Kategoria : Ekonomi

 • Skemë e re për përfitimin e ndihmës ekonomike

  Qeveria ka vendosur të rishikojë skemën e shpërndarjes së ndihmës ekonomike, duke vendosur si kusht që anëtarët e familjeve që përfitojnë asistencë sociale të mos refuzojnë ofertën e punësimit nga Zyrat e Punës. Një projektligj i hartuar nga Ministria e Mirëqënies Sociale dhe ajo e Financave, detyron po ashtu...
 • Rama në sipërmarrjen e re italo-shqiptare

  Kryeministri Rama vizitoi këtë të shtunë një sipërmarrje të re italo-shqiptare, e specializuar në fushën e restoranteve, hotelerisë dhe spitaleve. Puna e lavanderive është e lidhur ngushtë me turizmin dhe sipërmarrësit. Administratorja e lavanderisë pohoi se puna e tyre është shtuar ndjeshëm me rritjen e fluksit të turistëve. https://www.facebook.com/edirama.al/videos/399839227523268/...
 • Anulohen dy HEC-e në lumin Urakë

  Qeveria ka nisur procedurat për prishjen e kontratave për ndërtimin e dy HEC-eve të parashikuara në lumin Urakë, në Kurbnesh. Vendimi i bërë publik nga Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, erdhi pas shqetësimit të ngritur nga banorët e zonës në platformën e bashkëqeverisjes. “Qeveria është shumë e ndjeshme ndaj...
 • Ngadalësohet ritmi i rritjes ekonomike

  Në periudhën e fundit të vitit 2018 rritja ekonomike është ngadalësuar duke u rritur me 3.1%, në ndryshim me tre mujorët e tjerë, ku përqindja e rritjes së saj ishte mbi 4 %. Në total gjatë 2018 prodhimi kombëtar është rritur me 4.06%. Sektorët kryesorë të ekonomisë kanë shfaqur...
 • Rritja ekonomike në ngadalësim

  Banka e Shqipërisë parashikon një ekonomi të ngadalësuar në periudhën e fundit të vitit 2018-ë, por edhe në dy muajt e parë të këtij viti. Guvernatori i Bankës Qëndrore, Gent Sejko tha se rënia e prodhimit të energjisë elektrike dhe ulja e fuqisë eksportuese të Shqipërisë do të japë...
 • Nxënësit testojnë në “quiz” njohuritë financiare

  200 nxënës nga të gjithë shkollat e Shqipërisë u mblodhën bashkë në një konkurs për të testuar njohuritë e tyre në fushën financiare. Konkurrentët u ndanë 149 skuadra me dy persona, duke përfaqësuar shkollat e të gjithë vendit. Kjo është hera e dytë që zhvillohet “quiz”-i për javën globale...
 • Pensionet indeksohen në masën 2.8 %

  Qeveria indekson pensionet në masën 2.8 përqind. Ky vendim është marrë gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit të Ministrave dhe do të hyjë në fuqi më datën 1 Prill të këtij viti. Efektet financiare përllogariten në shumën 2.3 miliardë Lekë.   Tv Klan...
 • Çmimi i siguracioneve në bazë të numrit të aksidenteve

  Siguracionet e makinave tashmë do të jenë sipas sistemit Bonus-Malus, ku vlera e pagesës nga drejtuesit e mjeteve do të llogaritet në bazë të numrit të aksidenteve dhe vjetërsisë së shoferit. Sistemi i ri do të bëjë që të paguhet më pak për drejtuesit e mjeteve që kanë vjetërsi...
 • Rokadë në administratën e Financave

  Një valë shkarkimesh ka përfshirë krerët kryesorë të institucioneve më të rëndësishme të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Mësohet se me propozim të ministres Anila Denaj, Kryeministri ka miratuar largimin nga detyra të Drejtores së Përgjithshme të Tatimeve, Vasilika Vjeros, e në vend të saj do të jetë Enton...
 • Mbahet takimi i “Klubit të Guvernatorëve” në rajon

  Banka e Shqipërisë është duke punuar për të rritur marrëdhëniet e komunikimit dhe transparencës me publikun. Kjo ishte tema e zgjedhur në takimin e 41-të,  të “Klubit të Guvernatorëve” të vendeve të Azisë Qendrore, Rajonit të Detit të Zi dhe Ballkanit. Gjatë fjalës së tij në këtë aktivitet të...
 • “Air Albania” fluturon në Prill

  Kompania e parë e fluturimit me kapital të shtetit shqiptar “Air Albania” do të nisë fluturimet në mes të muajit Prill, kohë kur përfundon edhe aeroporti i ri i Stambollit. Kreu i Autoritetit të Aviacionit Civil tha se destinacioni i parë i saj, me avionin e quajtur “Lasgushi” do...
 • Rekord edhe dërgesat e emigrantëve

  Dërgesat e emigrantëve në fund të vitit 2018 kapën shifrën më të lartë që prej vitit 2010. Sipas statistikave të publikuara nga Banka e Shqipërisë, rezulton se gjatë vitit të shkuar emigrantët kanë sjellë në Shqipëri 670 milionë euro. Në 6 vitet e fundit paratë që vijnë nga jashtë...
 • Investimet e huaja direkte kalojnë vlerën 1 mld Euro

  Investimet e huaja direkte kanë arritur të vendosin një rekord të ri në fund të vitit 2018. Vlera e kapitalit të investuar nga kompanitë e huaja në vendin tonë kapi shifrën 1 miliardë e 22 milionë Euro. Fluksi i investimeve direkte nga jashtë është rritur me 123 milionë Euro...
 • “Air Albania” certifikohet nga Aviacioni Civil

  Kompania me kapital shqiptar e fluturimeve “Air Albania” ka arritur të marrë certifikatat dhe ka regjistruar numrin e flamurit shqiptar pranë Autoritetit të Aviacionit Civil në Shqipëri. Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë tha gjatë një takimi me studentë të ekselencës se certifikimi i kompanisë së parë ajrore...
 • Nisin aktivitetet për javën globale të parasë

  Ka filluar në të gjithë globin java e parasë, një periudhë e cila i dedikohet edukimit financiar të fëmijëve në mënyrë që të në të ardhmen të jenë të kujdesshëm për vendimet që marrin. Slogani botëror i përzgjedhur nga organizatat ndërkombëtare është “Mëso. Kurse. Fito.” Por në Shqipëri kjo...
 • Drejt mbylljes 5 ura në akset kombëtare

  Autoriteti Rrugor Shqiptar do të mbyllë dhe kufizojë kalimin në 5 ura në akset kombëtare për shkak të amortizimit të tyre. Ura e Leklit dhe Dragotit planifikohen të jenë të parat të cilat do të bllokohen, ndërsa po punohet për të hartuar projektin e ndërtimit e dy urave të...
 • Nuk ndryshon kompensimi i TVSH-së në bujqësi

  Qeveria nuk do të tërhiqet nga ligji që miratoi në fund të vitit 2018-ë ku uli kompensimin e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar për fermerët nga 20 në 6%. Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave, Niko Lera, sqaron se në momentin që imputet në bujqësi: farat, fidanët,...
 • Panelet diellore, prodhuesit kërkojnë që tepricat t’i blejë OSHEE

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë do të fillojë punën për të hartuar udhëzimin i cili do të përcaktojë rrugën se si do të bëhet blerja e energjisë nga panelet diellore që prodhojnë energji të rinovueshme. Kanë qenë vetë bizneset e kësaj fushe, të cilët prodhojnë energji për të përmbushur...
 • BB: Shqipëria, me punësimin më të lartë në rajon

  Shqipëria dhe Serbia udhëheqin rajonin sa i takon shtimit të vendeve të reja të punës. Një raport i Bankës Botërore që i referohet trendit në tregun e punës për vitin 2019 konstaton se në rajonin e Ballkanit Perëndimor rritja e punësimit deri në pjesën e parë të 2018-s është...
 • Qeveria firmos kontratën për rehabilitimin e aeroportit të Kukësit

  Në Prill të vitit 2021 do të nisin fluturimet në aeroportin e Kukësit. Qeveria ka miratuar kontratën me bashkimin e kompanive “Global Technical Mechanichs” dhe “Bami” sh.p.k. për të nisur punimet në pistën e aeroportit. Nisja e ndërtimit në këtë aeroport do të gjenerojë fillimisht 220 vende të reja...
Emisione