Kategoria : Ekonomi

 • Qeveria tërhiqet nga koncesioni Thumanë-Kashar

  Qeveria ndërpret procesin e dhënies me koncesion në partneritet me privatin të aksit rrugor Thumanë-Kashar. Lajmin e njoftoi ministrja e re Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, e cila sqaroi se fondi i kësaj rruge do të shkojë për të financuar një pjesë të angazhimeve të marra të institucionit që...
 • Kontroll i zgjeruar për paratë e politikanëve

  Qeveria është duke ashpërsuar masat ndaj personave, subjekteve tregtare dhe politikanëve që kanë për qëllim pastrimin e parave të pista. Burime konfidenciale për televizionin Klan bëjnë me dije se disa javë më parë është mbledhur Komiteti Kombëtar i Bashkërendimit të Luftës kundër Pastrimit të Parave, i kryesuar nga Kryeministri...
 • Energji me këste mujore për abonentët

  Kompania e Shpërndarjes së Energjisë ka ndryshuar skemat e aktmarrëveshjeve për abonentët që janë debitorë. Për herë të parë, OSHEE ka vendosur që të përfshijë në pagesën mujore me këste edhe detyrimet për vitet korrente, siç mund të jetë debia e 2018-s. Në skemat e mëparshme, klienti detyrohej që...
 • Bie kredia për ekonominë me 157 milionë Euro

  “Problemi kreditimit të ekonomisë është i vjetër sa tranzicioni”. Kështu e shpjegon Zef Preçi rënien e kreditimit në ekonominë shqiptare. Në fund të Nëntorit të 2018-s, stoku i kredisë ra me 157 milionë Euro. Sipas Bankës së Shqipërisë, ngushtimi i kanaleve të kreditimit është pasqyruar më shumë në kahun...
 • Një tjetër bankë shitet

  Një tjetër bankë në tregun shqiptar është shitur. ICB Bank, e cila është një pronësi të një grupi malajzez është shitur pranë Union Bank, bankë e nivelit të dytë me kapital shqiptar. Autoriteti i Konkurrencës ka miratuar kalimin e pronësisë, ndërsa ende nuk është publikuar vlera e transaksionit. Banka...
 • Lame: Kthimi i Ligjit për Kadastrën vonon qytetarët e Shqipërisë

  “Si t’ua shpjegojmë hallin e Presidentit 60 mijë familjeve që presin të mbyllin legalizimet, 220 mijë fermerëve që presin të regjistrojnë tokën, 50 mijë familjeve që presin të ligjërojnë banesat e vjetra, apo 2.8 milionë pronave që presin të rimaten nga themelet se janë lëmsh?” Kjo ishte pyetja që...
 • Bullgarët blejnë për 50 milionë Euro “Telekom Albania”

  Operatori i dytë më i madh në Shqipëri në fushën e shërbimeve celulare, “Telekom Albania”, i është shitur për 50 milionë Euro kompanisë bullgare “Albania Telecom Invest AD”. Njoftimin e ka bërë përmes një deklarate zyrtare grupi “OTE”, që është pronari i kompanisë Telekom në Shqipëri dhe që kontrollohet...
 • Historike! Kosova me doganë në Durrës

  Hapja e pikës doganore të Kosovës në portin e Durrësit ka mbledhur bashke autoritetet të larta nga Tirana e Prishtina. Kryeministri Edi Rama dhe koordinatori i 2 qeverive Fatmir Limaj e shohin konkretizimin e këtij premtimi të bërë në mbledhjen e 2 qeverive në Pejë, si një fakt qe...
 • OSHEE mbyll 2018-n me 40 mln USD fitime

  Niveli i humbjeve në rrjetin e Shpërndarjes së Energjisë ka arritur në 23.9% në fund të 2018-s, nga 45% që ishte ky tregues në 2013-n. Administratori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, e cilësoi këtë si arritjen më të madhe të kompanisë, edhe pse u përball me pyetjen...
 • Nisin negociatat për uljen e tarifave të Rinasit

  Qeveria ka nisur negociatat për uljen e tarifave që u vendosen kompanive të fluturimit me koncesionarin e Rinasit. Burime zyrtare për televizionin Klan bëjnë me dije se paraditen e së martës është mbajtur një takim i thirrur nga kompania që ka bërë auditimin financiar të koncesionit, BDO, përfaqësuesve të...
 • Ahmetaj: Bordet e universiteteve të hartojnë listat e studentëve

  Qeveria ka bërë efektiv buxhetin për përfitimin e tarifave të reduktuara për 100 mijë studentë në të gjithë vendin. Në një deklaratë për mediat, ministri në detyrë i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj u bëri thirrje bordeve të administrimit të universiteteve që të mblidhen dhe të bëjnë gati sa...
 • Ulja e tatim fitimit për bizneset

  Përgjatë gjithë kësaj jave, Kryeministri përzgjodhi disa biznese që përfitojnë nga ulja e tatimit mbi fitimin, për të promovuar nisjen nga zbatimi të kësaj nisme, nga e cila përfitojnë afro 11 mijë sipërmarrje me xhiro vjetore deri në 14 milionë Lekë. Këtë të diel, i shoqëruar nga Ministri në...
 • AKEP: Të mbyllen 476 faqe ku luhen baste online

  Mbylljes së pikave të basteve sportive prej 1 Janarit të këtij viti duket se nuk i dha fund fenomenit i cili nga sallat kaloi online. Por institucionet shqiptare thonë se po vijojnë punën për të bllokuar aksesin te bastet sportive për të gjitha kompanitë e huaja që ofrojnë baste...
 • Importi i energjisë për Janarin arrin në 28.8 mln Euro

  Temperaturat e ulëta dhe i ftohti kanë ulur ndjeshëm prodhimin e energjisë në vend, duke detyruar kompaninë e shpërndarjes së energjisë që të importojë më shumë se gjysmën e energjisë elektrike për muajin janar. Deri tani OSHEE ka shpenzuar 28.8 milion Euro për blerjen e energjisë për periudhën 1...
 • 11 mijë biznese përfitojnë nga ulja e tatim-fitimit në 5%

  Ndryshimi i tatimit mbi fitimin nga 15 në 5% edhe për bizneset me fashën nga 8 deri në 14 milion Lekë ka stimuluar investimet në biznese. Një kompani që operon në tregun e prodhimit të mobilieve në zonën e Kamzës i tregoi kryeministrit Edi Rama se këtë vit ka...
 • Shpallet fituesi i Aeroportit të Kukësit

  Oferta e vetme e dy kompanive “Global Technical Mechanichs” dhe “Bami” sh.p.k. është shpallur fituese për zgjerimin dhe operimin për 35 vjet të aeroportit të Kukësit. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë konsideroi të vlefshme kërkesën e këtij bashkimi kompanish, të cilat do të bashkëpunojnë me firmën holandeze NACO për...
 • Eksportuesit: Po falimentojmë nga rënia e Euros

  Monedha e përbashkët europiane është forcuar ndjeshëm në tregun e këmbimit valutor vendas krahasuar me rekordin më të ulët që arriti në fund të Dhjetorit. Sot 1 Euro këmbehet me 125.57 Lekë, por pavarësisht tendencës rritëse të saj gjatë ditëve të fundit, eksportuesit në Shqipëri kanë organizuar një mbledhje...
 • Italia pezullon kërkimet për hidrokarbure në “Jon”

  Vetëm pak ditë pas autorizimit për kërkime të hidrokarbureve në Detin “Jon” , Italia pezullon gjithçka. Ministria e Zhvillimit Ekonomik në vendin fqinj lajmëroi bllokon aktivitetin përmes një amendamenti që pritet të ketë një afat deri në 3 vjet. Përballë presionit të madh të ambientalistëve dhe përçarjeve brenda koalicionit,...
 • Probleme me furnizimin me energji në zonat malore

  Moti i keq dhe shtimi i kërkesës për të konsumuar energji elektrike kanë sjellë probleme me furnizimin me energji elektrike në pjesën veriore dhe juglindore të vendit. Petraq Lika, drejtor i Divizionit të Shpërndarjes të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë, tregon në një intervistë për televizionin Klan, se rajonet...
 • “Fast track”, shërbimet e shpejta në Hipotekë

  Një nga problemet më të mëdha në Hipotekë përgjatë gjithë viteve që këto zyra kanë funksionuar ka qenë ai i korrupsionit dhe vonesës së shërbimeve për qytetarët. Kryregjistruesi, Valdrin Pjetri tregon se gjatë një kontrolli që u bë në vitin 2017, u gjetën vonesa për 80 mijë qytetarë, nga...
Emisione