Kategoria : Bota

 • Zjarr në Ukrainë, 17 persona humbin jetën

  17 persona kanë humbur jetën pas shpërthimit të një zjarri në Ukrainë. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e së dielës në një shtëpi për të moshuarit në fshatin Litichki, që ndodhet rreth 50 kilometra (31 milje) në veri të Kievit. Shërbimi i emergjencave ka pohuar se në banesën dykatëshe për...
 • Rrufeja plagos të paktën 10 fëmijë

  Të paktën 10 fëmijë dhe 1 i rritur kanë mbetur të plagosur rëndë për shkak të një rrufeje që goditi një park në Paris, ditën e sotme. 6 prej tyre mësohet se ndodhen në gjendje më të rëndë, për shkak të djegieve të marra në trup. Incidenti ndodhi rreth orës 3:30...
 • Situatë alarmante në ujërat e Mesdheut

  Situata në detin Mesdhe është kthyer në alarmante. Tre varka me emigrantë janë mbytur vetëm në javën e fundit. Deri në këto momente numërohen të paktën 70 viktima dhe mbi 12 mijë emigrantë të shpëtuar nga roja bregdetare italiane. Emigrantët nga Lindja e Mesme lundrojnë përgjatë ujërave të Mesdheut,...
 • Një foto sa për një mijë fjalë!

  Të parandalosh një sulm terrorist në kohë, që mund t’i kishte marrë jetën dhjetëra personave të pafajshëm, është padyshim diçka për t’u krenuar dhe pse jo edhe për të pozuar. Ky është edhe rasti i këtij ushtari që në pamje të parë duket sikur për bën shaka me një...
 • Putin: Do marrim hak ndaj SHBA-së

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Moska nuk ka zgjidhje tjetër, vetëm të hakmerret ndaj sistemit të raketave që ka vendosur SHBA në Evropë. Gjatë vizitës në Athinë, Putin ka thënë se prania e sistemit të raketave në Rumani dhe Poloni do të krijojë një situatë që njerëzit...
 • Video/ Përleshje gjatë fushatës së Donald Tramp në Kaliforni

  Duke thyer barrierat e vendosura nga protestuesit… Në këtë mënyrë nisi fushata e Donald Tramp në Kaliforni. Mbështetësit dhe kundërshtarët e të nominuarit republikan për president u përplasën me njëri-tjetrin në rrugët e qytetit të San Diegos. Gurë e sende të tjera u hodhën drejt policisë që përpiqej të...
 • Lojërat Olimpike në Rio në rrezik? Ja alarmi i shkencëtarëve

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka refuzuar një apel, për të lëvizur datën e Lojërave Olimpike në Rio gjatë kësaj vere, pas shpërthimit të virusit Zika. Në një letër të hapur drejtuar OBSH-së, më shumë se 100 shkencëtarë, që po merren me virusin, kanë paralajmëruar se nuk është koha e...
 • G7: Rritja globale prioritet, Koreja e Veriut kërcënim

  Pas Samitit dyditor të G7-ës, vendet më të industrializuara të botës theksuan se rritja globale mbetet prioritet, ndërsa ngritën shqetësime rreth programit bërthamor të Koresë së Veriut, Rusinë dhe konfliktet detare që përrfshijnë Kinën. Vendet e G7, nënvizuan se dalja e Britanisë së Madhe nga BE do të ishte...
 • Francë, protestat për ligjin e punës rrezikojnë “Euro 2016”

  Autoritetet franceze thanë se vala e grevave dhe protestave për reformën e punës në Francë rrezikon mbarëvajtjen e kampionatit europian të futbollit. Qindra persona janë përleshur me policinë në qytetet kryesore të vendit, në një kohë kur priten sportdashës nga e gjithë Europa me rastin e Euro 2016. Tv...
 • Japoni, merr flake avioni në ngritje

  Qindra persona u evakuuan nga një avion në Aeroportin e Tokios, pasi motori i tij mori flakë gjatë ngritjes nga pista. Më shumë se 300 pasagjerë u përfshinë nga terrori, por fatmirësisht zjarri u fik në kohë nga ekipet zjarrfiksëse dhe ngjarja u mbyll pa viktima. Tv Klan...
 • Zhduken dosjet e 800 të dyshuarve për terrorizëm

  Më shumë se 800 dosje me gjurmët e gishtërinjve dhe analizën e ADN-së së personave të dyshuar për terrorizëm janë shkatërruar gabimisht nga shërbimet sekrete dhe policia, duke ngritur një tymnajë skandali në Britaninë e Madhe. Dosjet e shkatërruara përbëjnë 10% të 8 mijë materialeve të ruajtura në bazën...
 • Obama viziton përkujtimoren e Hiroshimës

  Barak Obama vizitoi përkujtimoren e viktimave të Luftës së Dytë Botërore në Hiroshima, duke u bërë Presidenti i parë amerikan në detyrë, që viziton vendin ku u hodh bomba e parë atomike në vitin 1945. Obama tha se prania e tij në Memorialin e Paqes në Hiroshima, është një...
 • Clinton pas skandalit me e-mailin privat: Mendova se ishte i lejuar

  Kandidatja demokrate për Presidente të Shteteve të Bashkuara, Hillary Clinton, mbrëmë e ka mbrojtur përdorimin e emailit të saj privat për korrespondencë zyrtare derisa ishte sekretare amerikane e shtetit, duke insistuar se aksionet e saj nuk ishin të ndryshme nga ata të parardhësve të saj. “Mendova se ishte i...
 • Donald Trump ia del!

  Me sherr dhe rrëmujë, duket se Donald Trump do të jetë kandidati republikan për garën drejt Shtëpisë së Bardhë. Miliarderi amerikan, ka arritur numrin e nevojshëm të delegatëve, 1.237, për t’u bërë kandidati për presidencialet, shkruan AP. Trump duhet të zyrtarizojë pozicionin e tij gjatë Konventës Kombëtare të partisë që...
 • Video/ Hidhen nga kati i 5 për t’i shpëtuar zjarrit

  Këto pamje rrëqethëse vijnë nga Rusia, ku pjesëtarët e një familjeje hidhen nga kati i pestë i një pallati, pasi apartamenti i tyre ishte përfshirë nga flakët. Zjarri kishte pushtuar banesën dhe familjarët nuk kishin asnjë rrugëdalje tjetër përveç dritares. Ndërsa në tokë ishin mbledhur dhjetëra persona që u...
 • Pakti tregtar prek sovranitetin e shteteve

  Wikileaks publikoi të mërkurën një dokument të klasifikuar nga Marrëveshja e Tregtisë së Shërbimeve, TISA, një pakt gjigant tregtar i negociuar në mënyrë sekrete mes SHBA – ve, BE – së dhe 22 vendeve të tjera, mes të cilave Australia, Japoni, Izraeli etj. Marrëveshja në fjalë, ashtu si ajo...
 • Tjetër tragjedi në Mesdhe, mbytet varka me refugjatë

  Të paktën 30 emigrantë libianë mësohet se kanë humbur jetën si pasojë e mbytjes së një barke. Alarmi u dha nga ekipet e surverjimit të portave hyrëse në Bashkimin Europian, siç është ajo e Italisë. Ngjarja ndodhi të enjten rreth 65 kilometra nga brigjet libiane, ndërsa emigrantët ishin drejtuar...
 • Panik në një koncert, 1 i vdekur dhe 3 të plagosur

  Një person ka mbetur i vrarë ndërsa tre të tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë në një koncert në New York. Sipas policisë, ngjarja ndodhi në Irving Plaza pranë Union Square të Manhattan, ku artisti i muzikës hip – hop TI, por performonte. Deri më tani nuk ka...
 • Dënim me vdekje për pedofilët

  Indonezia ka aprovuar ligjin për të dënuar me vdekje dhe kastrimin kimin për ata që abuzojnë seksualisht me fëmijët. Kjo masë e ashpër vjen pas disa rasteve të rënda përdhunimesh të fëmijëve, përfshirë atë të një 14  – vjeçareje, e cila humbi jetën. Presidenti Joko Widodo tha se ky...
 • DASH: Clinton shkeli udhëzimet për emailet

  Departamenti Amerikan i Shtetit, sipas një analize të brendshme, përfundimet e të cilës u bënë të ditura sot, ka arritur në përfundimin se Hillary Clinton dhe ish-sekretarë të tjerë të Shtetit, kishin shkelur udhëzimet e Departamentit të Shtetit për të shmangur rreziqet kibernetike, shkruan Zëri i Amerikës. Përdorimi i...
Emisione