Kategoria : Bota

 • 7-vjeçari ndërron jetë në krahët e prindërve

  Mason Timmins është 7 – vjeçari i cili ka ndërruar jetë në krahët e prindërve të tij. Vogëlushi është një tjetër viktimë e sëmundjes së meningjitit, mjaft e përhapur kjo në Britani. Prindërit e tij Claire dhe Mark Timmins, kanë publikuar foton e cila tregon momentet e fundit të...
 • Prezantueses së motit në BBC i bie të fikët në transmetim direkt

  Teksa prezantonte direkt motin në BBC, 33-vjeçarja Rachel Mackley ka kërkuar falje, duke thënë se po i bie të fikët. Ajo shfaqet në video në gjendje jo të mirë dhe pasi tërhiqet prapa, plani i kamerave ndryshohet menjëherë duke kaluar tek kolegët e saj. Stafi i lajmeve të BBC,...
 • Masakër në Miçigan të SHBA

  Autoritetet amerikane  rishikojnë bilancin e viktimave që humbën jetën gjatë sulmeve në Kallamazu të Miçiganit. Janë gjashtë viktima, sipas policisë në tre sulmet. Fillimisht, mediat raportuan për vdekjen e një vajze 14-vjeçare, por ajo ndodhet në spital në gjendje të rëndë. Dy sulmet me armë lidhen me një tjetër,...
 • S’ka më Bush tjetër për Shtëpinë e Bardhë, Jeb tërhiqet nga gara presidenciale

    Nuk do të ketë një Bush të tretë në historinë e presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Përgjigjen e dha kandidati republikan në garën presidenciale Jeb Bush, i cili pas rezultateve të zgjedhjeve paraprake në Karolinën e Jugut, vendosi të ndërpresë rrugëtimin. “Zgjedhësit u shprehën në Iwoa, Nju Hempshire...
 • Përgjaket nga dy autobomba Homsi

  Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia arritën “marrëveshjen e përkohshme” për armëpushimin në Siri, në Homs dhe Damask ndodhen disa shpërthime që vranë të paktën 87 persona, kryesisht civilë. Në Homs, nga shpërthimi i dy autobombave në lagjen e Alaviteve humbën jetën 57 persona, ndërsa 100 të tjerë u...
 • Ndahet nga jeta i mbijetuari i fundit i kampit të përqëndrimit Treblinka

  Samuel Willenberg, i mbijetuari i fundit i kampit nazist gjerman Treblinka, në Poloni, është ndarë nga jeta në moshën 93 – vjeçare, në Izrael. I vetmi që mendohet të ketë mbijetuar nga 67 njerëz, ai arriti të arratisej duke u kacavjerrë mbi trupat e grumbulluar në një gardh teksa nazistët qëlluan...
 • Alarmi i kreut të Europol 

  Rreth 5 mijë xhihadistë, të ashtuquajtur “luftëtarët e huaj”, ndodhen në Europë dhe përbëjnë një rrezik të madh për qytetarët. Alarmi u dha nga kreu i Europolit, Rob Wainwright, në një intervistë për të përditshmen gjermane Neue Osnabrucker Zeitung. Ai tha se bëhet fjalë për shtetas europianë që janë...
 • Korea e Veriut, manovra ushtarake pranë kufirit me Korenë e Jugut

  Korea e Veriut kreu manovrat me artileri të rëndë gjatë një seance stërvitore ushtarake në një zonë të pretenduar edhe nga Korea e Jugut, duke përshkallëzuar tensionet mes dy vendeve. Seuli zyrtar njoftoi se Peniani lëshoi raketa që nuk e kaluan kufirin, por gjithsesi vunë në alarm të gjithë...
 • Franca urdhëron dëbimin e emigrantëve nga “Xhungla Calais”

  Autoritetet franceze kanë urdhëruar largimin e refugjatëve të vendosur në qytetin Calais, në kampin e ashtuquajtur “Xhungla”. Atyre u është lënë afat deri ditën e martë ora 20:00, përndryshe do të përdoret forca për t’i dëbuar. Kjo masë pritet të prekë rreth 1000 emigrantë, që ndodhen në kamp prej...
 • Trump, thirrje për të bojkotuar pajisjet “Apple”

  Kandidati republikan për president në SHBA, Donald Tramp, ka bërë thirrje për të bojkotuar pajisjet e Apple, derisa gjiganti amerikan i teknologjisë të zbatojë urdhërin e gjykatës amerikane, për zhbllokimin e iPhone, të autorit të masakrës së San Bernandinos. Kjo çështje ka rritur tensionet mes autoriteteve dhe prodhuesit të...
 • Merret përsipër sulmi terrorist në Ankara

  Sulmi terrorist, që mori jetën e 28 personave në kryeqytetin turk Ankara, u mor përsipër nga një grup militant kurd i quajtur “Skifterët për Lirinë e Kurdistanit”, një organizatë e armatosur kundërshtare e Partisë së Punëtorëve Kurde. Nëpërmjet një njoftimi në faqen e internetit, militantët kurdë deklarojne së sulmi...
 • 7 persona të vrarë nga të shtëna armësh në Michigan

  7 persona janë vrarë nga të shtëna armësh në Kalamazoo, Michgan. 5 prej tyre kanë mbetur të vrarë në një restorant ndërsa 2 të tjerë në një pikë shitjesh makinash. Raportohet se mes viktimave është dhe një vajzë  14 – vjeçare. Sulmet janë të lidhura me disa të shtëna...
 • Arrihet marrëveshja, shmanget rreziku i daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian

  Pas orë të tëra bisedimesh delikate në Bruksel, kryeministri britanik David Cameron arriti në një marrëveshje me partnerët europianë, përmes së cilës, Britania e madhe përfiton një “status special” në Bashkimin Europian. Marrëveshja e arritur në orët e vona të së premtes i jep Londrës tagrin të limitojë përfitimet...
 • Christine Lagarde rikonfirmohet në krye të FMN

  Christine Lagarde zgjidhet sërish në krye të Fondit Monetar Ndërkombëtar. 60 – vjeçares iu besua drejtimi i institucionit për një mandat të ri pesë vjeçar. Lagarde ishte e vetmja kandidate në garë dhe mori mbështetjen e vendeve kryesore anëtare të FMN -së, si SHBA -të, Gjermania apo Franca. Tv...
 • Ja si shkojnë në shkollë këta fëmijë

  A është kjo rruga më e rrezikshme në botë për të vajtur në shkollë? Fëmijët e fshatit Dhaing në Nepal, nuk kanë zgjidhje tjetër përveçse të kalojnë me anë të këtij litari, çdo ditë për të shkuar në mësim. Kjo mënyrë për të kaluar lumin është një rrezik konstant...
 • Burgim përjetë për një 4 – vjeçar në Egjipt

  Një ngjarje sa e pazakontë aq edhe absurde ka ndodhur në Egjipt. Një gjykatë ka dënuar me burgim të përjetshëm një 4 – vjeçar për akuzën e “vrasjes”, të kryer kur ishte vetëm 1 – vjeç. Ahmed Mansour Kami nuk u paraqit në gjykatë të enjten, kur ai u dënua...
 • 89 fëmijë u vranë duke luftuar për ISIS

  Numri i fëmijëve që sakrifikuan jetën për Shtetin Islamik,vitin e kaluar, është dyfishuar, krahasuar me shifrën e mëparshme. Janë 89 djem nga mosha 8-18 vjeç, që janë vrarë në luftime. Studiuesit në Universitetin Shtetëror të Xhorxhias në Shtetet e Bashkuara, përgjatë 13 muajve, vëzhguan propagandën dhe dedikimet për të...
 • Presidenti Obama do vizitojë Kubën në Mars

  Presidenti Obama po planifikon të vizitojë Kubën në Mars. Vizita e tij atje është historike sepse për hërë të parë pas më shumë se 80 vitesh një president i SHBA, viziton Kubën. Presidenti e deklaroi vetë këtë udhëtim me anë të një postimi në Twitter. ‘’Muajin tjetër do të...
 • Moska në alarm nga sulmet terroriste

  Moska u përfshi nga paniku ditën e sotme, pas një telefonate për bombë në një rrjet hipermarketesh dhe në disa nga qendrat e tjera kryesore të kryeqytetit rus. Mediat vendase shkruajnë se janë evakuuar më shumë se 10 mijë persona, që në ato momente ndodheshin në mjediset e hipermarketeve,...
 • Papa Francesku vë në dyshim kristianizmin e Donald Trump

  Papa Francesku ka vënë në dyshim kristanizmin e kandidatit Republikan për Shtëpinë e Bardhë, Donald Trump, nisur nga një deklaratë e këtij të fundit, për të ndërtuar një mur në kufirin me Meksikën. Vetë shentëria e tij, është shprehur se “një person që mendon vetëm të ndërtojë mure dhe...
Emisione