombëtare kongresi i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim do të mbahet më 22 maj. Spekulimet për dorëheqjen e tij janë përhapur pasi Davutoglu ka...
 • Tentoi të hidhte veten në erë, por një shigjetë i preu hovin

  Një grup i vetëtrajnuar në Kamerun vranë një kamikaze me anë të një shigjete me helm, vetëm pak momente përpara se gruaja të vetëhidhej në erë. 40 – vjeçarja, e cila kishte eksplozivë në trup, kishte kaluar kufirin nga Nigeria fqinje bashkë me nje vajzë 14 – vjeçare. Banorët...
 • Kontrollet në aeroporte tashmë sipas gjinisë

  Një Aeroport në Kinë ka sjellë një risi duke krijuar “check-in” vetëm për femrat në përpjekje për të përmirësuar fluksin e udhëtarëve. Aeroporti Wuhan Tianhe, në provincën qëndrore në Hubei, ka prezantuar këtë risi, ku kontrollet bëhen sipas gjinisë.Kjo për shkak se gratë kanë më shumë vonesa gjatë kontrollit...
 • BE rivendos kontrollet në kufi për 5 vende europiane

  Bashkimi Europian i hapi rrugë ushtrimit 6-mujor të kontrolleve kufitare për 5 vende, Austrinë, Gjermaninë, Danimarkën, Suedinë dhe Norvegjinë. Ky vendim merret për herë të parë që prej firmosjes së Shengenit në vitin 1985 dhe vjen pas presioneve të shumta të këtyre vendeve ndaj Bashkimit Europian, që ka vënë...
 • Hedh fëmijët nga kati i katët për t’i shpëtuar nga asfiksia

  Ky është momenti drithërues kur një grua e tmerruar hedh tre fëmijët e saj nga një ndertesë nën flakë në Korenë e Jugut. 30 vjeçarja Precious Enyioko, për të shpëtuar tre vogëlushet, përkatësisht 7-muajsh, 3 dhe 4- vjeçar vendos t’i hedh ata nga kati i katërt i ndërtesës teksa...
 • Zgjedhjet paraprake në SHBA

  Donald Trump është një hap larg nominimit si kandidati republikan për president, pasi arriti të triumfojë edhe në ndalesën e radhës, në Indiana, një shtet ku luhej për 57 delegatë dhe përbënte një pikë kyçe në primaret presidenciale. Fitorja e Trump detyroi rivalin e tij kryesor, Ted Cruz, të...
 • BBC: Turqisë i hiqen vizat

  Komisioni Europian do të miratojë liberalizimin me kusht të vizave për shtetasit turq, pavarësisht qëndrimit të mëparshëm të Brukselit, se Ankaraja duhet të plotësojë kriteret. Lajmi vjen nga BBC, e cila citon një burim brenda Bashkimit Europian. Komisioni Europian do të dalë me një deklaratë zyratre të mërkurën. Heqja...
 • Kapet “Xhek Kasapi”

  Policia thotë se ka mundur të arrestojë pas 18 – vitesh vrasësin serial rus, i cili dyshohet se ka vrarë brutalisht të paktën 17 prostituta. Pas vrasjes, ai i copëtonte viktimave trupin duke vizatuar shenja me gjakun e tyre dhe më i hidhte trupat në landfill. Hetuesit thonë se falë...
 • Kapen hajdutët e këpucëve luksoze

  Policia italiane ka përmbyllur me sukses operacionin e koduar “Easy Shoes”, duke vënë në pranga 5 persona. Akuza? Vjedhje të këpucëve luksoze. Në një operacion të zhvilluar nga karabinierët e Fermo dhe Ascoli Piceno, të shtrirë në Marche dhe Puglia, policia bëri të mundur shkatërrimin e një rrjeti të...
 • Video/ Përleshje në Parlamentin turk

    Këto pamje të sherrit masiv vijnë nga parlamenti turk. Dhjetra deputetë të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim e Presidentit Rexhep Taip Erdoan dhe parlamentarët opozitarë pro kurdë u përplasën fizikisht në sallë, ku po diskutohej heqja e imunitetit për deputetët. Heqja e imunitetit për deputetët kërkon ndryshime kushtetuese dhe...
 • Shoferët braktisin automjetet në mes të autostradës

  Një person mbi një urë ka shkaktuar panik dhe kaos. Ngjarja ka ndodhur në Autostradën M56 në Angli,e cila është bllokuar për shkak të këtij incidenti.Personi që shihni në foto ka tentuar të hidhet nga ura, për këtë arsye policia ka bërë bllokimin e autostradës në përpjekje për të...
 • Sulmet e Parisit, ja cili ishte plani i ISIS

  Qeliza e ISIS kishte planifikuar për të sulmuar Britaninë dhe Gjermaninë në të njëjtën ditë me sulmet terroriste të ndodhura në Paris, sipas zyrtarëve. Burimet e inteligjencës besojnë se terroristët Abdelhamid Abaaoud dhe Mohamed Abrini kanë vizituar më herët Mbretërinë e Bashkuar për të rekrutuar luftëtarë. Por siç duket...
 • Gazetari francez, 6 muaj mes grupeve xhihadiste

  Një gazetar francez ka realizuar një investigim të jashtëzakonshëm, duke u infiltruar për 6 muaj në rradhët e një cellule, që rekrutonte xhihadistë në Paris dhe Châteauroux, e quajtur “Ushtarët e Allahut”, të cilët po përgatisnin një atentat terrorist në Francë. Pasi u lidh me grupin radikal përmes rrjetit...
 • Gjermani, e djathta ekstreme vetëshpallet parti anti-islamike

  Ekstremistët e djathtë në Gjermani miratuan kursin e tyre politik anti-islamist. Partia “Alternativa për Gjermaninë” votoi në kongresin e saj ndalimin e minareve, thirrjeve për falje dhe ndalimin e shamive. AFD është një nga forcat që pritet të marrë shumë vota në zgjedhjet federale të 2017. Tv Klan...
 • Siria përdori gazin Sarin kundër ISIS në Damask

  Gazeta izraelite Haretz shkruan se Siria ka përdorur armë kimike kundër ISIS, pavarësisht marrëveshjes së vitit 2013 për çmontimin e tyre. Sipas të përditshmes izraelite, regjimi i presidentit Assad mund të ketë përdorur edhe gazin Sarin, pas sulmit të xhihadistëve ndaj bazave të aviacionit sirian. Tv Klan...
 • Situata kritike në Siri

  Në një kohë ku situata në Alepo mbetet mjaft kritike, në Gjenevë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës po negociojnë rikthimin e armëpushimit në të gjithë Sirinë. Përpara takimit me ministrin e Jashtëm saudit, Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry tha se po bisedohet me Moskën, për arritjen e një...
 • Nënat përbindësh që vranë fëmijët e tyre

  Çfarë mund ta çojë një nënë që të vrasë fëmijët e saj? Nga çmenduria tek hakmarrja, njihuni me disa prej nënave përbindshëm që shkatërruan familjen e tyre në pak minuta. Susan Eubanks vrau 4 fëmijët e saj në shenjë hakmarrje ndaj ish – bashkëshortit. Ngjarja ndodhi më 26 Tetor të...
 • “Godet” sërish Trump: Kina po na “përdhunon”

  Kandidati republikan, për president të SHBA-ve, Donald Trump ka bërë një tjetër deklaratë të fortë. Kësaj radhe objekt i sulmit të tij ishte Kina. Kështu miliarderi e cilësoi deficitin tregtar të SHBA-së me Kinën, si një përdhunim. “Nuk mund të lejojmë Kinën që të përdhunojë vendin tonë dhe ata...
 • Shefi i CIA-s: ISIS po na sfidon

  Shefi i CIA-s, John Brennan, ka thënë se grupi Shteti Islamik është një fenomen që “do të na sfidojë” për një kohë të gjatë. Këto komente ai i bëri gjatë shënimit të pesë vjetorit të vrasjes së liderit të Al-Qaedas, Osama Bin Laden. Brennan tha për televizionin NBC se...
Emisione