Kategoria : Bota

 • Policia turke, parandalon një tjetër shpërthim në Ankara

  Pamje tmerri dhe njerëz në panik, janë ato që vijnë nga kryeqyteti turk, Ankara. Shpëthimi i tmerrshëm, i cili ende nuk është marr përsipër nga askush, mori 28 persona dhe u plagosën 61 të tjerë. Ndërkohë që një deklaratë të fundit, mësohet se policia ka parandaluar një tjetër shpërthim...
 • Masakër në qendër të Ankarasë

  Shpërthimi i fuqishëm, që ndodhi në orën 18:30 minuta dhe  u dëgjua në të gjithë qytetin- ndodhi mbrëmjen e së mërkurës, në kohën kur po kalonin disa autobusë të ushtrisë, shumë pranë ndërtesave të Qeverisë, Parlamentit dhe Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë. Pamjet tregojnë pjesë e mbetura të dy...
 • Kina zhvendos raketa në ishullin e shumëpërfolur

  Autoritetet taivaneze pretendojnë se Kina ka zhvendosur raketat tokë-ajër në ishullin Woody, në Detin e Kinës Jugore. Një veprim i tillë mendohet se do të tensionojë marrëdhëniet në rajon, ndërsa ishulli në fjalë është bërë mollë sherri pasi është një pretendim territorial nga Kina, Taivani dhe Vietnami....
 • “Zemërimi” i Papa Françeskut

  Papa Françesku ka shfaqur një moment zemërimi gjatë vizitës së tij në Meksikë, pasi dikush e tërhoqi nga krahët duke rrezikuar një person me aftësi të kufizuara. Pas incidentit, Papa iu drejtua me tone zemërimi personit që e tërhoqi, duke e ftuar të mos tregohet egoist. Tv Klan...
 • Obama:Trump nuk do bëhet president

  Presidenti Obama ka dhënë një mesazh për kandidatin republikan për president të ShBA, duke u shprehur se të jesh president i Amerikës është detyrë e vështirë, jo njësoj si të marrësh pjesë në një reality show. “Unë vazhdoj të besoj se Trump nuk do të bëhet president. Kam besim...
 • Sarkozy në hetim për fondet e fushatave

  Ish – Presidenti francez Nikola Sarkozi është vënë nën hetim nga prokuroria e Parisit për aferën “Bygmalion”, lidhur me financimet e fushatës së tij presidenciale të vitit 2012. 61 – vjeçari është thirrur nga prokuroria nën cilësinë e “dëshmitarit të asistuar” në lidhje me skandalin, çka për momentin nuk...
 • Trafiku i klandestinëve nga Lindja e Mesme

  Trafiku klandestin i emigrantëve nga Lindja e Mesme me destinacion Europën, është i pamundur të eliminohet. Deklarata vjen nga njëri prej trafikantëve të këtij rrjeti në një intervistë për Sky News. I riu i quajtur Mustafa u shpreh se rrjeti që trafikon emigrantë është i mirëstrukturuar dhe nuk mund...
 • Bombardimet e spitaleve në Siri, rusia kundër akuzës për krime lufte

  Rusia rrëzon me forcë akuzat për krime lufte lidhur me bombardimin e spitaleve në Veri të Siri, që OKB i cilësoi “sulme të qëllimta të drejtpërdrejta”. Të hënën, të paktën 50 persona humbën jetën pas sulmeve ajrore kundër katër spitaleve dhe një shkollë në zonat e kontrolluara në Veri...
 • Gabimi njerëzor, shkaku i aksidentit të trenave në Gjermani

  Për prokurorët gjermanë është gabimi njerëzor, ai që shkaktoi përplasjen e trenave javën e kaluar në Bavari, ku humbën jetën 11 persona dhe u plagosën mbi 80 të tjerë. Sipas tyre, faji i mbetet kontrolluesit që hapi linjën dhe u përpoq të njoftonte mashinistët. Tv Klan...
 • Cameron në Bruksel për Reformën e BE – së

  Kryeministri britanik David Cameron ndodhet në Bruksel, ku vazhdon të kërkojë mbështetje për reformën në Bashkimin Europian. Ai u takua me Presidentin e Parlamentit Europian, Martin Shulz, i cili nuk dha garanci për ndryshimet e ardhshme legjislative që kërkohen nga Londra. Tv Klan...
 • Gardh i dytë për ndalimin e emigrantëve

  Grupi i Vishegradit, që festoi 25 vjetorin, bëri thirrje për forcimin e kufijve në veri të Greqisë, për të ndaluar fluksin e emigrantëve drejt Europës. Udhëheqësit e Hungarisë, Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovakisë propozuan krijimin e një gardhi të dytë përgjatë kufijve të Bullgarisë dhe Maqedonisë me Greqinë. Kritikët...
 • 10 të arrestuar për lidhje me ISIS

  Policia belge arrestoi 10 persona në Bruksel, të dyshuar si anëtarë të një rrjeti rekrutimi për llogari të Shtetit Islamik. Prokurorët Federale thanë se hetimi përqendrohet tek disa persona që janë larguar drejt Sirisë, për t’iu bashkuar, Shtetit Islamik. Policia ka sekuestruar kompjutera dhe celulare në operacionin e kryer...
 • “Të vdesësh” nga prindërit, historia rrënqethëse e 2- vjeçarit

  Ky është një moment mjaft prekës i një dy-vjeçari nigerian të braktisur nga prindërit e tij, pasi mendonin se ai ishte shtrigan, (magjistar) dhe të një vajze daneze që po përkujdeset për të. Fëmija me emrin Hope u gjet i braktisur, i zhveshur dhe i uritur në rrugë nga...
 • ISIS, sulm në Dagestan të Rusisë

    Shpërthimi i një autobombe në Dagestan, në jug të Rusisë, shkaktoi vdekjen e dy policëve dhe plagosjen e 18 të tjerëve, mes të cilëve edhe civilë. I ashtuquajturi Shteti Islamik mori përsipër sulmin e kryer nga një kamikaz, në pikëkontrolli të policisë, pranë qytetit Derbent. Shërbimi Sekret Federal...
 • Vdes gardiani nazizst që mashtroi drejtësinë amerikane

  Jakob Denzinger, gradiani nazist i burgut të Aushvicit, që mashtroi drejtësinë amerikane, ka vdekur në moshën 92-vjeçare, në tokën e tij të lindjes, në Kroaci. Ai i përkiste një grup të jashtëm, që iu bashkuan ushtrisë naziste dhe forcave SS në moshën 18-vjeçare, në kohën kur Kroacia ishte pjesë...
 • Bosnje-Hercegovina kërkesë zytare për antarësim në BE

    Bosnje-Hercegovina paraqiti kërkesën zyrtare për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian, megjithëse Brukseli thotë se Sarajeva nuk ka përmbushur të gjithë kushtet. Gjatë ceremonisë që u zhvillua në Bruksel, ku ishte i pranishëm Kreu i Presidencën së Bosnjës, Dragan Covic, Shefja e diplomacisë së Bashkimit Europian tha se:...
 • Siria për sulmet e Turqisë: Shkelje e sovranitetit

    Siria dënoi sulmet ushtarake të Turqisë kundër luftëtarëve kurdë në veri të vendit, duke i cilësuar si shkelje të sovranitetit. Damasku i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së të marrë masa të menjwhershme. E diela ishte dita e dytë e bombardimeve me artileri e ushtrisë turke kundër...
 • Ndizet debati mes kandidatëve republikanë

    Pas zgjedhjeve paraprake në Ajoua dhe Nju Hampshire, fokusi i kandidatëve për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është te gara e ardhshme, ajo në Karolinën e Jugut më 20 shkurt. Debati i fundit i kandidatëve republikanë ishte tejet kaotik pasi ata vazhdimisht i prisnin fjalën njëri-tjetrit...
 • 60 makina përplasen në SHBA, 3 viktima dhe mbi 70 të plagosur

    Të paktën 3 persona humbën jetën dhe mbi 70 të tjerë u plagosën si pasojë e një aksidenti masiv në një autostradë në Pensilvani, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ekipet mjekësore që u gjendën në momentet e para, raportuan për mediat se 3 prej të plagosurve janë...
 • Turqia vijon bombardimet në Siri

    Fushata e sulmeve ajrore turke ndaj bazave kurde në veri të  Sirisë, vijoi edhe ditën e dielë. Turqia konfirmoi se avionët e saj luftarakë bombarduan pozicionet e ushtrisë siriane dhe bazat kurde në veri të Alepos, pranë kufirit turko-sirian. Ankaraja pretendon se këto sulme janë kundërpërgjigje e zjarrit,...
Emisione