Kategoria : Ekonomi

 • Shlyerja e TVSH brenda Shtatorit

  Brenda muajit Qershor administrata tatimore do të paguajë të gjitha detyrimet e prapambetura që ka për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar për biznesin fason. Deri tani janë dhënë 87 milionë dollarë rimbursime të kësaj takse që kishin mbetur prej vitit 2018, ndërsa është rritur ndjeshëm fluksi i shlyerjes së...
 • Monopolet, korrupsioni dhe informaliteti pengojnë investimet

  Monopolet, korrupsioni, burokracitë dhe informaliteti janë 4 problemet më të mëdha që kanë investitorët e huaj në Shqipëri. Shoqata e Investitorëve të Huaj ka publikuar vëzhgimet e të bërit biznes në vitin 2019, ku për 6 muajt e parë të këtij viti, bizneset e huaja në Shqipëri e shohin...
 • Monitorimi zyrtarëve për paratë e pista

  Personat e ekspozuar politikisht, të cilët janë zyrtarë të lartë që janë subjekt i ligjit për deklarimin e pasurive, do të monitorohen nga Drejtoria e Parandalimit të Pastrimit të Parave Pista edhe 5 vjet pas lënies së detyrës. Ndryshimet ligjore shkaktuan debate në Komisionin e Ekonomisë, për shkak të...
 • Prishen kontratat për ndërtimin e 80 hidrocentraleve

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë do të nisë ndërprerjen e njëanshme të 27 kontratave të cilat parashikojnë ndërtimin e 80 hidrocentraleve. Zv/ministri i Infrastrukturës Hantin Bonati, njoftoi në një konferencë për shtyp përfundimin e procesit të skanimit të koncesioneve të dhëna për ndërtimin e HEC-eve. Ai tha se gjetjet...
 • Bizneset me xhiro mbi 2 mln lekë duhet të hapin llogari bankare

  Brenda muajit Korrik të gjithë bizneset, të cilët arrijnë të realizojnë një xhiro vjetore mbi 2 milionë lekë në vit duhet të hapin një llogari bankare biznese, përndryshe gjoba që do të marrin është e madhe. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj prezantoi në Komisionin e Ekonomisë ndryshimet...
 • Përfundon loti i parë Çorovodë-Përmet

  5 kilometrat e para të rrugës Çorovodë-Përmet kanë përfunduar. Aksi është i rëndësishëm pasi lidh dy zona me potencial turistik me njëra-tjetrën. Investimi për lotin e parë është 10 milionë euro, ku rruga ka një gjerësi prej 6 metrash, ndërsa është ndërtuar edhe ura e Lapanit me një gjatësi...
 • Hapet plotësisht aksi Tiranë-Elbasan

  “Pas hapjes së njërit krah nga Kryqëzimi i Ibës e deri tek hyrja e tunelit të Krrabës, rruga Tiranë-Elbasan është bërë e kalueshme në të dy korsitë e saj, pa asnjë kufizim”. Edhe dy kilometrat e mbetur nga Elbasani në drejtim të kryeqytetit janë përmbyllur, duke i dhënë fund...
 • Interesi për depozitat e reja arrin minimumin historik

  Fitimi për qytetarët të cilët kursejnë para në banka ka arritur në minimumin më të ulët historik. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, në fund të Marsit, interesi për depozitat e reja në Lekë me afat 12 muaj, zbriti në 0.57%. Në rënie janë edhe interesat për depozitat me...
 • Arsyet e dobësimit të Euro-s

  Leku po nis gjatë dy javëve të fundit një forcim të konsiderueshëm në tregun e këmbimit valutor vendas, duke zhvlerësuar me rreth 0.7% Euron. Aktualisht një Euro këmbehet me 122.6 Lekë, por gjatë ditëve të fundit janë dobësuar edhe valutat e tjera si Dollari amerikan dhe Paundi britanik. Ekspertët...
 • Reshjet e 1 muaji nuk mposhtin krizën e energjisë

  Situata e vështirë hidrike ka bërë që fatura e importeve të energjisë për 6 muajt e parë të vitit të arrijë shifrën e 100 milionë Eurove. Reshjet e muajit Maj kanë rritur nivelin në basenin e Fierzës duke e çuar në 290 metra, por sërish ky nivel nuk garanton...
 • Nënkalim te sheshi “Shqiponja”, ndryshon projekti

  Qeveria do të vazhdojë ndërtimin e lotit të parë të Unazës së Madhe nga rrethrrotullimi i sheshit Shqiponja deri te Pallati me Shigjeta, por duke ndryshuar projektin për këtë. Ishte kreu i Bashkisë së Tiranës i cili tregoi planin e ri, ku është eleminuar mbikalimi dhe do të ndërtohet...
 • Zbardhet projekti i autostradës Milot – Balldre

  Autostrada e re Milot-Balldren e cila është nënshkruar nga qeveria shqiptare dhe pritet të ratifikohet edhe në parlament do të ketë një kosto ndërtimi prej 159,5 milionë Euro. Kjo do të jetë një autostradë e kategorisë A, cilësia më e lartë e rrugëve të standardit europian. Ajo fillon tek...
 • Banka e Shqipërisë u kërkon bankave rritjen e kreditimit

  Banka e Shqipërisë thotë se kreditimi është rritur, ku vetëm gjatë 2018-ës kredia e re është shtuar me 1.1 miliard Euro, megjithatë Guvernatori Gent Sejko mblodhi në një takim përfaqësuesit e sektorit bankar në vend për t’iu dhënë atyre një mesazh të qartë: “Sektori bankar duhet të rrisë vëmendjen...
 • Mashtrimi me nivelin e proteinës te buka

  Ashpërsimet e Kodit Penal për çështjet e sigurisë ushqimore dhe ato të mjedisit kanë shkaktuar debate mes deputetëve të mazhorancës dhe atyre të rinj që kanë hyrë në Kuvend pas spostimit të listës dhe lënies së mandateve nga PD dhe LSI. Deputetët kërkuan që Ministria e Bujqësisë të lejojë...
 • Shlyerja e dëmeve nga shoqëritë e sigurimit

  Brenda dy muajve do të përfundojë regjistri elektronik i monitorimit të mënyrës se si kanë shlyer dëmet ndaj konsumatorëve kompanitë e sigurimit. Projekti po bëhet me fondet e vetë kompanive, ndërsa monitorimin e ecurisë së pagesave në këtë sistem do ta kryejë Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare. Ervin Koçi, drejtori...
 • Gjysma e kabinave të energjisë nuk janë në pronësi të OSHEE

  Gjysma e kabinave që kryejnë shpërndarjen e energjisë elektrike janë private, (grafik) duke shkaktuar defekte të shumta për abonentët për shkak se pronarët nuk i mirëmbajnë sipas sistemit dhe rregullave teknikë të operatorit të shpërndarjes. Prej 30 vjetësh kjo situatë ka mbetur e tillë, ndërsa administratori i kompanisë së...
 • Shqipëria me deficitin më të lartë tregtar për ushqime

  “Në stendat e tregjeve dhe supermarketeve në Shqipëri dominojnë produktet e importit, ndryshe nga vendet e tjera të rajonit, ku prodhimet vendase zënë një peshë të konsiderueshme, duke pasqyruar një zhvillim më të madh të kësaj industrie në vendin tonë.” “Afërsisht 50% e produkteve që shiten në marketet e...
 • Analistët: Reciprocitet tregtar Shqipëri-Kosovë

  Vështirë të realizueshme e konsideron njohësi i çështjeve ekonomike, Safet Gërxhaliu vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj Shqipërisë nga qeveria e Kosovës. Gërxhaliu thotë se ankesat, të cilat i kanë adresuar kohë më parë, lidhur me zbatimin e marrëveshjes tregtare nga Shqipëria, kanë mbetur nën hijen e pseudopatriotizmit. “Në...
 • Bie me 250% prodhimi i energjisë vendase

  Prodhimi i energjisë elektrike në tre muajt e parë të vitit është ulur me 2.5 herë, ose 250% krahasuar me një vit më parë. Shifrat e Insitutit të Statistikave konfirmojnë situtën e vështirë që po përjeton vendi në këtë fushë për shkak të thatësirës, ku pesha që ka mbajtur...
 • Zhvillimi i tregjeve financiare në Shqipëri

  Shqipëria është ndër vendet e fundit në rajon sa i përket njohurive që ka publiku në njohjen e tregjeve financiare. Artan Gjergji është ekspert i kësaj fushe dhe drejtues i një prej bursave të licencuara nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare. Ai thotë se vitet e fundit shfaqet një interes...
Emisione