Kategoria : Bota

 • Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Peru

  Në Peru mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Një fitore e mundshme e Keiko Fuxhimorit, kandidate e partisë së djathtë të Forcës Popullore, do të sillte sërish në pushtet një klan familjar prej vitesh në drejtim të vendit. Babai i Keikos, Albert Fuxhimori ka qenë president në periudhën...
 • Referendumi: Të paguhen edhe ata që rrinë

  Zvicra po voton në referendum për të shtuar të ardhura bazë për çdo qytetar, duke u bërë vendi i parë me këtë lloj votimi. Propozimi bën thirrje për qytetarët zviceranë, për tu paguar me të ardhura mujore, pavarësisht nëse punojnë apo jo. Akoma nuk është caktuar një shifër, por propozuesit...
 • Clinton merr një tjetër fitore

  Kandidatja demokrate për zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuata, Hillary Clinton, ka fituar në votimet partiake në ishujt Virgin, duke marrë të shtatë delegatët. Sipas njoftimit të Partisë Demokratike, Clinton ka fituar 84.2%, ndërsa rivali i saj, Bernie Sanders, mori 12.2%. Sipas rregullave të Komitetit Kombëtar Demokratik, kandidati duhet...
 • Zgjedhjet administrative në Itali

  Italianët po votojnë për të zgjedhur kryebashkiakët e qyteteve të mëdha në zgjedhjet administrative, të cilat do të vënë në provë edhe popullaritetin e Kryeministrit Mateo Renci. 13 milionë votues do të zgjedhin kryebashkiakët e 1342 bashkive në 1274 qendra votimi. Vëmendja politike është përqendruar në Romë, Milano, Napoli...
 • Erdogan paralajmëron “divorc” me BE-në

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, thotë se akuzat që, Perandoria Osmane ka kryer gjenocid kundër armenëve rreth një shekull më parë, po përdoren për t’i bërë shantazh Turqisë. Disa ditë pasi Parlamenti i Gjermanisë miratoi rezolutën me të cilën vrasjet e armenëve gjatë Luftës së Parë Botërore cilësohen...
 • Kapet francezi me 100 kg eksploziv

  Policia ukrainase mban të arrestuar një 25-vjeçar francez pasi u kap me një sasi të madhe lëndësh eksplozive dhe armë përmes kufirit me Poloninë. Mediat franceze njoftojnë se i riu ka rrëfyer se po planifikonte sulme terroriste në Francë. Të paktën tre raketë-hedhëse, disa kallashnikovë, rreth 100 detonatorë dhe...
 • Merkel: Nëse mbyllim kufirin, Europa do të shkatërrohet

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel nënvizoi se zgjidhja për krizën e emigrantëve nuk është mbyllja e kufijve. Në fjalën e saj në Kongresin e Partisë Kristian Demokrate, CDU,  Merkel tha se duhet të ketë më shumë bashkëpunim mes vendeve kufitare. Kancelarja gjermane e vuri theksin tek kufiri mes Austrisë dhe...
 • Abuzimi me fëmijët, Papa miraton ligjin e ri

  Papa Françesku miratoi një ligj të ri, i cili parashikon shkarkimin e peshkopëve dhe zyrtarëve të lartë fetarë, të cilët nuk marrin masa dhe neglizhojnë rastet e abuzimeve seksuale ndaj të fëmijëve nga ana e priftërinjve. Peshkopët do të jenë po aq përgjegjës sa edhe përdhunuesit nëse qëndrojnë indiferentë...
 • Video/ Babai sulmon vrasësin e vajzës në gjykatë, qeshi ndërsa kujtonte humbjen e saj

  Ky është reagimi i babait të njërës prej viktimave të Majkëll Madizon. Vrasësit serial i kishte rrëmbyer dhe vrarë vajzën 18-vjeçare në vitin 2013. Van Terry, babai i adoleshentes po rrëfente përpara gjykatësit dramën në familjen e tij dhe dhimbjen për humbjen e vajzës. Në atë moment vrasësi nisi...
 • Clinton: Zgjedhja e Tramp gabim historik. Republikani: Hillary të shkoj në burg

  Ndërkohë që parapraket presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shkojnë drejt fundit. Dy kandidatët e mundshëm të partive kanë ngritur tonet dhe kanë ashpërsuar retorikën ndaj njëri-tjetrit. Kryesuesja e garës brenda Partisë Demokratike, Hilari Klinton, e quajti të nominuarin e mundshëm të republikanëve, Donald Tramp, si “rrezikshmërisht...
 • Gjendet 7 – vjeçari i braktisur në pyll nga prindërit

  Një djalë i vogël nga Japonia, i cili u la në pyll nga prindërit si dënim, është gjetur shëndoshë e mirë pas 6 ditëve. Yamato Tanooka, 7 – vjeç, u urdhërua nga prindërit e tij që të zbriste nga makina, në një pyll në ishullin Hokkaido në veri të...
 • Gjermania dhe Franca në rrezik

  Gjermania dhe Franca janë në alarm. Parashikuesit e motit kanë paralajmëruar më shumë reshje në këto dy vende. Deri më tani 10 persona kanë humbur jetën në dy shtetet, për shkak të motit të keq, ndërsa mijëra janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Në Paris, niveli i ujit...
 • Planifikonin sulm terrorist, arrestohen 3 sirianë në Gjermani

  Autoritetet gjermane kanë vënë në pranga 3 persona, pasi dyshohet se po planifikonin një sulm terrorist në qytetin e Duesseldorf –it, në emër të Shtetit Islamik. Sipas “Associated Press”, në prangat e policisë kanë rënë 3 shtetas Sirianë, të cilët u arrestuan në 3 qytete të ndryshme të Gjermanisë. Një...
 • Tensionohen marrëdhëniet Merkel – Erdogan

  Parlamenti gjerman votoi këtë të enjte rezolutën shumë të debatuar për cilësimin si genocid, të masakrës së osmanëve në vitin 1915. Votimi 630 deputetët e Bundestagut ishte shtyrë disa herë. “Në kujtim të Genocidit ndaj armenëve dhe pakicave të tjera të krishtere para 101” quhet rezoluta pralamentare, ku mungoi vota...
 • Përmbytjet në Europë, 5 të vdekur në Francë e Gjermani

  Të paktën 5 persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve  në Francë dhe Gjermani. Lajmi konfirmohet nga autritetet, ndërsa BBC shkruan se ekipet e kërkimit në qytetin bavarez të Simbach am Inn gjetën trupat e 3 personave, të cilët kishin mbetur të bllokuar brenda në një shtëpi, si...
 • 19 – vjeçarja refuzon martesën, e djegin të gjallë

  Një vajzë 19 vjeçe është torturuar dhe djegur e gjallë pasi ka refuzuar një propozim për martesë. Maria Sadaqat nga Pakistani, u sulmua nga një grup personash në shtëpinë e saj, në afërsi të qytetit Murree, raportojnë mediat vendase. Vajza është dërguar menjëherë në spital në Islamabad, por për...
 • Foto/Ukraina heq simbolet komuniste

  Ukraina po përpiqet të shkëputet nga e kaluara e saj komuniste me një fushatë që ka përfshirë të gjitha qytetet. Zaporizhya është një qytet në lindje të vendit që ishte i mbushur me monumente dhe emra rrugës, që të kujtonin këtë epokë. Por ligjet e reja të vendosura nga...
 • Avioni i “EgjyptAir”, zbulohen sinjale të kutisë së zezë

  Disa sinjale janë arritur të kapen, nga një prej kutive e zeza të avionit “EgyptAir”, i cili u përplas në 19 Maj në detin Mesdhe, kanë bërë të ditur hetuesit francezë. Sinjalet kanë kapur nga anija franceze “Laplace”, e cila po bën kërkime në detin e Mesdheut. “Një sinjal...
 • Video/ Zvicër, përurohet tuneli hekurudhor më i gjatë në botë

  Tuneli hekurudhor më i gjatë në botë, është hapur zyrtarisht në Zvicër, pas dy dekadash punë për ndërtimin e tij. Ky tunel, prej 57 kilometrash, do të sigurojë një lidhje hekurudhore më shpejtësi të lartë nën Alpet Zvicerane, midis Evropës Veriore dhe asaj Jugore. Ceremonia e hapjes u drejtua nga...
 • DASH thirrje amerikanëve: Kujdes në Evropë, do ndodhin sulme!

  Departamenti amerikan i Shtetit nxori një paralajmërim për amerikanët që udhëtojnë në Evropë mbi rrezikun e sulmeve të mundshme terroriste, që vënë në shënjestër ngjarje të mëdha, vende turistike, restorante, qendra tregtare dhe të transportit. Paralajmërimi, i cili skadon më 31 gusht, 2016 thekson se “numri i madh i...
Emisione