Kategoria : Ekonomi

 • Rihapen aplikimet për financime në agroturizëm

  Fermerëve dhe sipërmarrësve të interesuar për të përfituar financim në masën 50 përqind për investime në agroturizëm dhe bujtina u ofrohet një shans i dytë. Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural ka rihapur aplikimet e reja, në të cilat reflektohen edhe ndryshimet e bëra së fundmi për këto masa...
 • Sejko takim me kreun e Fondit Europian për Europën Juglindore

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka pritur në një takim përfaqësuesit e Fondit Europian për Evropën Juglindore, i kryesuar nga kryetari i bordit Christoph Tiskens. Gjatë një bisede kreu i Bankës Qendrore e informoi këtë përfaqësi me zhvillimet e fundit ekonomike në Shqipëri si dhe vendimmarrjen e...
 • Tarifa në Rrugën e Kombit rinis në 17 Shtator

  Qytetarët e Kukësit do të paguajnë 100 lekë duke përfshirë edhe tatimin mbi vlerën e shtuar për një kalim në rrugën Durrës – Kukës. Tarfiën e reduktuar kanë të drejtë ta përdorin vetëm automjetet e regjistruara në qarkun e Kukësit, të cilët do të kenë të drejtë të kalojnë...
 • 100 euro në vit për çdo pajisje, zbulohen tarifat për koncesionin e karburanteve

  Një ditë më parë Këshilli i Ministrave miratoi një bonus me 10% të pikëve për kompaninë “Noa Control”, e cila ka bërë një ofertë të pakërkuar për të marrë me koncesion shërbimin e kontrollit të matësve të karburantit dhe gazit të lëngshëm. Televizioni Klan ka mësuar se sot këtë...
 • Ulje e kostove për dërgesat e parasë, Sejko: Do të futim sisteme inovative

  Banka e Shqipërisë do të propozojë një ligj të ri për të modernizuar sistemin e pagesave në Shqipëri. Bëhet fjalë për transfertat jashtë dhe brenda vendit, në vlera të vogla të cilat sot kanë kosto të larta për qytetarët dhe sisteme dixhitale të vjetra. Kostoja e një dërgese në...
 • Matësit e karburanteve me koncesion

  Kontrolli periodik i instrumenteve që masin sasinë e naftës, benzinës ose gazit në pompat e karburanteve është një tjetër shërbim që do të jepet me koncesion. Deri më tani, ky shërbim kryhej nga Drejtoria e Meterologjisë, përmes një tarife që u vendosej subjekteve që tregtojnë naftë dhe gaz në...
 • Gent Sejko takim me ambasadoren e Francës

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka pritur në një takim ambasadoren franceze Christina Vasak dhe Shefin e Sektorit Ekonomik Rajonal, rezident në Sofje, Jean-Marie Demange. Gjatë takimit u diskutua lidhur me rolin e Bankës Qendrore në forcimin e qëndrueshmërisë të sistemit bankar në kuadër të parandalimit të...
 • Qeveria miraton paketën fiskale

  Qeveria ka miratuar paketën fiskale e cila për çështje ditësh do të dërgohet në kuvend për tu votuar nga deputetët. Me këto ndryshime ligjore bizneset me xhiro deri në 14 milionë lekë do të përfitojnë një normë të reduktuar të tatim fitimit prej 5%, kur sot kufiri për këtë...
 • Asistencë teknike nga BE për PPP-të në transport

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Autoriteti Rrugor Shqiptar do të marrin asistencë teknike nga Bashkimi Europian për menaxhimin e kontratave partneritet publik-privat në sektorin e rrugëve. Ministri Damian Gjiknuri tha se forcimi i kapaciteteve teknike është i domosdoshëm për të minimizuar risqet e buxhetit në mënyrë që kostot...
 • OSHEE në situatë të vështirë financiare

  Operatori i shpërndarjes së energjisë elektrike, OSHEE, është në situatë të vështirë financiare, një fakt ky qe e pranon vetë kompania zyrtarisht. Televizioni Klan ka siguruar një letër që administratori Ardian Çela ka dërguar pranë ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, përmes së cilës kërkon vëmendje për gjendjen ekonomike që...
 • 100 fshatrat, rehabilitim i plotë

  100 fshatrat e programit të rilindjes rurale do të përfitojnë rehabilitimin e plotë infrastrukturor, kulturor dhe historik. Gjatë një takimi me përfaqësitë e huaja në Shqipëri, Kryeministri Edi Rama tha se ky program është një model suksesi për zhvillimin rural. Për kreun e qeverisë, këto 100 fshatra turistikë priten...
 • Euro vazhdon rënien, dobësohet me 0.34 lekë

  Monedha e përbashkët europiane ka vijuar rënien edhe pas ndërhyrjes në treg për të blerë valutë nga Banka e Shqipërisë. Sot një euro këmbehet me 125.77 lekë, duke u dobësuar me 0.34 lekë që prej ditës së premte. Mësohet se një nga efektet kryesore të mbiçmimit të lekut është...
 • Investitorët shqiptarë, status të njëjtë me të huajt

  Qeveria do të nisë rishikimin e 4 ligjeve bazë të cilat zhvillojnë sektorin e investimeve strategjike në Shqipëri. Ndryshimet do të reflektohet në ligjin e zonave të lira ekonomike, atë të partneritetit publik – privat, ligjit të turizmit dhe atij të investimeve strategjike. Gjatë një mbledhje jashtë radhe të...
 • 10 milionë euro pasuri të krimit të sekuestruara

  Afërsisht 10 milionë dollarë është vlera e pasurive të sekuestruara të dyshuara se rrjedhin nga paratë e pista në Shqipëri. Pasuritë e sekuestruara i përkasin investimeve në biznese e resorte luksoze, por edhe bono thesari, llogari bankare, apo makina të shtrenjta. Nga pasuritë e sekuestruara në vite 40 prej...
 • Tiranë – Durrës rehabilitohet tërësisht në vjeshtë

  Kështu ka degraduar rruga Tiranë – Durrës. Pothuajse i gjithë segmenti prej 33 kilometrash është mbuluar me gropa, duke u bërë në shumë raste burim aksidentesh. Për këtë arsye Autoriteti Rrugor nisi edhe ndërhyrjen emergjente për të bërë një rehabilitim të pjesshëm të këtij aksi. Por drejtori i ARRSH-së...
 • Pse fluturimet ajrore kushtojnë shtrenjtë në Shqipëri

  Nisja e sezonit turistik ka shtuar ndjeshëm hyrje-daljet në Shqipëri. Çdo ditë ka një fluks në rritje të fluturimeve ajrore për në Tiranë dhe anasjelltas. Kjo rritje e vizitorëve duhet të ishte shoqëruar edhe me ulje të kostove për fluturimet, por edhe këtë sezon kryeqyteti shqiptar mbetet një nga...
 • Gjiknuri dhe Ahmetaj llogaridhënie në Fier

  Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, me atë të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, gjatë takimit të llogaridhënies në Fier u ndalën tek investimet infrastrukturore të pritshme në qark. Damian Gjiknuri: “U bë rrjeti 20 kv për pjesën më të madhe të qytetit. Nuk ka përfunduar ende dhe do...
 • Gati tenderi për By Pass-et të Fierit dhe Vlorës

  Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Autoriteti Rrugor Shqiptar kanë mbyllur fazën parakualifikuese për përzgjedhjen e firmave që do të vijojnë punën për përfundimin e dy By Pass-eve, atë të Fierit dhe Vlorës. Lajmin e ka dhënë gjatë një inspektimi në Fier ministri Damian Gjiknuri. Mësohet se nga...
 • Rreziqet për stabilitetin financiar, Sejko: Besueshmëria e statistikave ndihmon sistemin

  Statistikat dhe besueshmëria e tyre, sipas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko janë një mundësi e mirë që politikbërësit dhe aktorët në tregjet financiare të lexojnë dhe identifikojnë më mirë rreziqet që kërcënojnë stabilitetin e sistemit financiar. Në Seminarin Rajonal të Statistikave, organizuar nga Banka e Shqipërisë dhe...
 • Kursi i këmbimit vazhdon të luhatet

  Edhe pas deklaratës së Bankës së Shqipërisë se do të ndërhyjë në kursin e këmbimit valutor, monedha e përbashkët europiane është dobësuar ditën e martë. Ajo këmbehet me 126.98 Lekë, një rënie në nivelin e minus 1.36 Lekëve. Leku ndërkohë ka fituar pikë edhe ndaj valutave të tjera, Dollarit...
1 2 3 56
Emisione