Kategoria : Bota

 • Të drejtat e fermerëve, protesta në Oregon kundër qeverisë federale

  Protestues të armatosur kanë marrë nën kontroll një ndërtesë të qeverisë amerikane në Oregon në mbështetje të dy kaubojsave, at e bir, për të cilët është kërkuar kthimi në burg. Duajt, 73- vjeç dhe Stiven Hemond 46- vjeç u dënuan për zjarrëvënie me dashje në vitin 2012, në një...
 • Suedia nis kontrollet kufitare për udhëtarët nga Danimarka

  Për herë të parë, prej viteve 50’ Suedia nisi të hënën, kontrollet për të gjithë udhëtarët që vijnë nga Danimarka, në përpjekje për të reduktuar numrin emigrantëve. Nga ana tjetër kjo masë shihet edhe si një sfidë për Shengenin. Rreth 20 mijë persona kalojnë cdo ditë urën e Oresundit...
 • Një vit pas masakrës në “Charlie Hebdo”

  Një vit pas vrasjes së 12 punonjësve në redaksinë e revistës satirike franceze, numri i parë i “Charlie Hebdo” do të dalë në treg me 6 janar, në 1 milionë kopje. Kopertina është skicuar nga drejtori i ri, Laurent Sourisseau, i njohur me emrin artistik Ris, i cili mbeti...
 • ISIS ekzekuton 5 persona të dyshuar si spiunë

  I ashtuquajturi Shteti Islamik ka publikuar nje tjetër video ku ekzekutohen pesë persona, që dyshohet se janë agjentë britanikë.   Në video shfaqet një militant i ISIS, ai është i maskuar dhe me një theks britanik kërcënon për sulme në Britaninë e Madhe. Ky është një mesazh për kryeministrin...
 • Donald Trump: Obama dhe Clinton krijuan ISIS

  Donald Tramp, tha se Presidenti Obama dhe ish-sekretarja amerikane e Shtetit Hilary Clinton, kanë krijuar ISIS-in. Kandidati republikan për zgjedhjet presidenciale u shpreh se ishin politikat e kësaj administrate dhe kritikoi gjithashtu edhe ish-presidentin Bush, që mori vendimin për pushtimin e Irakut në 2003. Tv Klan...
 • 2 izraelitë akuzohen se vranë një familje palestineze

  Prokuroria izraelite ka akuzuar 2 të rinj si të dyshuar në një zjarrvënie ndaj shtëpisë së një familjeje palestineze, ku humbën jetën 3 persona. Zjarrvënia e qëllimshme vitin e kaluar, u mori jetën dy bashkëshortëve dhe djalit 18 muajsh. Ky krim ngjalli mjaft reagime dhe u dënua rëndë nga...
 • Turqi, shpëtohen 57 emigrantë në detin Egje

  Roja bregdetare turke ka shpëtuar 57 emigrantë që ishin bllokuar në një ishull të vogël në detin Egjé. Emigrantët vinin nga vendet e Lindjes së Mesme dhe kishin si qëllim mbërritjen në ishullin Lesbos. Mediat turke bëjnë të ditur se midis refugjatëve të shpëtuar ishin edhe disa gra e...
 • Poloni, dorëhiqen drejtuesit e Televizionit Publik

  Drejtuesit kryesorë të kanaleve të Televizionit publik polak, kanë dhënë dorëheqjen. Ky vendim vjen në shenjë proteste ndaj ligjit mbi median. Ata u shprehën se ligji i ri është në kërcënim për lirinë e fjalës. Ky ligj parashikon pezullimin e strukturave administrative të televizionit publik dhe i jep drejtë...
 • Blair i ndalohet qëndrimi në ambasada

  Ish-kryeministrit britanik, Toni Bler, i është ndaluar qëndrimi në ambasadat britanike në botë dhe përdorimi i mjeteve dhe burimeve qeveritare për punët e tij private. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja britanike “The Telegraph”, e cila shton se kjo masa është marrë edhe për disa ish-ministra. Ministria Britanike...
 • Ekzekutimi i klerikut shi’it, protesta të forta në Iran

  Arabia Saudite do të përballet me “hakmarrjen hyjnore”. Kështu është shprehu udhëheqësi suprem iranian, Ajatollah Ali Kamenei , pas ekzekutimit të klerikut shi’it Nimër al-Nimër si një martir i cili ka vepruar paqësisht. Edhe Ministria e Punëve të Jashtme iraniane deklaroi se Arabia Saudite do ta paguajë shtrenjtë ekzekutimin...
 • Refugjatët sirianë në kampet e Libanit, jetesa e vështirë nga i ftohti dhe varfëria

  Rreth 2 milionë refugjatë sirianë që ndodhen në Liban po përballen me temperaturat e ulëta dhe motin e ftohtë. Ata po përpiqen të ngrohin tendat, veçanërisht për të vegjëlit e tyre. Sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, UNHCR, rreth 195 mijë familje siriane janë të rrezikuara. Maeve...
 • Al Shabaab reagon ndaj deklaratave të Trump

  Al Shabaab, dega e Al Kaedës në Somali, ka shpërndarë një video në qendër të të cilës është Donald Trump, kandidati republikan për garën presidenciale. Duke iu referuar fjalisë së tij, pas sulmeve të 13 Nëntorit në Paris, se duhet të ndalohet hyrja e myslimanëve në vend, al Shabaab...
 • Obama, hapa të njëanshëm për armët

  Për armët, Presidenti amerikan, Barack Obama do të marrë veprime të njëanshme, duke shmangur Kongresin. Në fjalimin e parë për vitin 2016, Shefi i Shtëpisë së Bardhë tha se do të takohet me Prokuroren e Përgjithshme, Loreta Linc, për të diskutuar hapat e metejshëm, sepse Kongresi dështoi për të...
 • Qeverisje sipas shembullit të Hitlerit, deklaratat e Erdoğan ngjallin reagime të forta

  A mund të ekzistojë sistemi presidencial brenda një shteti unitar? Pyetjes së një gazetari, presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan i përgjigjet me shembullin e Gjermanisë së Hitlerit. Erdoğan, njeriu i fortë i politikës turke, për më shumë se një dekadë kërkon një Kushtetutë të re, që do të lejojë...
 • Arabia Saudite ekzekuton me vdekje imamin shi’it

  Arabia Saudite ekzekutoi 47 persona, mes të cilëve dhe imamin shi’it, Sheikun Nimr al-Nimr. I akuzuar për terrorizëm, ai konsiderohej si forca nxitëse e protestave anti-qeveritare që përfshinë Provincën Lindore në vitin 2011. 56 – vjeçari, publikisht kritikonte familjen mbretërore dhe bënte thirrje për zgjedhje të reja. Ai u...
 • Belgjika e Hollanda shkëmbejnë territoret

  Në një epokë kur për kufijtë ndodhin konflikte, ka vende që vendosin t’i shkëmbejnë paqësisht territoret mes tyre. Kjo do të ndodhë në 2016 mes Hollandës dhe Belgjikës. Qyteti belg Vise do të humbasë një pjesë tokë, që mbërrin deri në lumin Meuse, që ndan Belgjikën dhe Hollandën. Megjithëse...
 • Mesha e parë e Papa Françeskut për vitin 2016

  “Forma të ndryshme të padrejtësive dhe të dhunës lëndojnë vazhdimisht njerzimin”. Këtë e ka thënë Papa Françesku në meshën e parë të vitit të ri 2016 në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, ku ka nënvizuar se çdo ditë ndërsa duam që të jemi të mbështetur nga shenja të...
 • Izrael, përjashtohet libri mbi dashurinë e një izraeliteje dhe një palestinezi

  Ministria izraelite e Arsimit ka përjashtuar nga programi shkollor një roman që trajtonte historinë e dashurisë mes një izraeliteje dhe një palestinezi, duke provokuar një tymnajë polemikash në mjediset kulturore. Sipas mediave vendase komisioni përzgjedhës e ka tërhequr librin pasi e ka konsideruar të rrezikshëm. Tv Klan...
 • Sulmohen me makinë 3 ushtarë në Francë

  Një person ka tentuar të shtypë me makinë 3 ushtarë të cilët ruanin një xhami në qytezën Valence, në jug të Francës. Ushtarët kanë reaguar duke hapur zjarr dhe kanë plagosur 2 persona , ndërsa drejtuesi i mjetit, ndodhet në gjendje të rëndë Tv Klan...
 • Afganistan, 1 i vdekur e 11 të plagosur nga një autobombë

  Të paktën 1 i vdekur dhe 11 të plagosur janë shënuar nga një atentat në kryeqytetin afgan, Kabul. Një makinë-bombë e vendosur pranë një restoranti francez ka shpërthyer në qendër të qytetit. Sulmi është marrë përsipër nga talebanët, ndërsa vendi njihej si zonë e frekuentuar nga diplomatë të huaj....
Emisione