Kategoria : Ekonomi

 • Raporti për konkurueshmërinë, Ahmetaj: Përmirësim seroz, lamë pas vendet e rajonit

  Shqipëria është përmirësuar me 13 vende në renditjen globale të konkurueshmërisë që publikohet çdo vit nga Forumi Ekonomik Botëror. Në raportin e publikuar të mërkurën për vitin 2016 – ­2017, vendi ynë mban pozicionin e 80 -­të nga vendi 93­, që mbante një vit më parë. Përmirësimi i Shqipërisë në këtë raport...
 • Raporti: Konkurueshmëria, Shqipëria përmirësim me 13 vende

  Një tjetër vlerësim pozitiv për Shqipërinë, kësaj here vjen nga “Forumi Ekonomik Botëror” (World Economic Forum). Ky forum publikoi sot raportin për vitin 2016 – 2017 në lidhje me konkurrueshmërinë. Ndër 138 ekonomitë botërore, Shqipëria renditet e 80-ta, me 13 vende përmirësimi krahasuar me raportin e vitit të mëparshëm...
 • BB: Papunësia afatgjatë mbetet shqetësuese

  Papunësia në Shqipëri vijon të mbetet një problem shqetësues edhe pse shifrat që bën publike qeveria, lënë hapësira për optimizëm. Por në raportin e  fundit të Rregullt Ekonomik për Europën Juglindore prezantuar nga zyra e Bankës Botërore edhe pse shifrat për 6 mujorin e parë të këtij viti flasin...
 • Ministrja thirrje biznesmenëve shqiptarë në Amerikë: Investoni në Shqipëri!

  Biznesmenët e suksesshëm shqiptarë, që jetojnë në Amerikë, të investojnë dhe në Shqipëri. Është kjo thirrja e ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi gjatë Forumit Mbarëkombëtar Ekonomik të Diasporës Shqiptare, që u zhvillua në New York. Qeveria shqiptare, theksoi ministrja, ka ndërmarrë një sërë reformash,...
 • Ahmetaj: Mbetjet importohen vetëm për riciklim

  Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ishte në një fabrikë të riciklimit të mbetjeve, për të bërë disa sqarime mbi ligjin e ri për importin e mbetjeve. Ai tha se mbetjet do të sillen në Shqipëri vetëm për nevojat e kësaj industrie. “Ligji që ne kaluam para disa ditësh ka...
 • Vasili përshëndet vendimin për heqjen e taksës së transportit me Italinë

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka përshëndetur vendimin për heqjen e taksës fikse (diritto fisso) dhe asaj të qarkullimit për transportuesit ndërkombëtarë të mallrave me Italinë. Që nga data 20 shtator të gjithë transportuesit ndërkombëtarë të mallrave me Italinë, nuk do të duhet...
 • Ndryshojnë krerët e Tatimeve dhe Doganave

  Ndryshojnë krerët e Tatimeve dhe Doganave në vend. Brisida Shehaj largohet nga Drejtoria e Tatimeve dhe në vend të saj emërohet Vasilika Vjerro, që deri më sot ka mbajtur postin e Drejtoreshës së QKR -së. Ish – Drejtoresha e Tatimeve, Brisida Shehaj ka marrë postin e Zv/Ministres së Ekonomisë....
 • Shtohet rreziku i kredive me probleme tek bizneset

  Rreziku i kredive me probleme në banka u shtua në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas një raporti të Bankës së Shqipërisë, për periudhën Janar – Qershor 2016, rezulton se raporti i kredive me probleme arriti në 20 përqind në këtë periudhë, nga 18.2 përqind që ishte në fund...
 • Qeveria ul gjobat për bizneset

  Një vit pasi miratoi ligjin për supergjobat, qeveria vendos jo vetëm të tërhiqet prej tij pas rrëzimit nga Gjykata Kushtetuese, por t’i bëjë ndëshkimet edhe më të ulëta se qeveria Berisha, në raste të informalitetit. 10 – fishimi i gjobave nxorri në protesta tregtarët dhe pas ankimimit të bërë...
 • Biznesi në alarm: Largimi i kompanisë që do investonte 450 mln dollarë do të frenojë investimet e huaja

  Largimin e kompanisë “Omnix Albania” nga Shqipëria dhe tërheqjen e investimit të saj prej 450 milionë dollarësh, përfaqësuesit e biznesit vendas e të huaj e quajnë një këmbanë alarmi. Ikja e saj për arsyen se përfaqësuesi i saj në Shqipëri u dhunua barbarshit, konsiderohet si dëmi më i madh...
 • Të gjithë heshtin për ARMO-n

  Prej më shumë se dy javësh të gjitha institucionet përkatëse në vend heshtin mbi mënyrën se si kaloi tek një kompani “OFFSHORE”, një nga asetet më të rëndësishëm të Kompanisë ARMO, si Rafineria e Ballshit, në një kohë kur ARMO është e zhytur në borxhe marramendëse, që kapin vlerën...
 • Misteri i Rafinerisë ARMO

  Edhe pse kanë kaluar më shumë se dy javë nga dita kur Qeveria prezantoi kompaninë e re, që ka marrë në shfrytëzim rafinerinë e vetme të përpunimit të naftës në Shqipëri ARMO, në ekstraktet e Qendrës Kombëtare të Biznesit, i cili është dokumenti i vetëm që tregon pronarët e...
 • Remitancat bien me 14 mln euro në 6 mujorin e parë

  Emigrantët kanë sjellë më pak para në familjet e tyre në Shqipëri, në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas statistikave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, në 6 mujorin e parë 2016, remitancat ranë me 14 mln euro, ose 4.6%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë....
 • Bien investimet e huaja direkte në Shqipëri

  Investimet e huaja direkte në Shqipëri kanë shënuar rënie në 6 mujorin e parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas statistikave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, në periudhën Janar – Qershor 2016, investimet e huaja direkte ishin 55 mln euro, ose...
 • Ahmetaj: Me FMN-në vazhdojmë bashkëpunimin

  3 vjet pas nënshkrimit të marrëveshjes me Fondin Monetar Ndërkombëtar, që pati rol vendimmarrës në politikat buxhetore të vendit, Qeveria Rama nuk ka ende një vendim nëse do ta rinovojë apo jo, marrëveshjen me FMN, e cila përfundon në shkurt të vitit 2017. I pyetur nga gazetarët, nëse do...
 • FMN: Niveli i kredive me probleme ende i lartë

  Fondi Monetar Ndërkombëtar tërheq sërish vëmendjen për problemin e nivelit të lartë të kredive me probleme në Shqipëri. Në raportin e fundit, pas disbursimit të këstit të kredisë prej  35.9 mln euro, FMN thotë se kreditë me probleme  edhe pse janë ulur krahasuar me 2014-tën, sërish niveli prej 19.5%...
 • Persekutimi i një biznesi shqiptar

  Sfidat dhe “lufta” e operatorit të vetëm shqiptar për të mbijetuar në tregun e çrregulluar nga rregullatori/ Intervistë me znj. Matilda Shehu, CEO dhe administratore e Plus Communication… PLUS, operatori i katërt celular në Shqipëri, i krijuar në vitin 2009, prezantoi shërbimet e tij për publikun në vitin 2010,...
 • Kompanitë e sigurimeve, në konkurencë me njëra – tjetrën

  Pas rritjes së siguracionit të makinave me afro 20 %, muajin e kaluar, kompanitë e sigurimeve në vend ofrojnë çmime të ndryshme për drejtuesit e automjeteve. Në një vëzhgim të bërë nga Televizioni Klan në kryeqytet, shihet se çmimet kanë pësuar rritje të ndryshme nga njëra kompani në tjetrën,...
 • Rama – fermerëve: Përfitoni nga Fondi i Garancisë prej 300 mln euro

  Edhe fermerëve të Karbunarës, ashtu si dhe atyre të Zharrës, Kryeministri i ka kërkuar që të përfitojnë nga Fondi Kombëtar i Garancisë për të zhvilluar projektet e tyre në bujqësi. Kryeministri deklaron se këtë vit qeveria i ka akorduar pushtetit vendor paketën më të madhe financiare të mbështetjes së...
 • Ahmetaj: ARMO u dha nga bankat, jo nga qeveria

  Pas akuzave të Partisë Demokratike për dhënien me koncesion të rafinerisë së naftës në Ballsh, Ministri i Financave i ka hedhur poshte këto pretendime, duke thënë se ajo nuk është dhënë me qera nga qeveria. I shoqëruar nga Zv/Kryeministri Niko Peleshi, Ministri i Financave tha se ARMO u mor...
Emisione